Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.3.2017
Z kultury

Cyklus přednášek Českoslovenští vojáci na moři i za mořem

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.03.17

Rok legionareRegionální muzeum ve Vysokém Mýtě připravilo na duben cyklus  přednášek Českoslovenští vojáci na moři i za mořem. První přednáška nazvaná Legionáři a křest lodi Legie ve filmu se koná ve čtvrtek 6. dubna od 18.00, přednáší Milan Hrubý. Tradice československých legionářů bývá často považována za ideologický základ armád českého i československého státu. Přednáška kurátora podsbírky filmu Vojenského historického ústavu Milana Hrubého nabídne návštěvníkům málo známé filmové záběry legionářů v souvislosti s jejich působením na řekách i na moři.


Celý článek...
 

Do muzea na výstavu Zbraně východočeských puškařů

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.03.17

vystava zbrane vychodoceskych puskaruV Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě bude od 2. dubna do 28. května k vidění výstava Zbraně východočeských puškařů. Putovní výstava Východočeského muzea v Pardubicích předloží návštěvníkům výrobky dílen východočeských puškařů. Exponáty pochází převážně z doby 19. a 20. století, několik starších zbraní bylo vyrobeno už ve století 18. Tvůrcem výstavy je Mgr. Jan Tetřev, kurátor podsbírky militárií pardubického muzea a autor mnoha článků v tematických časopisech Střelecká revue a střelecký magazín. Výstava bude uvedena vernisáží s doprovodem hry na bicí Pavla Zerzána v neděli 2. dubna od 14 hodin.


 

Výstava Čeští vědci a jejich vynálezy

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.03.17

Vedci a jejich vynalezyRegionální muzeum ve Vysokém Mýtě zve na výstavu Čeští vědci a jejich vynálezy, kterou pořádá od 28. března do 28. dubna v prostorách muzea v Šemberově ulici. Výstava je cílena především na mladší generaci se snahou představit české vědce, vynálezce a objevitele. Portréty nejznámějších českých vynálezců nejsou v žádném případě přesnou kopií originálů, stejně tak tomu je i s jejich vynálezy. Hlavním cílem této vzdělávací výstavy je přimět  pozorného čtenáře k nalezení dvojice vědce a jeho vynálezu.


 

Koncert kapely POLETÍME?

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.03.17

PoletimeV pátek 31. března ve 20.00 se v M-klubu ve Vysokém Mýtě uskuteční koncert kapely Poletíme? Tato kapela klade důraz na vtipné, poetické a současně přímočaré texty.Odlehčenou formou vypráví o složitých nebo smutných věcech, přesto však dýchají barevnou a veselou náladou a jsou plné svižné rytmiky. Na koncertech se budete smát, tančit nebo vám přeběhne mráz po zádech, když v písni pojmenují váš problém.


Celý článek...
 

Hudba v galerii představuje talentované mládí, tentokrát Ondřeje Jiskru a Simeona Makovského

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
22.03.17

Ondrej JiskraJarní cyklus komorních koncertů v galerii, věnovaný mladým talentům, pokračuje 30. března v 19.30 druhým vystoupením. Po dívčím smyčcovém kvartetu Precordi se tentokrát posluchačům představí dva vysokomýtští hudebníci s dechovými nástroji Ondřej Jiskra (trombon) a Simeon Makovský (trubka). Hrát budou mezi obrazy Jaroslava Kláta staršího a mladšího.


Celý článek...
 

18. výtvarný salon královských věnných měst

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
20.03.17

logo KVMJarní dny v Královských věnných městech každoročně patří mladým umělcům. Letošní již 18. výtvarný salon proběhne od 12. dubna do 14. května v přednáškovém sále Centra Bohuslava Martinů v Poličce. Tématem pro rok 2017 jsou SYMBOLY MĚST. Polička se bude prezentovat životem a dílem našeho slavného rodáka a světově uznávaného hudebního skladatele Bohuslava Martinů, který se narodil ve věži kostela sv. Jakuba roku 1890. V rámci výstavy se můžete těšit na pestrou nabídku umělecké tvorby žáků ze ZUŠ Bohuslava Martinů Polička, ZUŠ R. A. Dvorského, Dvůr Králové nad Labem, ZUŠ Habrmanova, Hradec Králové, ZUŠ Střezina, Hradec Králové, ZUŠ Chrudim, ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř, ZUŠ Mělník, ZUŠ Trutnov, ZUŠ Vysoké Mýto a ZUŠ Jana Maláta, Nový Bydžov.


Celý článek...
 

KLÁT & KLÁT: Příroda živelná i plná poezie

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
13.03.17

Klat ml webVýstava  malířské dvojice, otce a syna Klátových, která byla zahájena 24. března v Městské galerii Vysoké Mýto, je zároveň připomínkou dvojitého jubilea: Jaroslav Klát starší má letos nedožitých 115 let a Jaroslav Klát mladší oslaví v dubnu pětapadesátiny. Obdobná kolekce obrazů, jíž návštěvníci spatří, byla již v minulosti veřejnosti představena v Praze a Karlových Varech – na místech, kde působil Jaroslav Klát starší a štafetu posléze převzal syn. Nyní se výstava koná v místě, kde má umělec, rodák z Cerekvice nad Loučnou, své kořeny. Prohlédnout si ji můžete do 8. května.  


Celý článek...
 

Jarní semestr UNIVERZITY VOLNÉHO ČASU

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
28.02.17

UniverzitaV úterý 14. března v 15.00 odstartoval na Klubové scéně M-klubu cyklus cestopisných přednášek v rámci Univerzity volného času. Nově pro vás otevíráme již od 14.00. Přijďte o něco dříve, popovídejte si s přáteli u šálku dobré kávy nebo čaje nebo si přečtěte váš oblíbený časopis. Časopisy budou k zapůjčení na místě. Těšíme se na vás u těchto témat:

 


Celý článek...
 

Tradiční koncert učitelů ZUŠ bude 6. dubna

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.02.17

ucitele zusZákladní umělecká škola Vysoké Mýto pořádá ve čtvrtek 6. dubna v 19.30 v koncertním sále ZUŠ tradiční KONCERT UČITELŮ. Dříve oznámený termín koncertu byl změněn kvůli tomu, že se křížil s termínem slavnostního večera vyhlášení výročních cen města za rok 2016.


 

Beatles i U2 ve smyčcovém provedení

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
10.02.17

PrecordiDalší  z řady komorních koncertů, které připravila Městská galerie Vysoké Mýto, se bude konat ve čtvrtek 23. února v 19.30. Klasika jako Hayden, ale také moderní skladby od Beatles, U2 nebo Coldplay, to uslyší návštěvníci příštího koncertu v galerii. Vystoupí dívčí smyčcové kvarteto Precordi. Vstupné 100 Kč v předprodeji na e-shopu M-klubu, v IC Vysoké Mýto a Litomyšl.


Celý článek...
 

Marek Simon opět karikaturistou roku

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.01.17

Simon karikaturaVysokomýtský kreslíř Marek Simon, jehož trefné vtipy bavily celé léto návštěvníky Turistického informačního centra ve Vysokém Mýtě, získal podruhé titul Karikaturista roku. Obhájil tak vítězství v soutěži, kterou vyhlašuje Česká unie karikaturistů. Jedenáct měsíců trval souboj šedesáti českých kreslířů. Za tu dobu stihli do soutěže poslat více než 600 svých kreseb. Body se načítaly každý měsíc. Reagovat na aktuální témata a vystihnout často jejich absurditu, je silnou stránkou Marka Simona. Jeho vtipy otiskuje pravidelně Deník, vidět je můžete na portálu kurzy.cz nebo na sociálních sítích.(id)


 

Městská galerie slaví 60 let aneb Talent napříč generacemi

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.01.17

Galerie 60 letMěstská galerie Vysoké Mýto oslaví v roce 2017 své šedesátiny. Její sbírka je dědictvím pro další generace, proto jsme jako leitmotiv této výstavní sezony zvolili obdobné téma a nazvali jej "Talent napříč generacemi." Umělecké nadání, které přechází z jedné generace na druhou... Návštěvníkům představíme v průběhu roku výtvarníky, které kromě lásky k umění pojí i rodinné vazby. Výstavní sezonu zahájí v cizině oceňovaný ústeckoorlický výtvarník Richard Pešek, s nímž budou tentokrát prezentovat svůj talent i jeho děti Richard a Alena. Uvidíte obrazy, plastiky a netradičně také tanec. Právě jeviště je to, co trojici spojuje, Alena – tanečnice, choreografka a režisérka a Richard starší i mladší coby scénografové.


Celý článek...
 

Dobré světlo

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
15.11.16

1.misto HaluzaFotografickým pozdravem "Dobré světlo" bylo zakončeno ve Vyšší odborné a střední škole stavební ve Vysokém Mýtě slavnostní předání cen úspěšným účastníkům mezinárodní amatérské fotografické soutěže Inženýrská stavba roku 2016. V letošním ročníku soupeřilo 48 studentů z 9 středních stavebních škol. Partnery soutěže byly firma Swietelsky, Pardubický kraj a město Vysoké Mýto. Nezávislá odborná porota udělila první místo Vojtěchu Haluzovi, mimochodem vítězi loňského ročníku, ze SPŠS v Brně. Stříbro si odnesl Lukáš Šmodi, student SPŠS Košice, a třetí místo patřilo Vlastimilu Hegenbartovi z pořádající VOŠS a SŠS Vysoké Mýto.


Celý článek...
 

Zapojte se do soutěže Mladí fotografují památky

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
09.11.16

Kostel webSdružení historických sídel, Čech, Moravy a Slezska pořádá již po deváté mezinárodní soutěž Mladí fotografují památky. Soutěž je učena pro žáky a studenty základních a středních škol, kteří zašlou fotografie, které budou vyjadřovat hlavní myšlenky Dnů evropského dědictví. Celá soutěž vyvrcholí 18. dubna předáváním cen a diplomů u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ve Španělském sále na Pražském hradě. Vítězové soutěže se mohou těšit na zajímavé odměny. Více informací a pravidla soutěže jsou uveřejněny na webových stránkách Sdružení historických sídel, Čech, Moravy a Slezska.