Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 20.7.2019

Divadelní přednáška SENIOR BEZ NEHOD s herečkou Jaroslavou Obermaierovou a zpěvákem Jiřím Štědroněm


PlakatV úterý 26. února od 15.00 se na klubové scéně M-klubu ve Vysokém Mýtě koná divadelní přednáška SENIOR BEZ NEHOD. Tvářemi celorepublikového projektu Senior bez nehod jsou herečka Jaroslava Obermaierová, zpěvák Jiří Štědroň a dopravní expert Roman Budský. Vstup zdarma. Více informací na www.seniorbeznehod.cz.

 

Na českých silnicích umírá stále více seniorů. Nová celostátní preventivní kampaň (nejen) seniorům poradí, jak se chovat v provozu bezpečně Zatímco před 10 lety byl podíl seniorů na celkovém počtu obětí nehod 15%, letos už je to rovná čtvrtina.

 

V rámci Evropské unie jsou senioři druhou nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu, v těsném závěsu za osobami ve věku od 15 do 24 let. Statistická data jasně dokládají, že mladí ve věku 15 až 24 let se na celkové populaci Evropské unie podílejí 11 procenty, jejich podíl na celkovém počtu obětí nehod je však 17procentní. Druhou nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu jsou právě osoby v seniorském věku. Jejich podíl na celkové populaci je 18procentní, avšak tvoří celou čtvrtinu obětí nehod. Naopak dospělí lidé ve věku 25 až 49 let tvoří 35 procent evropské populace, na obětech nehod se podílejí z 36 procent. Nejbezpečnější jsou silnice pro děti ve věku do 15 let. Na celkovém počtu obyvatel se podílejí z jedné šestiny, na celkovém počtu usmrcených následkem dopravní nehody jen 3 procenty.  

 

Seniory ohrožují jejich zvýšená fyzická zranitelnost a také postupný úbytek psychických a fyzických schopností. V konečném důsledku pak s narůstajícím věkem stoupá riziko, že zranění utrpěné při nehodě bude smrtelné. Při působení stejné síly jsou osoby ve věku nad 75 let vystaveny třikrát většímu riziku vzniku smrtelného zranění než osmnáctiletí. Nejohroženější jsou senioři jako cyklisté, výrazně méně nebezpečí jim hrozí při přepravě automobily. Obecně pak jsou osoby ve věku nad 65 let dvakrát více vystaveny riziku úmrtí při dopravní nehodě, od 75 let toto riziko významně narůstá – ohrožení je více než 16násobné. Je ovšem dobré připomenout, že aktuální mentální i fyzická kondice jsou velmi individuální záležitostí.

 

Logo Senior bez nehodKampaň Senior bez nehod realizuje společnost ECHOPIX, je financována z Fondu zábrany škod. Jejím hlavním cílem je seznámit naše starší spoluobčany s tím, jak se bezpečně pohybovat po silnicích. Cílit ovšem budeme nejen na ně, ale také na mladší ročníky. I je budeme pravidelně informovat o tom, jak se ke starším osobám v silničním provozu správně chovat. A půjde nejen o bezpečné jednání, ale také o vstřícnost a vzájemnou slušnost. Přece jen silnice jsou společenské prostředí, kde by měla být zachovávána alespoň základní pravidla etiky i etikety.

 

Jiří Šlachta, kampaň Senior bez nehod 

 

foto 2 kopie