Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 22.8.2019
Z kultury

Benefiční sborový koncert v kostele sv. Vavřince

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.08.19

Koncert v kostele sv. Vavrince 22.8.2019V kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě se ve čtvrtek 22. srpna v 19.00 uskuteční benefiční sborový koncert. Účinkuje Foerstrovo komorní pěvecké sdružení pod vedením sbormistra Jaroslava Brycha. Program: R. Lukowsky, T. Surovíková, V. Miškinis, O. Gjeilo, G. Forbes, G. Verdi, F. Biebl, J. Busto, I. Zelenka. Dobrovolné vstupné bude věnováno na charitativní účely. Koncert pořádá Římskokatolická farnost - děkanství Vysoké Mýto a Foerstrovo komorní pěvecké sdružení, z.s.


Celý článek...
 

Komentované prohlídky v kostele sv. Vavřince pokračují i v srpnu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
31.07.19

Kostel. sv. VavřinceKostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě je v srpnu přístupný veřejnosti s možností komentované prohlídky každé pondělí, středu a v pátek v 10.00 a v 11.00. Dále je kostel návštěvníkům otevřený každou středu odpoledne od 16.00 do 17.00, v sobotu od 11.00 do 12.00 a v neděli po skončení bohoslužby přibližně  v 10:00. Prohlídka začíná vždy před hlavním vchodem do kostela.

Foto Jaroslav Horák


 

Vysoké Mýto nabízí o prázdninách spoustu zajímavých míst a výstav

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
27.07.19

Praska veVysoké Mýto láká návštěvníky i domácí na výstavu hraček oblíbených v časech Rakousko-Uherské monarchie a první Československé republiky, která je přístupná v regionálním muzeu. Dále nabízí sezónní výstavu v expozici Muzea českého karosářství, která představuje jednu z nejslavnějších kolářských dílen a později karosáren – plzeňskou firmu Brožík, či unikátní výstavu bronzových plastik a reliéfů sochaře Quido Kociána v Městské galerii. A koho zajímají památky, ten by si neměl nechat ujít prohlídku Pražské brány a kostela sv. Vavřince s výjimečných oltářním obrazem od Petra Brandla. Na letní procházku, či výlet do Vysokého Mýta zve reportáž ZDE.


 

Filmaře ve Vysokém Mýtě zaujala prvorepubliková plovárna

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
16.07.19

tyrsova plovarna vmEast Bohemia Film Office ve spolupráci s Czech Film Commission uspořádaly koncem června poznávací cestu po Východních Čechách. Pozvaly na ni lokační manažery, filmové architekty, režiséry a producenty. Hlavním cílem cesty bylo poznat zajímavá a pokud možno okem kamery neokoukaná místa a objevit v nich potenciál pro natáčení.


Celý článek...
 

Komentované prohlídky v kostele sv. Vavřince

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
12.07.19

Kostel sv. VavrinceKostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě je přístupný veřejnosti s možností komentované prohlídky v červenci každé pondělí, středu a v pátek v 10.00 a v 11.00. Dále je kostel otevřený každou středu odpoledne od 16.00 do 17.00. Prohlídka začíná vždy před hlavním vchodem do kostela. Otvírací doba v srpnu bude upřesněna.


Celý článek...
 

Léto 2019 v amfiteátru M-klubu AKTUALIZOVÁNO

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
11.07.19

Amfiteátr M-klubuVysokomýtská kulturní připravila na červenec a srpen pestrou nabídku koncertů, kina, loutkových představení a diskotéku v amfiteátru M-klubu. Leták LÉTO 2019 ke stažení v souboru pdf. Kromě těchto akcí spolupořádá na náměstí Přemysla Otakara II. promenádní koncerty a hudební festival Týden hudby Zastupitelstvo města Vysokého Mýta vydalo 17. 7. 2019 obecně závaznou vyhlášku č. 1/2019 o nočním klidu, účinnosti vyhláška nabyla 18. 7. 2019. V souladu s vyhláškou doba trvání některých letních akcí přesáhne 22. hodinu. Jejich přehled je uveden v příloze vyhlášky ZDE

 


Celý článek...
 

Hudební festival Týden hudby, 19. 8. - 23. 8. 2019

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
03.07.19

tydenhudby2019 eventPředposlední srpnový týden se bude na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě konat tradiční Týden hudby. Letos se jedná již o jubilejní dvacátý ročník tohoto populárního hudebního festivalu. Návštěvníci se mohou těšit na špičkové muzikanty české hudební scény - Skyline, Kukulín, The Atavists, Horkýže Slíže a Limetall.


Celý článek...
 

Českomoravské pomezí na cestách… aneb když ještě nebyly kreditky

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
27.06.19

1 3423cVýstava Českomoravské pomezí na cestách… aneb když ještě nebyly kreditky umístěná v přednáškové místnosti Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě představuje soubor fotografií mincí z archeologických nálezů našeho regionu. I když osudy jednotlivých mincí neznáme, můžeme v nich tušit příběhy. Kolika rukama asi prošly, než zmizely na několik století v zemi? Vytratil je zde snad místní obchodníček nebo se naopak jednalo o kupce přijíždějícího z dalekých zemí? Jaké cesty zavedly jejich majitele do blízkosti našeho města?.... Výstava potrvá do 1. září.


 

HRAČKY 1850 – 1950 aneb Dětský svět zapomenutých her

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
27.06.19

Obr.9 Website 1bV Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě bude od 3. července do 4. října probíhat výstava HRAČKY 1850 – 1950 (Dětský svět zapomenutých her). Mechanické hračky jako zmenšené modely vynálezů technického pokroku, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, dětské promítačky „Laterna magica“ a nejstarší kinematograf k promítání prvních filmů, modely parních strojů a starých automobilů, dřevěné i kovové stavebnice, kostky, skládačky a oblíbené společenské hry, loutkové kočárky, pokojíčky pro panenky a dětské obchůdky, plyšové i textilní hračky, pohyblivé postavičky, tancující zvířátka, brouci a komické figurky na klíček, plechové vláčky na pérový a elektrický pohon a mnoho dalších hraček oblíbených v časech Rakousko-Uherské monarchie a první Československé republiky.


Celý článek...
 

Žákyně vysokomýtské ZUŠky vystavují na 20. ročníku Výtvarného salonu královských věnných měst

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.06.19

Foto Aleš FelgrV úterý 4. června proběhla v 1. patře historické radnice v Mělníku vernisáž 20. ročníku Výtvarného salonu královských věnných měst. Letošní ročník na téma Věže a věžičky královských věnných měst připravilo město Mělník společně s mělnickou základní uměleckou školou. Při vernisáži současně proběhlo i slavnostní vyhlášení laureátů letošního ročníku. Z Vysokého Mýta si převzaly ocenění odborné poroty Zuzana Cejpová za obraz „Střelnice“ a Sabina Dvořáková za obraz „Stará pošta“. Oběma děvčatům gratulujeme. Výtvarná díla žáků základních uměleckých škol všech devíti královských věnných měst budou v Mělníku k vidění až do 30. června.

 


Celý článek...
 

Výstava "30 let poté" v bývalé trafostanici ve Svařeni

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
04.06.19

DSC 0133Ve výstavní síň se proměnila již po šesté bývalá trafostanice ve Svařeni. Letos je zde ke shlédnutí výstava k výročí 30 let od sametové revoluce a odchodu sovětských vojsk z Vysokého Mýta. Letošní výstava s názvem „ 30 let poté“  nabídne svým návštěvníkům ohlédnutí za rokem 1989 a jeho událostmi v Československu a hlavně ve Vysokém Mýtě. Vysoké Mýto bylo jedním z měst, kterého se „okupace“ z roku 1968 citlivě dotkla a to příchodem početného  sovětského vojska. Proto jedním z prvních požadavků po převratu v roce 1989 byl odchod vojska z města. 


Celý článek...
 

Quido Kocián - Dílo posedlé krásou

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
28.05.19

Qido Kocian vystavaUnikátní soubor bronzových plastik a reliéfů sochaře Quido Kociána zapůjčený ze soukromé sbírky si prohlédnou návštěvníci Městské galerie Vysoké Mýto během hlavní turistické sezony. Výstava se koná k 90. výročí úmrtí tohoto významného rodáka z Ústí nad Orlicí. Patřil k předním představitelům českého umění přelomu 19. a 20. století. Byl žákem Josefa Václava Myslbeka. Jeho tvorbu lze charakterizovat jako originální formu symbolismu, pro níž je typická výrazná exprese a přítomné jsou v ní i secesní prvky. Výstava potrvá do 25. srpna. Foto archiv Městská galerie


 

Výstava Barokní architektura aneb střípky řemeslného umění

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
06.05.19

areal vraclavV Barokním areálu ve Vraclavi je do 29. září otevřená výstava Barokní architektura aneb střípky řemeslného umění. Výstava pohlíží na barokní dobu jako na celek, zároveň se však zaměřuje na konkrétní stavby a detaily, na kterých demonstruje stavební postupy barokního slohu. Zasazuje barokní umění do širších historických souvislostí, neopomíjí ani doplnění architektury sochou a malbou, které opět slouží k dotvoření celku.


 

Reportáž z vernisáže výstavy o proslulé karosářské firmě Brožík

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.03.19

DSC 1999 resizePo karosárně Petera Vrchlabí a firmě Oldřicha Uhlíka z Prahy byla v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě otevřena již třetí sezonní výstava, která je tentokrát věnovaná významné české karosárně Brožík z Plzně. Založena byla roku 1845 a v průběhu let se vypracovala na dvorního dodavatele a vyhledávaného exportéra kočárů pro královské a císařské dvory v Evropě, Africe i Asii. Jako první na území dnešní České republiky začala vyrábět karoserie na osobní automobily. V roce 1926 karosovala dokonce i luxusní vůz Škoda Hispano-Suiza pro prezidenta T. G. Masaryka. „Na výstavě se podařilo shromáždit všechny dnes dostupné kočáry a automobily, kterých se bohužel nedochovalo mnoho. Ve Vysokém Mýtě máme štěstí, že je můžeme vidět pohromadě,“ řekl ředitel Regionálního muzea Jiří Junek. Výstava potrvá do 31. 12. 2019. Reportáž z vernisáže naleznete ZDE a článek ČTK ZDE. Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě 

 


Celý článek...
 

Když hasičskou stříkačku, tak od firmy Stratílek

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
16.02.19

PHOTO 6932 web800pxVysoké Mýto se může pyšnit řadou osobností. které tu žily či pracovaly. Jednou z nich je i V. I. Stratílek, zakladatel proslulé firmy vyrábějící hasičské stříkačky. Letos uplyne 120 let od jejího založení. Firmu Stratílek a jejího zakladatele připomíná expozice v Regionálním muzeu a věnovaná jí bude i akce 333 Stratílkových stříkaček, kterou pořádají vysokomýtští dobrovolní hasiči ve spolupráci s Regionálním muzeum 8. června na náměstí ve Vysokém Mýtě.  Reportáž o proslulé firmě Stratílek naleznete ZDE. Foto archiv Mediapark


 

Historie karosářské firmy Brožík Plzeň

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
12.02.19

vystava brozikV pořadí již třetí sezónní výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představuje jednu z nejslavnějších kolářských dílen a později karosáren – plzeňskou firmu Brožík. Založena byla roku 1845 a v průběhu let se vypracovala na dvorního dodavatele a vyhledávaného exportéra kočárů pro královské a císařské dvory v Evropě, Africe i Asii. Jako jedna z prvních firem začala produkovat karoserie osobních automobilů a autobusů, dokonce vyráběla také tramvaje. Proslula stavbou karoserií na nejluxusnější domácí automobily Škoda Hispano-Suiza, jedním z nich jezdil dokonce prezident T. G. Masaryk. Výstava byla zahájena vernisáží v neděli 3. března  a navštívit ji lze do 31. prosince.

 


Celý článek...
 

Regionální muzeum rozšířilo expozici firmy V. Ig. Stratílek

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.09.17

Rozieni expozice StratilekRegionální muzeum zve do rozšířené expozice věnované proslulé vysokomýtské firmě V. Ig. Stratílek, patřící mezi nejvýznamnější české výrobce hasičské techniky. Oproti dosavadní malé expozici nabízí nová expozice nejen představení většího počtu hasičské techniky z produkce firmy Stratílek a jejich pokračovatelů, ale především naznačuje technický vývoj a v neposlední řadě ukazuje, že i tato technika má své designové řešení, které se vyvíjelo a odráželo dobové trendy. Zvídavý návštěvník si jistě povšimne zajímavých změn hasičských karosérií.