Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 21.6.2018

Vítězství týmu PFF16 z Gymnázia Vysoké Mýto v robotické soutěži v USA


USA RoboRAVE 2016Na začátku května se tým Professional Fire Fighter složený ze tří studentů gymnázia díky vítězství v české soutěži AMAVET zúčastnil mezinárodní robotické soutěže RoboRAVE International 2016 konané ve městě Albuquerque v Novém Mexiku. Spolu s Jiřím Diblíkem, Lukášem Daňkem a vedoucím projektu Ing. Milanem Daňkem jsem se pln nadšení vydal na naši již druhou cestu do USA. Soutěž byla odstartována 5. května na slavnostním zahájení v tamním kongresovém centru. Celkově se jí zúčastnilo přes 572 týmů ze zemí celého světa počínaje Slovenskem, Francií, Německem a konče Čínou, Japonskem, Kolumbií, Mexikem a Nigérií.


Celý RoboRAVE je rozdělen do více menších soutěží od jednoduchého převozu míčků na stolní tenis podle černé čáry až po hledání a následné zhášení svíček. Právě druhá zmíněná, Fire Fighting, je brána jako jedna z nejprestižnějších a také nejtěžších. Robot má za úkol ve hřišti o přibližných rozměrech 2,5m x 3,5m autonomně během tří minut najít a uhasit co nejvíce ze čtyř svíček umístěných za překážkami. Nám se povedlo hned během prvních kvalifikačních jízd překonat rekord, jelikož náš robot sfoukl všechny čtyři svíčky za 31 sekund. Ukázaly se však také výsledky naší práce na spolehlivosti robota, neboť do play-off jsme se kvalifikovali z prvního místa a postupně se nám podařilo probojovat až do finále.


V něm dokázal náš robot i přes těžké podmínky na trati uhasit všechny svíčky rychleji než robot kolumbijského týmu, což pro nás znamenalo úplné vítězství. Tento úspěch bere celý náš tým jako velkou satisfakci za minulé roky, kdy nás v rozhodujících momentech provázela smůla.


Konečné pořadí na prvních čtyřech místech tedy ovládla Česká republika a Kolumbie: 1. PFF16 (Gymnázium VM), 2. LOGIBOT (Kolumbie), 3. FAFFR 2 (SPŠE a VOŠ Pardubice, ČR), 4. VAMOS (Kolumbie). Zvláštností je, že tyto dva týmy z Kolumbie byly tvořeny pouze dívkami. Na druhém místě se tak výhradně dívčí tým umístil vůbec poprvé v historii celé soutěže.


Při této příležitosti bychom chtěli poděkovat firmě ECOS Choceň s.r.o. a Sdružení rodičů při Gymnáziu ve Vysokém Mýtě za pomoc nutnou k zajištění našeho výjezdu na RoboRAVE International 2016. Získali jsme tak mnoho dalších cenných zkušeností.


Ondřej Kopecký, student třetího ročníku Gymnázia Vysoké Mýto