Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 24.1.2019
Z kultury

Zbyšek Sion a jeho host Jiří Vedral

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
15.01.19

SionMěstská galerie ve Vysokém Mýtě zahajuje letošní sezonu v pátek 25. ledna vernisáží výstavy Zbyšek Sion a jeho host Jiří Vedral. Výstava potrvá do 28. února. Ačkoliv Zbyšek Sion, představitel české strukturální abstrakce, oslavil osmdesátiny, jeho obrazy srší energií. Hostem Zbyška Siona je Jiří Vedral, vysokomýtský hudebník s duší malíře.


Celý článek...
 

Z věží a podzemí Vysokého Mýta

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.01.19

Sv. Vavrinec StepanVysoké Mýto zahájilo cestopisný cyklus Českého rozhlasu Z věží a podzemí měst v Pardubickém kraji. Poutavou reportáž, která zazněla 13. ledna na vlnách Českého rozhlasu Pardubice, naleznete ZDE. Redaktorka Šárka Rusnáková se se svými průvodci – muzejníky Zdeňkem Horákem a Soňou Krátkou vypravila do starých vysokomýtských sklepení opředených poutavými příběhy. Vystoupali také na Pražskou věž i do věží kostela sv. Vavřince a rozhlédli se do širokého kraje.

Foto Radek Štěpán    


 

100. výročí počátku skautingu ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.01.19

Skaut vyrez1Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě ve spolupráci s členy oddílu připravuje na podzim roku 2019 ve výstavních sálech výstavu, mapující stoletou historii místního skautského hnutí. V souvislostí s realizací hledá pamětníky ochotné zapůjčit na výstavu své osobní předměty  - deníky, fotografie, kroj a jeho součásti aj. V případě zájmu kontaktujte kurátorku výstavy: Soňa Krátká, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , +420 465 461 958. (Foto archiv RMVM)


 

Za svitu loučí - představení souboru pověstí z okolí Vysokého Mýta

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.01.19

plakat za svitu louci mailVe dnech 13. ledna až 31. ledna se v přednáškovém sále Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě koná výstava nazvaná Za svitu loučí. Rukopis Antonína Hlineckého (1858 – 1938), rodáka z nedaleké Skutče zůstal od roku 1925 uložen v archivu vysokomýtského muzea. Před nedávnem došlo k přepisu dílka a k rozšíření pověstí v něm sepsaných do okolích příslušných lokalit širšího Vysokomýtska. K rukopisu se vztahují dvě složky doprovodných materiálů – slohové práce školních dítek. Antonín Hlinecký, profesí pedagog a později školní inspektor, totiž spatřoval veliký smysl v sbírání místních skazek, své žáčky opakovaně nabádal k takové činnosti. Další pověsti pak pro Hlineckého sbírali přátelé. Výstava představí nejen rukopis ale také další podklady k dílu a archivní materiály týkají se regionální historie.  Vzhledem k citlivosti originálních archiválií bude výstava kratší, než bývá v muzeu obvyklé.

 


Celý článek...
 

Hudba opět pomáhala

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
10.01.19

HP Polika 2018Koncertem frontmanů Čechomoru Františka Černého a Karla Holase skončil 7. ledna ve Vysokém Mýtě dvanáctý ročník benefičního festivalu Hudba pomáhá, který bezmála třistatisícovým darem podpořil pětiletého Davídka Hermana trpícího dětskou mozkovou obrnou. „Letošní ročník byl, co se týče počtu koncertů a počtu účinkujících rozhodně největším, který nás za těch dvanáct let potkal. Jen v symfonickém orchestru hrálo 34 muzikantů. Přidali jsme dokonce dva koncerty, jeden vánoční koncert v Poličce a druhý 7. ledna pro nás zahrála část Čechomoru,“ řekl produkční festivalu Karel Telecký. Reportáž z festivalu naleznete ZDE, informace o festivalu ZDE. (foto archiv festivalu Hudba pomáhá)


 

Vysokomýtské souznění vykouzlí nadaní žáci ze ZUŠky a děti se zdravotním postižením

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
10.01.19

SouzněníVe čtvrtek 24. ledna od 18.00 se v sále Základní umělecké školy Vysoké Mýto, Jeronýmova 100 koná desátý ročník tradiční akce Vysokomýtské souznění. Akci pořádá Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s. společně se Základní uměleckou školou Vysoké Mýto. Pořad je tradičním přivítáním nového roku v harmonii radosti, umění a dobré nálady. Tu společnými silami vykouzlí nadaní žáci umělecké školy a děti se zdravotním postižením během svých vystoupení. 


 

Výstava Mechanické Betlémy

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
27.11.18

mechanicke betlemyOd 3. prosince do 10. února probíhá v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě výstava Mechanické betlémy. Výstava představí autorské i restaurované pohyblivé betlémy z dílny řezbáře a betlémáře Kamila Andrese z Třebechovic pod Orebem. Můžete se těšit na unikátní vysokomýtský betlém Antonína Schauera z roku 1854, mechanickou repliku s kopiemi figur z Třebechovického betlému či skříňkový mechanický betlém z Jindřichova Hradce. Na výstavě najdete i řadu mechanických ukázek starých řemesel s ručně vyřezávanými figurami a dřevěným pohonným soukolím. Nebude chybět ani tematická dílna pro děti, kde rozpohybujeme některé z vlastnoručně vyrobených papírových figurek betlému.


Celý článek...
 

Výčet inscenací Divadelního spolku Šembera se rozrostl o komedii Tři mušketýři

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
07.11.18

Tri musketyriV neděli 4. listopadu členové vysokomýtského Divadelního spolku Šembera a hostující herci z okolí uvedli na prknech Šemberova divadla bohatýrsko-milostnou hudební komedii Tři mušketýři podle slavného románu Alexandra Dumase, kterou pro divadlo upravil básník Vítězslav Nezval. Inscenaci v následujících dnech dvakrát úspěšně reprízovali. V reportáži ZDE se představí skvělá Mylady Tereza Dejdarová, se svými zážitky z první role se podělí D'Artagnan Vojtěch Stratílek a o slavné minulosti i dalších plánech vysokomýtských divadelníků pohovoří principál Petr Klofanda. 


 

Vysokomýtský M-klub ovládl 8. Bubenický festival

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
31.10.18

chris MediumV sobotu 27. října v M-klubu ve Vysokém Mýtě proběhl svátek všech bubeníků, 8. Bubenický festival. Jeho hvězdou byl Američan Chris Coleman, který hrál například se zpěvákem a skladatelem Princem. Dále vystoupil Gergo Borlai z Maďarska a pět výborných tuzemských bubeníků: Eduard Štěpánek (Abraxas), Ivo Batoušek (Jumping Drums), kapela Noisy Pots, Alois Hedervári (Latin wave), Petr Hataš (Modern Day Babylon). Festival moderoval Martin Vajgl ze skupiny Olympic. Akce byla opět vyprodaná a hostila bezmála 600 návštěvníků z České republiky i ze zahraničí. Večer se pak konala společná autogramiáda a všechny vstupenky byly slosovatelné o bubenické ceny v celkové hodnotě 100 000 korun. První back stage video Chrise Colemana najdete ZDE. Videoreportáž z dění na festivalu ZDE. Více informací na stránkách Bubenického festivalu ZDE.

 


Celý článek...
 

Nezapomenutelné koncerty ve Spišské Belé a v Levoči ke 100. výročí vzniku Československa

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
22.10.18

Spiska Bela 15Vysokomýtský pěvecký sbor Otakar, pěvecký sbor Bendl z České Třebová a Litomyšlský symfonický orchestr pod taktovkou dirigenta Davida Lukáše vystoupily ve Spišské Belé a v Levoči na koncertech uspořádaných u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. Na Slovensku uvedly program nazvaný Pocta české opeře, který představily publiku ve Vysokém Mýtě na letošních Městských slavnostech. V pátek 12. října koncertovaly ve Spišské Belé a následující den v Levoči. Fotogalerie město Spišská Belá, Marek Harvan a Michaela Kotrbová


Celý článek...
 

SVÍTÁNÍ si ve Vysokém Mýtě umí hrát

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
25.09.18

Vysoke Myto25.9 7Pojďte si s námi hrát! To byl název akce, kterou v úterý 25. září 2018 uspořádala na dětském hřišti před Centrem sociálních služeb ve Vysokém Mýtě Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ. Ta už více než čtvrtstoletí pomáhá dětem a mladým lidem s hendikepem.


Celý článek...
 

Regionální muzeum rozšířilo expozici firmy V. Ig. Stratílek

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.09.17

Rozieni expozice StratilekRegionální muzeum zve do rozšířené expozice věnované proslulé vysokomýtské firmě V. Ig. Stratílek, patřící mezi nejvýznamnější české výrobce hasičské techniky. Oproti dosavadní malé expozici nabízí nová expozice nejen představení většího počtu hasičské techniky z produkce firmy Stratílek a jejich pokračovatelů, ale především naznačuje technický vývoj a v neposlední řadě ukazuje, že i tato technika má své designové řešení, které se vyvíjelo a odráželo dobové trendy. Zvídavý návštěvník si jistě povšimne zajímavých změn hasičských karosérií.