Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 14.7.2020
Kalendář událostí
  Tisk EMAIL help

26. 4. - 24. 5., Regionální muzeum

Odkaz Jana Antonína Venuta, duchovního a kreslíře, reprezentuje stovky vedut a krajinných scenérií uložených v českých a rakouských sbírkách. Díky svému dlouhodobému kněžskému působení v královéhradecké diecézi zachytil na svých kresbách podobu většiny měst a význačných obcí východních Čech, z nichž mnohé budou na výstavě prezentovány. Vůbec poprvé budou společně vystaveny oba Venutovy dochované skicáře, z nichž jeden pochází ze sbírek právě vysokomýtského muzea. Dílo Jana Antonína Venuta představuje významný topografický pramen k poznání podob českých sídel na konci 18. a první třetiny 19. století. Na výstavě budou prezentovány nejen Venutovy kresby, ale výběrově i grafické listy jeho současníků věnujících se krajinomalbě s důrazem na východní Čechy a Vysokomýtsko zvlášť. Kresby a malby doplní i předměty pocházející z prostředí, v němž Venuto nepochybně pobýval.

Jelikož umělecká díla na papíře se mohou vystavovat pouze v omezeném čase, budou některé Venutovy originály v průběhu výstavy proměňovány. Návštěvníkům však bude po zakoupení vstupenky umožněn opakovaný vstup na výstavu zdarma.

Na vernisáži, která se uskuteční v neděli 26. dubna ve 14 hod. vystoupí Milan Duspiva, který zahraje na kytaru italské skladby autorů žijících ve Venutově době.

V rámci výstavy se 12. května uskuteční v muzeum přednáška Aleše Veselého, který posluchače blíže seznámí s osobností Jana Antonína Venuta a jeho rozsáhlou tvorbou.

Zpět