Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 10.4.2020
Z kultury

Duha jako symbol naděje v době pandemie

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
09.04.20

Duha jako symbol naděje v době pandemie, foto archiv Vysokomýtská kulturníK duhové výzvě se připojila i společnost VYSOKOMÝTSKÁ KULTURNÍ, o. p. s. Krásné barevné duhy září z oken Turistického informačního centra, Městské galerie, M-klubu i Městské knihovny. "Jsem vděčná za to, že se myšlenka připojit se k této výzvě v naší společnosti ujala. Všichni vytvářeli duhy s  obrovským nadšením, ruku k dílu přidaly i děti našich zaměstnanců.  Duha je symbolem naděje a celistvosti. Je to spojnice mezi nebem a zemí. Naším cílem bylo vykouzlit úsměv na tváři alespoň na chvíli všem kolemjdoucím, povzbudit  je pohledem na naše duhová okna a především připomenout, že duha je symbolem naděje, která je pro nás v této době to nejdůležitější..."  říká ředitelka společnosti Dagmar Sabolčiková.

 


Celý článek...
 

Za zavřenými dveřmi Městské galerie pečují o sbírky

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
27.03.20

Depozitář Městské galerie, foto archiv Městské galerieAčkoliv je v současnosti výstavní činnost Městské galerie pozastavena, o to více se věnujeme práci, která není pro veřejnost vidět, ale má stejnou, ne-li větší důležitost z hlediska našeho galerijního poslání. Díky finanční podpoře města a kraje jsme se pustili do systematické restaurátorské péče o umělecká díla. První výsledky si můžete prohlédnout na našem webu:


Celý článek...
 

Šmilauerové – malíři čtyř generací

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.03.20

Celý den se schylovalo k bouři, 2018Z jedné řeky vždy jinak – to je název výstavy, která představí tvorbu čtyř generací rodiny Šmilauerovy, jejíž příslušníky spojuje umělecké nadání a zájem o výtvarný svět. Díla Františka, syna Jiřího, vnuka Tomáše a pravnuka Tomáše  zprostředkovávající více než stoletou malířskou tradici vystaví Městská galerie Vysoké Mýto od 13. března, kdy se v 17 hodin uskuteční slavnostní zahájení výstavy. Potrvá do 13. dubna.


Celý článek...
 

Festival Pardubické hudební jaro míří opět do Vysokého Mýta

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.03.20

Pardubické hudební jaro 2020V kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě se ve středu 29. dubna v 19.00 uskuteční závěrečný koncert Pardubického hudebního jara. Zazní na něm špičková díla J. S. Bacha, G. Ph. Telemanna a dalších barokních mistrů. Na koncertě vystoupí vynikající německý virtuos na barokní trubku Otto Sauter spolu s  trumpetistou Markem Zvolánkem. Dále zahrají Vít Chudý – housle, Vilém Veverka – hoboj, Jakub Kydlíček – flétna a Barocco sempre giovane. Předprodej vstupenek na Ticketportal


 

Šek předali na plese

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.02.20

Šek pro Domov pro seniory Ledax Vysoké MýtoTradiční zimní ples Domova pro seniory Ledax ve Vysokém Mýtě měl obvyklý program. Předtančení, volná zábava – a že se senioři opravdu umí bavit – tombola. V jedné věci byl ples přece trochu jiný. Zástupci společnosti Vysokomýtská kulturní, která stojí převážně za kulturní nabídkou ve městě, předávali šek z veřejné sbírky, kterou vyhlásili na konci loňského roku. Ta byla pod názvem Koledy plní přání součástí adventního vystoupení Česko zpívá koledy. Šek ve výši 9 797 korun přebírala zástupce ředitelky Ledaxu Bohdana Turková z rukou Martiny Skálové. Klienti domova využijí peníze ze sbírky na pořádání dalších kulturních a společenských akcí. (Autor Jiří Nygrýn)

 


Celý článek...
 

Reportáž z masopustní zabíjačky v muzeu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
25.02.20

Domácí zabíjačka v muzeuV době masopustu v rámci technických a řemeslných dílen Už vím proč, dědo! Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě uskutečnilo 22. února poprvé akci, na které byly k vidění ukázky práce řezníka. Na muzejním dvorku se tak návštěvníci seznámili s tradičním postupem zpracování masa. Reportáž naleznete ZDE.


 

Českomoravské pomezí opět nechybí na veletrzích cestovního ruchu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
18.02.20

Českomoravské pomezí na veletrzích cestovního ruchuDestinační společnost Českomoravské pomezí i letos prezentuje atraktivní nabídku stejnojmenné turistické oblasti na veletrzích cestovního ruchu. V lednu se region úspěšně představil v rámci brněnského Regiontouru i na největším slovenském veletrhu Slovakiatour. V polovině února se pak uskutečnil oblíbený pražský veletrh Holiday a Region World.


Celý článek...
 

Srdcem a štětcem Jana Pokorného

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
12.02.20

Pokorn LargeSvůj první autoportrét namaloval Jan Pokorný už ve dvanácti letech. Kreslení a malování ho bavilo od malička. „Ve škole jsem pracoval na výkresech i za ostatní spolužáky a bavil okolí karikaturami učitelů,“ vzpomíná vysokomýtský rodák. Jeho prvním učitelem byl na základní škole akademický malíř Jan Juška. Barevnost a pastóznost v obrazech zase získal od Václava Peřiny. Zpočátku zkoušel různé výtvarné techniky: akvarel, olej, koláže i asambláž, pracoval se železem a tepanou mědí. V současnosti se věnuje především olejomalbě a akvarelu. 


Celý článek...
 

"Mejťáci" cvičí se Sokolem už 150 let

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
11.02.20

Výstava o historii Sokola ve Vysokém MýtěU příležitosti loňského kulatého výročí od založení Tělocvičné jednoty Sokol Vysoké Mýto uspořádali sokolové ve spolupráci s regionálním muzeem zajímavou výstavu. Její vernisáž se uskutečnila 9. února. Výstava nese název Tužme se v Mejtě s podtitulem 150 a jeden rok Sokola ve Vysokém Mýtě. Jsou na ní k vidění důležité fotografie a archivní materiály mapující historii sokolského hnutí ve Vysokém Mýtě. Na výstavě se mimo jiné dozvíte, že vysokomýtští sokolové nepostavili pouze sokolovnu, ale i proslulou Tyršovu veřejnou plovárnu. Reportáž o vysokomýtském Sokole a výstavě naleznete ZDE


 

Univerzita volného času uvede cyklus pěti cestopisných přednášek

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
29.01.20

IndieTradiční Univerzita volného času pořádaná Vysokomýtskou kulturní, o. p. s. nabídne v jarním semestru cyklus pěti cestopisných přednášek. S Tomášem Kubešem se 3. března podíváme do ráje zvířat na Galapády a do Ekvádoru. Tomáš Černohous si na 17. března připravil přednášku o Bali a souostroví Gili. S Lukášem Brychtou se 31. března vydáme za polární září na norské Lofoty. Rostislav Bartoň zavede účastníky 14. dubna na známá i méně známá místa Orlických hor a podhůří. A Petr Nazarev bude 28. dubna vyprávět o putování severní Indií. Přednášky se konají na Klubové scéně M-klubu vždy od 15.00 do 17.00. Cena celého cyklu je 200 Kč a jednotlivá přednáška stojí 50 Kč. Celý cyklus lze zakoupit v IC ve Vysokém Mýtě. Změna termínu a titulu vyhrazena. Více informací o přednáškách naleznete ZDE.


Celý článek...
 

Tužme se v Mejtě, 150 a jeden rok Sokola ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
28.01.20

IMG 3168 v LargeVýstava v přednáškové místnosti regionálního muzea nazvaná Tužme se v Mejtě, 150 a jeden rok Sokola ve Vysokém Mýtě představí především formou fotografií a archivních materiálů historii sokolského hnutí ve Vysokém Mýtě od roku 1869 po současnost. Představeny budou jeho nejvýraznější osobnosti, skutky pro život ve městě, radostná léta, ale i jeho útlak a represe způsobené válečnými událostmi a komunistickým režimem v minulém století. Výstava se koná u příležitosti loňského kulatého výročí založení Tělocvičné jednoty Sokol Vysoké Mýto a ve spolupráci s ní.

Výstava bude otevřena od 9. února do 15. března. Během vernisáže, která se uskuteční v neděli 9. února od 15.00, vystoupí skupinka malých gymnastek.

 


Celý článek...
 

Interaktivní výstava Barevný svět

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
28.01.20

Barevný světRegionální muzeum ve Vysokém Mýtě zve na interaktivní výstavu Barevný svět, kterou pořádá od 1. února do 12. dubna. Barvy jsou všude kolem nás. Okouzlující jsou pestrá křídla motýla, okvětní lístky květu i sedm barev duhy. Barvy využívají umělci i reklamní agentury. Barvy upoutávají naši pozornost, sdělují poselství, dokáží oklamat, ale i správně naladit. A nikdy nás nepřestanou fascinovat!


Celý článek...
 

Knířovskou cestu zdobí nová originální lavička

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.10.19

LavičkaHistorie prostupuje Vysokým Mýtem a jeho okolím na každém kroku. Nejinak je tomu na prastaré Knířovské poutní cestě. Dnes už místo zpívajících poutníků na cestě potkáváme pejskaře, maminky s kočárky, chodce, běžce i cyklisty. A právě tady se spolek variace vm rozhodl instalovat lavičku z vlastní dílny. Reportáž ze slavnostního odhalení lavičky, které proběhlo 5. října, a vyprávění o tomto pozoruhodném vysokomýtském spolku, jenž se věnuje keramické tvorbě a tvorbě výtvarných objektů pro veřejná prostranství, naleznete ZDE.

 


Celý článek...