Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 27.5.2017
Z kultury

Přednáška Ladislava Heryána EXOTEM NA TÉTO ZEMI

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.05.17

HeryanKřesťanské akademie, zve na další přednášku, která se uskuteční v pátek 2. června od 18.30 v sále Základní umělecké školy ve Vysokém Mýtě. Pozvání přijal salesiánský kněz a biblista Ladislav Heryán s přednáškou O Božím milosrdenství a chudobě jako cestě k němu. Poznávat na své každodenní cestě Boží milosrdenství představuje ochotu slyšet a měnit se. Tak jsou příběhy našeho života prostoupeny těmi biblickými a stávají se jedním příběhem, evangeliem našeho života, jak o tom vypráví Ladislav Heryán ve své poslední knize Exotem na této zemi.


 

Noc kostelů ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.05.17

Banner na web1V pátek 9. června se ve Vysokém Mýtě uskuteční tradiční NOC KOSTELŮ. Jeho mottem je: srov. Mdr 10,17 Za dne jim byla záštitou, noc prozářila hvězdami. V letošním roce se k Noci kostelů vzhledem k rekonstrukci modlitebny nepřipojí Bratrská jednota baptistů, ale novinkou je otevření kostela Nanebevzetí Panny Marie na Vraclavi.


Celý článek...
 

Výstava, kde platí „dotýkejte se“ Radek Pilař dětem, aneb Rumcajs slaví padesátiny!

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.05.17

Rumcajs 2 CustomProběhnout se minibludištěm v lese Řáholci, vyzkoušet si praxinoskop, hru světla a stínu na zpětném projektoru nebo si pohrát s pohyblivými postavičkami ze známých pohádek – to vše nabízí návštěvníkům výstava Radek Pilař dětem aneb Rumcajs slaví padesátiny, která je celou letní sezonu přístupná v Městské galerii Vysoké Mýto. Zde neplatí obvyklé napomínání: Nesahat! Nerušit! Naopak: Hrajte si! Tvořte! Smějte se! Unikátní interaktivní expozice, jejíž součástí je i promítání pohádek, je určena především rodinám.


Celý článek...
 

Parním vlakem na SODOMKOVO VYSOKÉ MÝTO

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
23.05.17

plakat SVM 2017 vyrezNa náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě se v sobotu 3. června od 9.00 koná XI. ročník festivalu SODOMKOVO VYSOKÉ MÝTO věnovaného automobilismu, kultuře a životnímu stylu 20. – 40. let 20. století. Návštěvníci se mohou těšit na elegantní automobily vyrobené v Sodomkově karosárně, výstavu historických kabrioletů, četníky, hasičské stříkačky, koncerty, divadlo a další zajímavý program. Po celý den budou jízdy parního vlaku na trase Choceň – Vysoké Mýto – Litomyšl. Videopozvánka na festival ZDE


Celý článek...
 

Vysokomýtský týdeník na Pohádkové noci v galerii

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
23.05.17

Mklub Muzejni noc 19.5.2017 29Vysokomýtský týdeník zachytil úžasnou atmosféru na narozeninové party ve vysokomýtské galerii (ZDE). K šedesátinám městské galerie přišly popřát snad všechny děti z Vysokého Mýta. Připojil se také Rumcajs, který letos slaví své padesátiny. Tato pohádková postava se stala tváří výstavy tvorby známého ilustrátora Radka Pilaře, která byla v pátek 19. května zahájena ve výstavních prostorách galerie v Muzeu českého karosářství. Kdo nestihl vernisáž, může výstavu navštívit až do 27. srpna. Vysokomýtský týdeník zavítal rovněž do galerie ve Zvonici na vernisáž výstavy prací absolventů ZUŠ Vysoké Mýto a zachytil další doprovodné akce. Mezi gratulanty nechyběli malíř Jindřich Šmégr a umělecké kovář Karel Bureš. Fotogalerie Ivana Krejzy ZDE.


 

Vítězem Čermákova Vysokého Mýta se stala Mladá muzika Šardice ze ZUŠ Kyjov

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
22.05.17

Mklub ermakovo Mto 20.5.2017 197Vítězem 25. Národní soutěžní přehlídky dětských dechových orchestrů Čermákovo Vysoké Mýto, která se konala 20. května na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě, se stala Mladá muzika Šardice ze ZUŠ Kyjov. Kromě tohoto orchestru se soutěže zúčastnily orchestry z Českého Krumlova, Humpolce, Mariánských Lázní a Náchoda. Na vyhlášení výsledků si muzikanti společně zahráli Májovou polku a dva pochody vysokomýtského rodáka Jana Čermáka, jehož 150. výročí narození si letos připomínáme. V nesoutěžní části programu vystoupily kapely Factorial! Orchestra s hostem Peterem Lipou, Dixie Factory ze ZUŠ Vysoké Mýto, Lovesong orchestra a Sto Zvířat. Fotogalerie Ivana Krejzy ZDE, fotogalerie Aleše Felgra ZDE, reportáž Vysokomýtského týdeníku ZDEvýsledky soutěže ZDE.

 


Celý článek...
 

Národní soutěžní přehlídka dětských dechových orchestrů Čermákovo Vysoké Mýto slaví

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
11.05.17

ermakovo VM 2016 31Jubilejní XXV. Národní soutěžní přehlídka dětských dechových orchestrů Čermákovo Vysoké Mýto se koná 20. května od 9.30 na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. Zúčastní se jí pět soutěžních orchestrů - z Českého Krumlova, Humpolce, Mariánských Lázní, Náchoda a Šardic. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční průvod orchestrů a půvabných mažoretek i na společnou skladbu všech kapel. Zazní Májová polka a dva pochody vysokomýtského rodáka Jana Čermáka. V nesoutěžní části programu vystoupí úžasný Factorial! Orchestra s hostem Peterem Lipou. Dále Dixie Factory ze ZUŠ Vysoké Mýto a Lovesong orchestra, který bude procházet náměstím a hrát přímo mezi návštěvníky. Na závěr vystoupí největší legenda české ska scény Sto Zvířat.


Celý článek...
 

V barokním areálu ve Vraclavi začíná turistická sezóna

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.04.17

vstava Na poutiBarokní areál ve Vraclavi se po zimní přestávce otevírá veřejnosti. Nabízí sezónní výstavu Na pouti. Navštívit ji můžete od 6. května do 30. září. Výstava zachycuje prostřednictvím fotografií, pohlednic, upomínkových předmětů poutní místa na Ústeckuorlicku. Poutě se konaly do více či méně vzdálených poutních míst. Na Orlickoústecku proslula zejména pouť k obrazu Zvěstování Panny Marie v Knířově, k léčivému prameni ve Vraclavi, k milostné sošce Panny Marie s Ježíškem v Hemži nebo k mariánskému obrazu Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí. Přijďte se podívat, jak pouť probíhala a co k ní patřilo.


 

Výstava 120 let basketbalu ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.04.17

vstava 120 let basketbalu ve Vysokem MtRegionální muzeum pořádá od 7. května do 11. června výstavu 120 let basketbalu ve Vysokém Mýtě. V roce 1897 vzal tehdejší profesor tělocviku Jaroslav Karásek skupinu studentů gymnázia na hřiště, kde sehráli exhibiční zápas ve sportu, pro který tenkrát čeština snad ani neměla pojmenování. Odstartoval tím dějiny basketbalu nejen ve Vysokém Mýtě, ale v celých Čechách. Tento sport propagoval i další středoškolský tělocvikář, nacisty popravený Jaroslav Remeš.


Celý článek...
 

Sousedská pouliční slavnost PLÁCEK PROMEJTO V SÍDLIŠTI DRUŽBA

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.04.17

Placek proMejtoV neděli 4. června po celý den se koná Sousedská pouliční slavnost PLÁCEK PROMEJTO V SÍDLIŠTI DRUŽBA.  Pamatujete, jak jste si jako malí hráli a v pubertě se scházeli na pláccích mezi domy? Kdysi byla v Mejtě místa, kde děti z okolí sportovaly a spontánně se bavily. Zdá se, že to dnes asi chybí. Proč v současné době ta samá místa označujeme za nudná? Umíme je využívat? Máme dnes takové plácky jinde?


Celý článek...
 

Do muzea na výstavu Zbraně východočeských puškařů

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.03.17

vystava zbrane vychodoceskych puskaruV Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě bude od 2. dubna do 28. května k vidění výstava Zbraně východočeských puškařů. Putovní výstava Východočeského muzea v Pardubicích předloží návštěvníkům výrobky dílen východočeských puškařů. Exponáty pochází převážně z doby 19. a 20. století, několik starších zbraní bylo vyrobeno už ve století 18. Tvůrcem výstavy je Mgr. Jan Tetřev, kurátor podsbírky militárií pardubického muzea a autor mnoha článků v tematických časopisech Střelecká revue a střelecký magazín. Výstava bude uvedena vernisáží s doprovodem hry na bicí Pavla Zerzána v neděli 2. dubna od 14 hodin.


 

Marek Simon opět karikaturistou roku

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.01.17

Simon karikaturaVysokomýtský kreslíř Marek Simon, jehož trefné vtipy bavily celé léto návštěvníky Turistického informačního centra ve Vysokém Mýtě, získal podruhé titul Karikaturista roku. Obhájil tak vítězství v soutěži, kterou vyhlašuje Česká unie karikaturistů. Jedenáct měsíců trval souboj šedesáti českých kreslířů. Za tu dobu stihli do soutěže poslat více než 600 svých kreseb. Body se načítaly každý měsíc. Reagovat na aktuální témata a vystihnout často jejich absurditu, je silnou stránkou Marka Simona. Jeho vtipy otiskuje pravidelně Deník, vidět je můžete na portálu kurzy.cz nebo na sociálních sítích.(id)


 

Městská galerie slaví 60 let aneb Talent napříč generacemi

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.01.17

Galerie 60 letMěstská galerie Vysoké Mýto oslaví v roce 2017 své šedesátiny. Její sbírka je dědictvím pro další generace, proto jsme jako leitmotiv této výstavní sezony zvolili obdobné téma a nazvali jej "Talent napříč generacemi." Umělecké nadání, které přechází z jedné generace na druhou... Návštěvníkům představíme v průběhu roku výtvarníky, které kromě lásky k umění pojí i rodinné vazby. Výstavní sezonu zahájí v cizině oceňovaný ústeckoorlický výtvarník Richard Pešek, s nímž budou tentokrát prezentovat svůj talent i jeho děti Richard a Alena. Uvidíte obrazy, plastiky a netradičně také tanec. Právě jeviště je to, co trojici spojuje, Alena – tanečnice, choreografka a režisérka a Richard starší i mladší coby scénografové.


Celý článek...