Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 18.7.2019
Z kultury

Filmaře ve Vysokém Mýtě zaujala prvorepubliková plovárna

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
16.07.19

tyrsova plovarna vmEast Bohemia Film Office ve spolupráci s Czech Film Commission uspořádaly koncem června poznávací cestu po Východních Čechách. Pozvaly na ni lokační manažery, filmové architekty, režiséry a producenty. Hlavním cílem cesty bylo poznat zajímavá a pokud možno okem kamery neokoukaná místa a objevit v nich potenciál pro natáčení.


Celý článek...
 

Komentované prohlídky v kostele sv. Vavřince

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
12.07.19

Kostel sv. VavrinceKostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě je přístupný veřejnosti s možností komentované prohlídky v červenci každé pondělí, středu a v pátek v 10.00 a v 11.00. Dále je kostel otevřený každou středu odpoledne od 16.00 do 17.00. Prohlídka začíná vždy před hlavním vchodem do kostela. Otvírací doba v srpnu bude upřesněna.


Celý článek...
 

Léto 2019 v amfiteátru M-klubu AKTUALIZOVÁNO

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
11.07.19

Amfiteátr M-klubuVysokomýtská kulturní připravila na červenec a srpen pestrou nabídku koncertů, kina, loutkových představení a diskotéku v amfiteátru M-klubu. Leták LÉTO 2019 ke stažení v souboru pdf. Kromě těchto akcí spolupořádá na náměstí Přemysla Otakara II. promenádní koncerty a hudební festival Týden hudby Zastupitelstvo města Vysokého Mýta vydalo 17. 7. 2019 obecně závaznou vyhlášku č. 1/2019 o nočním klidu, účinnosti vyhláška nabyla 18. 7. 2019. V souladu s vyhláškou doba trvání některých letních akcí přesáhne 22. hodinu. Jejich přehled je uveden v příloze vyhlášky ZDE

 


Celý článek...
 

Hudební festival Týden hudby, 19. 8. - 23. 8. 2019

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
03.07.19

tydenhudby2019 eventPředposlední srpnový týden se bude na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě konat tradiční Týden hudby. Letos se jedná již o jubilejní dvacátý ročník tohoto populárního hudebního festivalu. Návštěvníci se mohou těšit na špičkové muzikanty české hudební scény - Skyline, Kukulín, The Atavists, Horkýže Slíže a Limetall.


Celý článek...
 

Českomoravské pomezí na cestách… aneb když ještě nebyly kreditky

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
27.06.19

1 3423cVýstava Českomoravské pomezí na cestách… aneb když ještě nebyly kreditky umístěná v přednáškové místnosti Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě představuje soubor fotografií mincí z archeologických nálezů našeho regionu. I když osudy jednotlivých mincí neznáme, můžeme v nich tušit příběhy. Kolika rukama asi prošly, než zmizely na několik století v zemi? Vytratil je zde snad místní obchodníček nebo se naopak jednalo o kupce přijíždějícího z dalekých zemí? Jaké cesty zavedly jejich majitele do blízkosti našeho města?.... Výstava potrvá do 1. září.


 

HRAČKY 1850 – 1950 aneb Dětský svět zapomenutých her

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
27.06.19

Obr.9 Website 1bV Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě bude od 3. července do 4. října probíhat výstava HRAČKY 1850 – 1950 (Dětský svět zapomenutých her). Mechanické hračky jako zmenšené modely vynálezů technického pokroku, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, dětské promítačky „Laterna magica“ a nejstarší kinematograf k promítání prvních filmů, modely parních strojů a starých automobilů, dřevěné i kovové stavebnice, kostky, skládačky a oblíbené společenské hry, loutkové kočárky, pokojíčky pro panenky a dětské obchůdky, plyšové i textilní hračky, pohyblivé postavičky, tancující zvířátka, brouci a komické figurky na klíček, plechové vláčky na pérový a elektrický pohon a mnoho dalších hraček oblíbených v časech Rakousko-Uherské monarchie a první Československé republiky.


Celý článek...
 

Léto s Blaníkem ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.06.19

Leto s Blanikem vyrezMěsto Vysoké Mýto a Rádio Blaník srdečně zvou na akci LÉTO S BLANÍKEM, která se uskuteční v sobotu 20. července od 17.00 do 22.00 na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. Na akci vystoupí Petra Černocká, Helena Vondráčková a hudební skupina SLZA. Vysoké Mýto patří mezi devět míst, kde se letošní letní akce Radia Blaník, které si připomíná 20 let své existence, uskuteční. Návštěvníci se mohou těšit na soutěže i bohaté občerstvení. Vstupné na tuto akci se neplatí.

 


Celý článek...
 

Letní promenádní koncerty na vysokomýtském náměstí

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
25.06.19

Promenadni koncertyNa náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě se v letních měsících konají tradiční promenádní koncerty dechové hudby. Na prvním promenádním koncertu, který se konal ve středu 26. června, vystoupila Dechovka mladých ZUŠ Vysoké Mýto. Druhý promenádní koncert se uskuteční ve čtvrtek 18. července. Zahraje na něm Poličanka. Ve čtvrtek 15. srpna na promenádním koncertu vystoupí Dolnovanka. Tradice promenádních koncertů ve Vysokém Mýtě sahá až do doby, kdy zde působila vojenská posádková hudba. Bývaly a dosud stále jsou velice populární. Promenádní koncerty začínají v 17.00. Vstup je zdarma.

Foto Ivan Krejza


 

Proběhla debata o umění ve městě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
18.06.19

1Na konci května se zastupitelé, odborná a laická veřejnost sešli v M-klubu na semináři o tom, jak v současné době řešit umísťování uměleckých děl do veřejného prostoru. Byli pozváni sochař Štěpán Málek, publicista umění Jiří Ptáček a kurátorka galerie Šárka Zahálková, debatu moderoval historik Vladan Hanulík.


Celý článek...
 

Žákyně vysokomýtské ZUŠky vystavují na 20. ročníku Výtvarného salonu královských věnných měst

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.06.19

Foto Aleš FelgrV úterý 4. června proběhla v 1. patře historické radnice v Mělníku vernisáž 20. ročníku Výtvarného salonu královských věnných měst. Letošní ročník na téma Věže a věžičky královských věnných měst připravilo město Mělník společně s mělnickou základní uměleckou školou. Při vernisáži současně proběhlo i slavnostní vyhlášení laureátů letošního ročníku. Z Vysokého Mýta si převzaly ocenění odborné poroty Zuzana Cejpová za obraz „Střelnice“ a Sabina Dvořáková za obraz „Stará pošta“. Oběma děvčatům gratulujeme. Výtvarná díla žáků základních uměleckých škol všech devíti královských věnných měst budou v Mělníku k vidění až do 30. června.

 


Celý článek...
 

Výstava "30 let poté" v bývalé trafostanici ve Svařeni

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
04.06.19

DSC 0133Ve výstavní síň se proměnila již po šesté bývalá trafostanice ve Svařeni. Letos je zde ke shlédnutí výstava k výročí 30 let od sametové revoluce a odchodu sovětských vojsk z Vysokého Mýta. Letošní výstava s názvem „ 30 let poté“  nabídne svým návštěvníkům ohlédnutí za rokem 1989 a jeho událostmi v Československu a hlavně ve Vysokém Mýtě. Vysoké Mýto bylo jedním z měst, kterého se „okupace“ z roku 1968 citlivě dotkla a to příchodem početného  sovětského vojska. Proto jedním z prvních požadavků po převratu v roce 1989 byl odchod vojska z města. 


Celý článek...
 

Vysokomýtská Noc kostelů připomněla 30. výročí znovunabyté svobody

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
28.05.19

P5240047Po nedávné Noci v galerii a Zlaté muzejní noci zažilo Vysoké Mýto v pátek 24. května tradiční Noc kostelů. Stejně jako v minulých letech ji uspořádaly křesťanské církve, které ve městě působí. A protože si letos připomínáme 30. výročí sametové revoluce, hlavním tématem Noci kostelů byla svoboda. V kostele sv. Vavřince divadelní scénkou o Anežce Přemyslovně připomněli také výročí jejího svatořečení, které před třiceti lety předcházelo listopadovým událostem. Reportáž z Noci kostelů nás postupně zavede do všech vysokomýtských kostelů a modliteben a dá nahlédnout „pod pokličku“ příprav této oblíbené akce. Reportáž naleznete ZDE, fotogalerii Elišky Blajdové ZDE, a Aleše Felgra ZDE.


Celý článek...
 

Quido Kocián - Dílo posedlé krásou

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
28.05.19

Qido Kocian vystavaUnikátní soubor bronzových plastik a reliéfů sochaře Quido Kociána zapůjčený ze soukromé sbírky si prohlédnou návštěvníci Městské galerie Vysoké Mýto během hlavní turistické sezony. Výstava se koná k 90. výročí úmrtí tohoto významného rodáka z Ústí nad Orlicí. Patřil k předním představitelům českého umění přelomu 19. a 20. století. Byl žákem Josefa Václava Myslbeka. Jeho tvorbu lze charakterizovat jako originální formu symbolismu, pro níž je typická výrazná exprese a přítomné jsou v ní i secesní prvky. Výstava potrvá do 25. srpna. Foto archiv Městská galerie


 

Čermákovo Vysoké Mýto ovládl orchestr z Chrudimi

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
27.05.19

ERMAKOVO VM rychl vbr 22Sedm soutěžních orchestrů z celé České republiky se v sobotu 25. května zúčastnilo již 27. ročníku Národní soutěžní přehlídky dětských dechových orchestrů Čermákovo Vysoké Mýto. Dopolední nesoutěžní program zahájila domácí Dechovka mladých ZUŠ Vysoké Mýto. Velký hudební zážitek přinesl koncert špičkového Big Bandu Hudby Hradní stráže a Policie České republiky se sólistkou Gabrielou Urbánkovou. Soutěžní přehlídku zahájil místostarosta Martin Krejza. V průběhu odpoledne se pak na pódiu vystřídaly dětské dechové orchestry z Bystřice nad Pernštejnem, Hronova, Chrasti, Chrudimi, Kladna, Vimperku, Nového Města nad Metují a Náchoda. Vysokomýtským náměstím zněla klasická dechovka, ale i současná filmová hudba. Reportáž z Čermákova Vysokého Mýta naleznete ZDE, fotogalerii Lukáše Rufera ZDE.


Celý článek...
 

Loutkové divadlo Srdíčko oslavilo 20. narozeniny loutkářskou přehlídkou

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
20.05.19

Loutkove divadlo SrdickoPředevším pro malé diváky uspořádalo Loutkové divadlo Srdíčko v sobotu 18. května v amfiteátru M-klubu ve Vysokém Mýtě loutkářskou přehlídku. Pozvalo na ni tři spřátelené loutkové soubory: Loutkové divadlo Kašpárkova říše z Olomouce, Loutkové divadlo Přerovský Kašpárek a Loutkové divadlo Hlinsko. Kromě pohádek si návštěvníci si mohli také prohlédnout domácí loutkovou scénu a výstavu loutek. Reportáž z loutkářské přehlídky naleznete ZDE.


 

Vysoké Mýto zažilo zlatou horečku

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
19.05.19

Zlata muzejni nocJen na jediný den v rámci Zlaté muzejní noci, která se uskutečnila 17. května, mohli návštěvníci Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě na vlastní oči vidět zlatý poklad. Po prohlídce zlatých mincí a dalších zlatých předmětů si mohli sami vyzkoušet rýžování zlata. Reportáž ze Zlaté muzejní noci a navíc informace o výstavě Hořííí!!, která představuje hasičském vybavení od konce 19. století až po 2. polovinu 20. století naleznete ZDE.


 

Pěvecký sbor Otakar reprezentoval Vysoké Mýto na přehlídce pěveckých sborů NOTA BENE

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
13.05.19

Resize of DSCF6585Pěvecký sbor Otakar se zúčastnil v sobotu 11. května přehlídky pěveckých sborů NOTA BENE v Novém Bydžově. Letošní ročník přehlídky byl věnován 20. výročí vzniku svazku Královských věnných měst a zúčastnily se ho pěvecké sbory všech devíti členských měst. Kromě vysokomýtského Otakara vystoupily Novobydžovský chrámový sbor a Radostný Plecháček z Nového Bydžova, dívčí pěvecký sbor Juliettes  z Gymnázia Polička, Záboj ze Dvora Králové nad Labem, Cantus z Jaroměře, Salvátor z Chrudimi, Smetana z Hradce Králové, Chrapot z Mělníka a Chorea Corcontica z Trutnova. Protože se sbory společně nevešly na jeviště Jiráskova divadla, vyměnili si na závěr s diváky role. Divadlo se rozeznělo dvěma závěrečnými písněmi, které zazpívaly sbory z hlediště a diváci si mohli tento zážitek vychutnat naopak z jeviště.

 


Celý článek...
 

Výstava Barokní architektura aneb střípky řemeslného umění

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
06.05.19

areal vraclavV Barokním areálu ve Vraclavi je do 29. září otevřená výstava Barokní architektura aneb střípky řemeslného umění. Výstava pohlíží na barokní dobu jako na celek, zároveň se však zaměřuje na konkrétní stavby a detaily, na kterých demonstruje stavební postupy barokního slohu. Zasazuje barokní umění do širších historických souvislostí, neopomíjí ani doplnění architektury sochou a malbou, které opět slouží k dotvoření celku.


 

V Domoradicích vodili Jidáše

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
25.04.19

Vodni Jidae kopieNa Bílou sobotu, která letos připadla na 20. dubna, se v Domoradicích, vydala na obchůzku po vsi  skupina dětí s řehtačkami a namaskovaným Jidášem oblečeným do oděvu ze slámy s vysokou čepicí. Reportáž naleznete ZDE. Velikonoční zvyk "vodění Jidáše" patřil kdysi k Velikonocům na Vysokomýtsku stejně jako pomlázka. Dodnes se udržel jen v několika obcích. Jedním z těchto míst jsou Domoradice. Zvyk se zde předává z generace na generaci a udržel se i v období komunistického režimu. Vlastní zvyk „vodění Jidáše“ navazuje na chození "hrkáčů", kteří chodívali po vsi od Zeleného čtvrtka, kdy zvony odletěly do Říma, až do Bílé soboty, kdy začínala obchůzka s Jidášem. Lidový obyčej „vodění Jidáše“ je zapsán do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky.


 

Muzikanti z Junior Big Bandu hrají pro radost sobě i svých posluchačů

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.04.19

Junior Big Band3Vysokomýtský Junior Big Band má za sebou řadu vystoupení na koncertech a jazzových festivalech domácí scény, ale i úspěchy v národních soutěžích. Naposledy ho mohli příznivci swingu i populární, filmové, rockové či latinskoamerické hudby slyšet na Setkání bigbandů 5. dubna v M-klubu, na kterém zahrál také Big Band ZUŠ Žamberk. Příště se s ním mohou setkat na Čermákově Vysokém Mýtě, Jazzovém festivalu v Chocni a na tradiční akci ZUŠ OPEN na vysokomýtském náměstí. Reportáž o vysokomýtském Junior Big Bandu a jeho vystoupení v M-klubu naleznete ZDE.


 

Kapela THE SHOOKIES pokřtila v M-klubu novou desku

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
18.03.19

THE SHOOKIESKapela THE SHOOKIES pokřtila 16. března ve vysokomýtském M-klubu svoje druhé album. Za svou osmiletou existenci ušla kapela kus hudební cesty. Kromě dvou alb odehrála desítky koncertů po celé republice mimo jiné také s kapelou Zrní nebo s Thomem Artwayem. V srpnu minulého roku zahrála společný koncert s legendární irskou kapelou Interfernce a Glenem Hansardem. Reportáž ze křtu desky v M-klubu i rozhovor se členy kapely naleznete ZDE


 

Reportáž z vernisáže výstavy o proslulé karosářské firmě Brožík

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.03.19

DSC 1999 resizePo karosárně Petera Vrchlabí a firmě Oldřicha Uhlíka z Prahy byla v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě otevřena již třetí sezonní výstava, která je tentokrát věnovaná významné české karosárně Brožík z Plzně. Založena byla roku 1845 a v průběhu let se vypracovala na dvorního dodavatele a vyhledávaného exportéra kočárů pro královské a císařské dvory v Evropě, Africe i Asii. Jako první na území dnešní České republiky začala vyrábět karoserie na osobní automobily. V roce 1926 karosovala dokonce i luxusní vůz Škoda Hispano-Suiza pro prezidenta T. G. Masaryka. „Na výstavě se podařilo shromáždit všechny dnes dostupné kočáry a automobily, kterých se bohužel nedochovalo mnoho. Ve Vysokém Mýtě máme štěstí, že je můžeme vidět pohromadě,“ řekl ředitel Regionálního muzea Jiří Junek. Výstava potrvá do 31. 12. 2019. Reportáž z vernisáže naleznete ZDE a článek ČTK ZDE. Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě 

 


Celý článek...
 

Když hasičskou stříkačku, tak od firmy Stratílek

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
16.02.19

PHOTO 6932 web800pxVysoké Mýto se může pyšnit řadou osobností. které tu žily či pracovaly. Jednou z nich je i V. I. Stratílek, zakladatel proslulé firmy vyrábějící hasičské stříkačky. Letos uplyne 120 let od jejího založení. Firmu Stratílek a jejího zakladatele připomíná expozice v Regionálním muzeu a věnovaná jí bude i akce 333 Stratílkových stříkaček, kterou pořádají vysokomýtští dobrovolní hasiči ve spolupráci s Regionálním muzeum 8. června na náměstí ve Vysokém Mýtě.  Reportáž o proslulé firmě Stratílek naleznete ZDE. Foto archiv Mediapark


 

Historie karosářské firmy Brožík Plzeň

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
12.02.19

vystava brozikV pořadí již třetí sezónní výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představuje jednu z nejslavnějších kolářských dílen a později karosáren – plzeňskou firmu Brožík. Založena byla roku 1845 a v průběhu let se vypracovala na dvorního dodavatele a vyhledávaného exportéra kočárů pro královské a císařské dvory v Evropě, Africe i Asii. Jako jedna z prvních firem začala produkovat karoserie osobních automobilů a autobusů, dokonce vyráběla také tramvaje. Proslula stavbou karoserií na nejluxusnější domácí automobily Škoda Hispano-Suiza, jedním z nich jezdil dokonce prezident T. G. Masaryk. Výstava byla zahájena vernisáží v neděli 3. března  a navštívit ji lze do 31. prosince.

 


Celý článek...
 

Z věží a podzemí Vysokého Mýta

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.01.19

Sv. Vavrinec StepanVysoké Mýto zahájilo cestopisný cyklus Českého rozhlasu Z věží a podzemí měst v Pardubickém kraji. Poutavou reportáž, která zazněla 13. ledna na vlnách Českého rozhlasu Pardubice, naleznete ZDE. Redaktorka Šárka Rusnáková se se svými průvodci – muzejníky Zdeňkem Horákem a Soňou Krátkou vypravila do starých vysokomýtských sklepení opředených poutavými příběhy. Vystoupali také na Pražskou věž i do věží kostela sv. Vavřince a rozhlédli se do širokého kraje.

Foto Radek Štěpán    


 

Regionální muzeum rozšířilo expozici firmy V. Ig. Stratílek

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.09.17

Rozieni expozice StratilekRegionální muzeum zve do rozšířené expozice věnované proslulé vysokomýtské firmě V. Ig. Stratílek, patřící mezi nejvýznamnější české výrobce hasičské techniky. Oproti dosavadní malé expozici nabízí nová expozice nejen představení většího počtu hasičské techniky z produkce firmy Stratílek a jejich pokračovatelů, ale především naznačuje technický vývoj a v neposlední řadě ukazuje, že i tato technika má své designové řešení, které se vyvíjelo a odráželo dobové trendy. Zvídavý návštěvník si jistě povšimne zajímavých změn hasičských karosérií.