Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 15.7.2020
Z kultury

Tradiční promenádní koncerty se letos konají v amfiteátru M-klubu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.07.20

Ilustrační foto Ivan KrejzaMěsto Vysoké Mýto ve spolupráci se společností Vysokomýtská kulturní zvou příznivce dechové muziky na tradiční promenádní koncerty. Konají se vždy ve čtvrtek v 17.00 v amfiteátru M-klubu. Ve čtvrtek 9. července se návštěvníci mohou těšit na koncert dechového orchestru Astra Svitavy. O čtrnáct dní později 23. července zahraje dechová kapela Poličanka, 13. srpna Dolnovanka a 27. srpna bude podium patřit dechovému orchestru Choceňačka. (Ilustrační foto Ivan Krejza)


 

Až v září, ale… Sodomkovo Vysoké Mýto bude!

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
03.07.20

Sodomkovo Vysoké Mýto, foto Martin ŠtěpánPřísná opatření vydaná v souvislosti s epidemií covid-19 znemožnila konání XIV. ročníku Sodomkova Vysokého Mýta. Nyní můžeme přinést dobrou zprávu: Sodomkovo Vysoké Mýto bude v náhradním termínu 5. 9. 2020. Sodomkovo Vysoké Mýto proběhne společně s Městskými slavnostmi a proto bude mít trochu netradiční zkrácenou podobu. Oproti jiným ročníkům se uskuteční pouze v dopoledních hodinách, konkrétně od 9:00 do 13:00 hod. I tak se mohou návštěvníci opět těšit na historické automobily s karosérií Sodomka, autoveterány značky Tatra, historické velocipedy, četníky, dámy v dobových kostýmech a další doprovodný program. K tomu přijede zahrát dobře známý swingový orchestr Zatrestband v čele s Petrem Píšou. Podrobný program bude zveřejněn začátkem srpna.


 

Tři malířky společně ve Zvonici

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
01.07.20
Výstava ve zvonici viz popisGalerie ve Zvonici po roce opět plná života. Ten do jejích zdí vnese výstava hýřící barvami a energií, které do svých obrazů vkládá každá z trojice malířek - Jana Stiborik, Petra Smutková a Jitka Mládková. Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 3. července před zvonicí, potrvá do 23. srpna.

Celý článek...
 

Hudební festival Týden hudby 2020

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
30.06.20
David Koler míří na Týden hudby, foto archiv Vysokomýtská kulturníNa předposlední srpnový týden připravilo město Vysoké Mýto a M-klub tradiční hudební festival Týden hudby. Letos se jedná již o jedenadvacátý ročník populární kulturní akce a nejen lidé z Vysokého Mýta se mohou těšit na špičkové muzikanty české hudební scény. Mezi těmi nejzvučnějšími jmény můžeme uvést Davida Stypku & Bandjeez, Circus Problem, Malina Brothers, Davida Kollera, Duklu Vozovnu nebo skupinu Volant.

Celý článek...
 

Lidé opět zavítali do otevřených kostelů

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
15.06.20

Noc kostelV pátek 12. června se v rámci Noci kostelů otevřely chrámy a modlitebny v celé České republice. Ve Vysokém Mýtě se do této akce zapojily tři z pěti místních křesťanských církví. Mimo Římskokatolické farnosti - děkanství Vysoké Mýto také Církev československá husitská a Českobratrská církev evangelická. Společné zahájení proběhlo v kostele sv. Vavřince. Tématem letošní Noci kostelů byl sv. Jeroným, učenec, který přeložil bibli. Připraveny byly také komentované prohlídky kostela a výstup ke zvonům, kde byl odměnou pro všechny krásný výhled na město. U Husova sboru nechybělo tradiční posezení a výborné bramboráky. V kostele se konal varhanní koncert. Reportáž z Noci kostelů


 

Koncerty v Amfiteátru M-klubu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
10.06.20

Piškot, foto Vysokomýtská kulturníVysokomýtská kulturní připravuje koncertní sezónu v Amfiteátru M-klubu. Začíná pozvolna s domácími interprety a v létě se můžete těšit na jména jako je Pokáč, Anna K, Arakain nebo UDG. Ve čtvrtek 11. června vystoupí v Amfiteátru vysokomýtské punk-folkové duo Piškot & Vojtimir. V pátek 19. června zahraje kujebácká country legenda Ponny Expres. U obou koncertů je vstupné dobrovolné. Velké koncerty začnou od 24. června, kdy vystoupí Pokáč a před ním akusticky zahrají domácí W.A.F. Informace o koncertech a předprodejích vstupného najdete na webu M-klubu


Celý článek...
 

Barokní areál ve Vraclavi hostí výstavu Barokní stavitelství

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.06.20

OIlustrační foto RMVMd 30. května do 27. září je v Barokním areálu ve Vraclavi otevřena výstava Barokní stavitelství. Barokní architektura je dodnes samozřejmou součástí našich měst i krajiny, i když si to mnohdy ani neuvědomujeme. Tato výstava se nesnaží obsáhnout rozsah celé barokní tvorby, to by ani nebylo možné, vybrala si proto jen několik málo konkrétních zástupců, na kterých chce ukázat typické znaky slohu. Baroko je sloh plný okázalosti, krásy a velkých gest, to vše je ukotveno na řemeslně kvalitně provedených stavbách. Některá z těchto pravidel si výstava vzala za své přiblížit. Pojďte s námi nahlédnout do základních stavebních postupů, které se staly kostrou pro celé „divadlo barokního světa“.


Celý článek...
 

Novinky sdružení Královských věnných měst

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.06.20

logo KVMNový grafický styl, nové webové stránky, soutěž, nový letní magazín, to vše nabízejí Královská věnná města. Od 5. června jsou zpřístupněny jejich nové webové stránky, které obsahují nabídku a tipy na zajímavé výlety.  Zároveň tu najdete soutěž o atraktivní ceny z jednotlivých měst na téma cyklotipy ve věnných městech. Soutěž probíhá od 1. června do 31. srpna 2020. Když zodpovíte správně všech devět otázek, zařadíte se do slosování.


Celý článek...
 

Noc kostelů ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.06.20

Ilustrační foto, Terezie BlajdováV pátek 12. června se ve Vysokém Mýtě uskuteční tradiční NOC KOSTELŮ. Součastí akce bude společná hra  nazvaná Pomozme Jeronýmovi s překladem Bible, která bude spojovat kostel sv. Vavřince, kostel Nejsvětější Trojice, Husův sbor a Sbor Českobratrské církve evangelické ve Vysokém Mýtě.  Letos si připomínáme 1 600 let od úmrtí významného teologa a učitele církve sv. Jeronýma, který přeložil Bibli do latiny. Tento rok byl také vyhlášen tzv. „Rokem Božího slova“. Proto Noc kostelů „doprovodí“ Jeroným, kterému děti v rámci společné hry pomůžou s překladem Písma svatého.


Celý článek...
 

Velký svět malé železnice - výstava železničních hraček ze sbírek Muzea technických hraček

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.06.20

Ilustrační foto Regionální muzeum ve Vysokém MýtěOd 5. června je ve Vysokém Mýtě otevřena výstava Velký svět malé železnice. V přízemí regionálního muzea na návštěvníky čeká svět plný vláčků, jízdy historických souprav na elektrifikovaném modelu kolejiště i dětská dílnička.


Celý článek...
 

Výstava v bývalé trafostanici ve Svařeni ukazuje krásy okolí

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
25.05.20

Poklona při západu slunce, foto Pavla DuškováTo je krása, podívej! Tak zní název letošní,  v pořadí již sedmé, výstavy v bývalé trafostanici ve Svařeni. A na jakou krásu se  máme podívat? Výstava nám nabízí  tipy na výlety po přírodních krásách a zajímavostech našeho okolí. Okolím je myšleno vzdálenost cca 20 km vzdušnou čarou od Svařeně. V úvodu výstavy je  velká turistická mapa s vyznačením popisovaných lokalit. Dále následují  konkrétní popisy míst, přírodní zajímavosti,  jejich fotografie, historické údaje či pověsti.  A kam návštěvníky zavedeme? Jsou to přírodně i kulturně  hodnotná místa:  vyhlídka Poklona a přírodní rezervace  Střemošická stráň,  Toulovcovy maštale,  Pivnická  a Střítežská rokle,  Bětnické údolí, Kusá hora, Šilinkův důl kolem řeky Krounky u Rychmburku,  vycházka naučnými stezkami v okolí Vysokého  Mýta,  arboretum v Hamzově léčebně v Luži, Nedošínský háj, Růžový palouček a  skalní útvary v Pelinách v Chocni. Zajímavá je také zmínka o památných stromech a zapomenutých hradištích zmiňované oblasti.


Celý článek...
 

Reportáž o nové expozici i virtuální realitě v Muzeu českého karosářství

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
23.05.20

Nová expozice MČK, Foto Martin ŠtěpánPo dvouměsíční pauze byla 11. května opět zpřístupněna vysokomýtská muzea. V Muzeu českého karosářství se otevřela zbrusu nová v pořadí čtvrtá sezonní výstava. Jejím tématem jsou Automobily Tatra a českoslovenští karosáři. Kromě panelů o historii firmy Tatra a hlavních karosáren, které se této značce věnovaly, jsou v expozici vystaveny dobové i současné modely, ale i opravdová auta. Návštěvníky zde přivítá také jedna novinka. Tou je 3D technologie, díky níž se mohou podívat na velice výjimečný automobil, který se ovšem dnešních dnů nedožil. Jedná se o automobil Ford, který byl u Sodomky karosován v roce 1936 pro Jana Antonína Baťu. Reportáž o nové expozici i virtuální realitě v Muzeu českého karosářstvíFoto Martin Štěpán


 

Pojízdná kancelář Baťa je tu pro návštěvníky Muzea českého karosářství

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.05.20

3DD Baťova kancelář, foto RMVMDo 30. června lze navštívit Baťovu pojízdnou kancelář v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě. V roce 1936 karosoval ve Vysokém Mýtě Josef Sodomka automobil Ford pro J. A. Baťu. Jednalo se o velmi specifickou zakázku. Automobil měl být totiž pojízdnou kanceláří se „salonkem“, psacím strojem a dvěma lůžky. Automobil se do dnešních dnů nezachoval, ale jsou k dispozici jeho fotografie. Díky nim firma SVOTT, a. s. pod značkou Project Six převedla Baťovu pojízdnou kancelář do 3D virtuální reality. Tento úžasný projekt je nyní prezentováno veřejnosti v prostorách Muzea českého karosářství. Každý z návštěvníků, který bude mít chuť a odvahu, si může nasadit speciální 3D brýle a automobil si prohlédnout jak zvenčí, tak i zevnitř.


 

Automobily Tatra a českoslovenští karosáři v Muzeu českého karosářství

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.05.20

Výstava Automobily Tatra a českoslovenští karosáři, foto Martin Štěpán, RMVMV pořadí již čtvrtá sezónní výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představuje výběr automobilů na podvozcích Tatra karosovaných řadou českých firem. Zajímavým obohacením výstavy je Baťova pojízdná kancelář v 3D virtuální realitě.


Celý článek...
 

Orbis Pictus Play - výstava v pohybu v Městské galerii

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
15.05.20
 

Orbis pictusUnikátní projekt Orbis Pictus Play potěší malé i velké návštěvníky Městské galerie Vysoké Mýto. Výstava, kterou ve světě zhlédlo kolem tří milionů lidí, zakotví  po celé léto ve Vysokém MýtěPobaví i poučí.

 

Sněhová královna, Fontána libosti, Křeslo mámení, Trifon, Mluvící květina, Kalimba… stejně zajímavé jako názvy jsou i samotné exponáty, které si ve vysokomýtské galerii prohlédnete. Veřejnosti se výstava otevře v pondělí 1. června. Vzhledem k omezeným možnostem shromažďování se sice neuskuteční vernisáž, za to ji celý první den zpřístupníme zdarma jako dárek dětem k jejich mezinárodnímu svátku. S uměleckými díly, jež můžete sami uvést do chodu, si pohrajete až do 23. srpna.


Celý článek...
 

A znovu se točí..., maraton filmových představení v M-klubu začíná 20. 5.

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
15.05.20

Film Sněžný klukNastala chvíle, kdy Vysokomýtská kulturní může opět začít promítat filmy. Pro některé je možná překvapením, že tomu bude na Klubové scéně M-klubu. Tento krok má jednoduchý důvod. V Šemberově divadle město Vysoké Mýto zahájilo rekonstrukci sálu. Díky přestavbě již na podzim zasedneme do nových měkkých sedaček. Do té doby pro vás připravili prostory Klubové scény tak, abyste se cítili dobře, ale aby zároveň splňovaly požadavky, které souvisí s bezpečnostními předepsanými opatřeními. V nadcházejícím období Vysokomýtská kulturní zve příznivce na projekce pro děti a večerní filmy nejrůznějších žánrů. Před promítáním v odpoledních a večerních hodinách nabízí možnost občerstvení v Amfiteátru M-klubu pod širým nebem.


Celý článek...
 

M-klub otvírá Amfiteátr

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
15.05.20

Amfiteátr M-klubu, ilustrační foto archiv Vysokomýtská kulturníVe středu 20. května otevírá M-klub svůj letní Amfiteátr, kde je prima posezení v příjemném prostředí. Otevřeno má od středy do pátku vždy od 15.00. Těšit se můžete na čepované pivo, míchané nápoje a další bohaté občerstvení. Pro děti bude připraven skákací hrad. Louku u Amfiteátru můžete využít k příjemnému posezení na dece a přímo v Amfiteátru je k dispozici zhruba sto míst k sezení. Podle situace během prázdnin v Amfiteátru opět uspořádají oblíbené koncerty, divadélka pro děti nebo diskotéky.

Aktuální informace najdete na www.mklub.cz

Ilustrační foto archiv Vysokomýtská kulturní


 

Muzeum českého karosářství se opět otevřelo, nová expozice vozů Tatra

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
11.05.20

Expozice vozů Tatra, foto Jiří NygrýnNová expozice vozů Tatra otevřela v pondělí 11. května po dvouměsíční přestávce Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě. Ve spodní části muzejního výstavního prostoru se zájemci můžou těšit mj. na vůz postavený pro hasiče z Dobrušky v roce 1931 (na fotografii dole) či třeba na tříosou Tatru 26/52 z téhož roku s nástavbou od brněnské firmy Hrček a Neugebauer. 


Celý článek...
 

Knířovskou cestu zdobí nová originální lavička

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.10.19

LavičkaHistorie prostupuje Vysokým Mýtem a jeho okolím na každém kroku. Nejinak je tomu na prastaré Knířovské poutní cestě. Dnes už místo zpívajících poutníků na cestě potkáváme pejskaře, maminky s kočárky, chodce, běžce i cyklisty. A právě tady se spolek variace vm rozhodl instalovat lavičku z vlastní dílny. Reportáž ze slavnostního odhalení lavičky, které proběhlo 5. října, a vyprávění o tomto pozoruhodném vysokomýtském spolku, jenž se věnuje keramické tvorbě a tvorbě výtvarných objektů pro veřejná prostranství, naleznete ZDE.

 


Celý článek...