Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 20.5.2019
Z kultury

Pěvecký sbor Otakar reprezentoval Vysoké Mýto na přehlídce pěveckých sborů NOTA BENE

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
13.05.19

Resize of DSCF6585Pěvecký sbor Otakar se zúčastnil v sobotu 11. května přehlídky pěveckých sborů NOTA BENE v Novém Bydžově. Letošní ročník přehlídky byl věnován 20. výročí vzniku svazku Královských věnných měst a zúčastnily se ho pěvecké sbory všech devíti členských měst. Kromě vysokomýtského Otakara vystoupily Novobydžovský chrámový sbor a Radostný Plecháček z Nového Bydžova, dívčí pěvecký sbor Juliettes  z Gymnázia Polička, Záboj ze Dvora Králové nad Labem, Cantus z Jaroměře, Salvátor z Chrudimi, Smetana z Hradce Králové, Chrapot z Mělníka a Chorea Corcontica z Trutnova. Protože se sbory společně nevešly na jeviště Jiráskova divadla, vyměnili si na závěr s diváky role. Divadlo se rozeznělo dvěma závěrečnými písněmi, které zazpívaly sbory z hlediště a diváci si mohli tento zážitek vychutnat naopak z jeviště.

 


Celý článek...
 

Noc kostelů ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
06.05.19

IMG 0235V pátek 24. května se ve Vysokém Mýtě uskuteční tradiční NOC KOSTELŮ. Součastí akce bude společná hra, která připomene 30. výročí sametové revoluce, jež byla začátkem cesty ke svobodě. Hra bude jako každý rok spojovat všechny kostely a modlitebny Vysokého Mýta. Průkazku s úkoly a mapkou návštěvníci obdrží v jakémkoli kostele či sboru. V každém objektu se budou plnit úkoly, které účastníkovi hry pomohou k získání klíče. Za čtyři klíče jsou připraveny odměny, které budou k vyzvednutí v kostele sv. Vavřince do 22.30.


Celý článek...
 

Výstava Barokní architektura aneb střípky řemeslného umění

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
06.05.19

areal vraclavV Barokním areálu ve Vraclavi je do 29. září otevřená výstava Barokní architektura aneb střípky řemeslného umění. Výstava pohlíží na barokní dobu jako na celek, zároveň se však zaměřuje na konkrétní stavby a detaily, na kterých demonstruje stavební postupy barokního slohu. Zasazuje barokní umění do širších historických souvislostí, neopomíjí ani doplnění architektury sochou a malbou, které opět slouží k dotvoření celku.


 

Čermákovo Vysoké Mýto s pestrým programem a rekordním počtem orchestrů

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
06.05.19

cermakovo vysoke myto 2018 210 MediumNa náměstí Přemysla Otakara II. se v sobotu 25. května bude konat již XXVII. ročník Národní soutěžní přehlídky dětských dechových hudeb Čermákovo Vysoké Mýto 2019. V letošním roce se přehlídky zúčastní rekordní počet sedmi soutěžních orchestrů. Můžete se těšit na orchestry z Bystřice nad Pernštejnem, Hronova, Chrasti, Chrudimi, Kladna, Nového Města nad Metují a Náchod a Vimperku. I doplňkový program je letos více než pestrý. Návštěvníci si vyslechnou úžasný Big Band Hudby Hradní stráže a Policie České republiky se sólistkou Gabrielou Urbánkovou.


Celý článek...
 

V Domoradicích vodili Jidáše

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
25.04.19

Vodni Jidae kopieNa Bílou sobotu, která letos připadla na 20. dubna, se v Domoradicích, vydala na obchůzku po vsi  skupina dětí s řehtačkami a namaskovaným Jidášem oblečeným do oděvu ze slámy s vysokou čepicí. Reportáž naleznete ZDE. Velikonoční zvyk "vodění Jidáše" patřil kdysi k Velikonocům na Vysokomýtsku stejně jako pomlázka. Dodnes se udržel jen v několika obcích. Jedním z těchto míst jsou Domoradice. Zvyk se zde předává z generace na generaci a udržel se i v období komunistického režimu. Vlastní zvyk „vodění Jidáše“ navazuje na chození "hrkáčů", kteří chodívali po vsi od Zeleného čtvrtka, kdy zvony odletěly do Říma, až do Bílé soboty, kdy začínala obchůzka s Jidášem. Lidový obyčej „vodění Jidáše“ je zapsán do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky.


 

Muzikanti z Junior Big Bandu hrají pro radost sobě i svých posluchačů

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.04.19

Junior Big Band3Vysokomýtský Junior Big Band má za sebou řadu vystoupení na koncertech a jazzových festivalech domácí scény, ale i úspěchy v národních soutěžích. Naposledy ho mohli příznivci swingu i populární, filmové, rockové či latinskoamerické hudby slyšet na Setkání bigbandů 5. dubna v M-klubu, na kterém zahrál také Big Band ZUŠ Žamberk. Příště se s ním mohou setkat na Čermákově Vysokém Mýtě, Jazzovém festivalu v Chocni a na tradiční akci ZUŠ OPEN na vysokomýtském náměstí. Reportáž o vysokomýtském Junior Big Bandu a jeho vystoupení v M-klubu naleznete ZDE.


 

Kapela THE SHOOKIES pokřtila v M-klubu novou desku

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
18.03.19

THE SHOOKIESKapela THE SHOOKIES pokřtila 16. března ve vysokomýtském M-klubu svoje druhé album. Za svou osmiletou existenci ušla kapela kus hudební cesty. Kromě dvou alb odehrála desítky koncertů po celé republice mimo jiné také s kapelou Zrní nebo s Thomem Artwayem. V srpnu minulého roku zahrála společný koncert s legendární irskou kapelou Interfernce a Glenem Hansardem. Reportáž ze křtu desky v M-klubu i rozhovor se členy kapely naleznete ZDE


 

Reportáž z vernisáže výstavy o proslulé karosářské firmě Brožík

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.03.19

DSC 1999 resizePo karosárně Petera Vrchlabí a firmě Oldřicha Uhlíka z Prahy byla v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě otevřena již třetí sezonní výstava, která je tentokrát věnovaná významné české karosárně Brožík z Plzně. Založena byla roku 1845 a v průběhu let se vypracovala na dvorního dodavatele a vyhledávaného exportéra kočárů pro královské a císařské dvory v Evropě, Africe i Asii. Jako první na území dnešní České republiky začala vyrábět karoserie na osobní automobily. V roce 1926 karosovala dokonce i luxusní vůz Škoda Hispano-Suiza pro prezidenta T. G. Masaryka. „Na výstavě se podařilo shromáždit všechny dnes dostupné kočáry a automobily, kterých se bohužel nedochovalo mnoho. Ve Vysokém Mýtě máme štěstí, že je můžeme vidět pohromadě,“ řekl ředitel Regionálního muzea Jiří Junek. Výstava potrvá do 31. 12. 2019. Reportáž z vernisáže naleznete ZDE a článek ČTK ZDE. Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě 

 


Celý článek...
 

Když hasičskou stříkačku, tak od firmy Stratílek

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
16.02.19

PHOTO 6932 web800pxVysoké Mýto se může pyšnit řadou osobností. které tu žily či pracovaly. Jednou z nich je i V. I. Stratílek, zakladatel proslulé firmy vyrábějící hasičské stříkačky. Letos uplyne 120 let od jejího založení. Firmu Stratílek a jejího zakladatele připomíná expozice v Regionálním muzeu a věnovaná jí bude i akce 333 Stratílkových stříkaček, kterou pořádají vysokomýtští dobrovolní hasiči ve spolupráci s Regionálním muzeum 8. června na náměstí ve Vysokém Mýtě.  Reportáž o proslulé firmě Stratílek naleznete ZDE. Foto archiv Mediapark


 

Historie karosářské firmy Brožík Plzeň

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
12.02.19

vystava brozikV pořadí již třetí sezónní výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představuje jednu z nejslavnějších kolářských dílen a později karosáren – plzeňskou firmu Brožík. Založena byla roku 1845 a v průběhu let se vypracovala na dvorního dodavatele a vyhledávaného exportéra kočárů pro královské a císařské dvory v Evropě, Africe i Asii. Jako jedna z prvních firem začala produkovat karoserie osobních automobilů a autobusů, dokonce vyráběla také tramvaje. Proslula stavbou karoserií na nejluxusnější domácí automobily Škoda Hispano-Suiza, jedním z nich jezdil dokonce prezident T. G. Masaryk. Výstava byla zahájena vernisáží v neděli 3. března  a navštívit ji lze do 31. prosince.

 


Celý článek...
 

Z věží a podzemí Vysokého Mýta

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.01.19

Sv. Vavrinec StepanVysoké Mýto zahájilo cestopisný cyklus Českého rozhlasu Z věží a podzemí měst v Pardubickém kraji. Poutavou reportáž, která zazněla 13. ledna na vlnách Českého rozhlasu Pardubice, naleznete ZDE. Redaktorka Šárka Rusnáková se se svými průvodci – muzejníky Zdeňkem Horákem a Soňou Krátkou vypravila do starých vysokomýtských sklepení opředených poutavými příběhy. Vystoupali také na Pražskou věž i do věží kostela sv. Vavřince a rozhlédli se do širokého kraje.

Foto Radek Štěpán    


 

100. výročí počátku skautingu ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.01.19

Skaut vyrez1Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě ve spolupráci s členy oddílu připravuje na podzim roku 2019 ve výstavních sálech výstavu, mapující stoletou historii místního skautského hnutí. V souvislostí s realizací hledá pamětníky ochotné zapůjčit na výstavu své osobní předměty  - deníky, fotografie, kroj a jeho součásti aj. V případě zájmu kontaktujte kurátorku výstavy: Soňa Krátká, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , +420 465 461 958. (Foto archiv RMVM)


 

Regionální muzeum rozšířilo expozici firmy V. Ig. Stratílek

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.09.17

Rozieni expozice StratilekRegionální muzeum zve do rozšířené expozice věnované proslulé vysokomýtské firmě V. Ig. Stratílek, patřící mezi nejvýznamnější české výrobce hasičské techniky. Oproti dosavadní malé expozici nabízí nová expozice nejen představení většího počtu hasičské techniky z produkce firmy Stratílek a jejich pokračovatelů, ale především naznačuje technický vývoj a v neposlední řadě ukazuje, že i tato technika má své designové řešení, které se vyvíjelo a odráželo dobové trendy. Zvídavý návštěvník si jistě povšimne zajímavých změn hasičských karosérií.