Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 23.4.2017
Z kultury

III. ročník festivalu historické techniky Mejtské rotování, náměstí Přemysla Otakara II.

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.04.17

festival Mejtske rotovaniV sobotu 6. května od 9.30 do 15.45 se koná na vysokomýtském náměstí III. ročník festivalu historické techniky Mejtské rotování. Návštěvníci uvidí již tradičně motorové a elektrické lokomobily a v letošním ročníku také malé motocykly firmy JAWA. Těšit se můžete na ukázky jízdy motocyklů JAWA a na ukázky nastartování motorových lokomobil, které budou pohánět historické hospodářské, zemědělské a dílenské stroje. Především pro děti budou připravené modely parních strojů a vakuového motoru a pozoruhodné papírové modely. V neposlední řadě si vyzkouší mechanické hračky od firmy KOVAP a třeba i zahrají drobné hry a zúčastní se malých soutěží o ceny.


Celý článek...
 

V barokním areálu ve Vraclavi začíná turistická sezóna

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.04.17

vstava Na poutiBarokní areál ve Vraclavi se po zimní přestávce otevírá veřejnosti. Nabízí sezónní výstavu Na pouti. Navštívit ji můžete od 6. května do 30. září. Výstava zachycuje prostřednictvím fotografií, pohlednic, upomínkových předmětů poutní místa na Ústeckuorlicku. Poutě se konaly do více či méně vzdálených poutních míst. Na Orlickoústecku proslula zejména pouť k obrazu Zvěstování Panny Marie v Knířově, k léčivému prameni ve Vraclavi, k milostné sošce Panny Marie s Ježíškem v Hemži nebo k mariánskému obrazu Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí. Přijďte se podívat, jak pouť probíhala a co k ní patřilo.


 

Výstava 120 let basketbalu ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.04.17

vstava 120 let basketbalu ve Vysokem MtRegionální muzeum pořádá od 7. května do 11. června výstavu 120 let basketbalu ve Vysokém Mýtě. V roce 1897 vzal tehdejší profesor tělocviku Jaroslav Karásek skupinu studentů gymnázia na hřiště, kde sehráli exhibiční zápas ve sportu, pro který tenkrát čeština snad ani neměla pojmenování. Odstartoval tím dějiny basketbalu nejen ve Vysokém Mýtě, ale v celých Čechách. Tento sport propagoval i další středoškolský tělocvikář, nacisty popravený Jaroslav Remeš.


Celý článek...
 

Sousedská pouliční slavnost PLÁCEK PROMEJTO V SÍDLIŠTI DRUŽBA

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.04.17

placek foto 1V neděli 4. června po celý den se koná Sousedská pouliční slavnost PLÁCEK PROMEJTO V SÍDLIŠTI DRUŽBA. Pamatujete, jak jste si jako malí hráli a v pubertě se scházeli na pláccích mezi domy? Kdysi byla v Mejtě místa, kde se spolu děti z okolí setkávali kvůli různým hrám a sportům. Spontánně a takřka neorganizovaně se bavily po celý den. Zdá se, že toto dnes možná trochu chybí. Co se stalo, že v současné době ta samá místa označujeme za nudná? Máme dnes takové plácky jinde? Máme je vůbec? Umíme je využívat?


Celý článek...
 

Hlasujte pro svého favorita

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
12.04.17

18. VTVARN SALON KRALOVSKCH VNNCH MSTPřijměte pozvání na 18. výtvarný salon Královských věnných měst, který se koná do 14. května v Centru Bohuslava Martinů v Poličce. Podpořte svým hlasem dílo, které Vás nejvíce oslovilo. Hlasujte ZDENa internetových stránkách Královských věnných měst jsou představena všechna díla, která základní umělecké školy na výtvarný salon zaslaly. Internetové hlasování probíhá od 12. dubna do 30. dubna. Výsledky hlasování budou zveřejněny po skončení výstavy. Díla si můžete prohlédnout také v katalogu ZDE


Celý článek...
 

V Městské galerii vystoupí kytarista Šimon Martínek a klavíristka Táňa Lvovská

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
04.04.17

PeruteV moderním duchu „od jazzu k popu“ se ponese třetí ze série jarních koncertů v Městské galerii, kdy posluchačům představujeme mladé vysokomýtské talenty. Po Ondřeji Jiskrovi (trombon) a Simeonovi Makovském (trubka) se představí kytarista Šimon Martínek, doprovod mu bude dělat klavíristka Táňa Lvovská. Vystoupení se koná ve čtvrtek 27. dubna od 19.30 hodin ve výstavním sále. V ceně vstupenky je zahrnuta sklenka vína a prohlídka výstavy obrazů Jaroslava Kláta staršího a mladšího.


Celý článek...
 

Do muzea na výstavu Zbraně východočeských puškařů

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.03.17

vystava zbrane vychodoceskych puskaruV Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě bude od 2. dubna do 28. května k vidění výstava Zbraně východočeských puškařů. Putovní výstava Východočeského muzea v Pardubicích předloží návštěvníkům výrobky dílen východočeských puškařů. Exponáty pochází převážně z doby 19. a 20. století, několik starších zbraní bylo vyrobeno už ve století 18. Tvůrcem výstavy je Mgr. Jan Tetřev, kurátor podsbírky militárií pardubického muzea a autor mnoha článků v tematických časopisech Střelecká revue a střelecký magazín. Výstava bude uvedena vernisáží s doprovodem hry na bicí Pavla Zerzána v neděli 2. dubna od 14 hodin.


 

Výstava Čeští vědci a jejich vynálezy

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.03.17

Vedci a jejich vynalezyRegionální muzeum ve Vysokém Mýtě zve na výstavu Čeští vědci a jejich vynálezy, kterou pořádá od 28. března do 28. dubna v prostorách muzea v Šemberově ulici. Výstava je cílena především na mladší generaci se snahou představit české vědce, vynálezce a objevitele. Portréty nejznámějších českých vynálezců nejsou v žádném případě přesnou kopií originálů, stejně tak tomu je i s jejich vynálezy. Hlavním cílem této vzdělávací výstavy je přimět  pozorného čtenáře k nalezení dvojice vědce a jeho vynálezu.


 

18. výtvarný salon královských věnných měst v Poličce

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
20.03.17

IMG 7679Jarní dny v Královských věnných městech každoročně patří mladým umělcům. Letošní již 18. výtvarný salon se koná až do 14. května v přednáškovém sále Centra Bohuslava Martinů v Poličce. Tématem pro rok 2017 jsou SYMBOLY MĚST. V rámci výstavy se můžete těšit na pestrou nabídku umělecké tvorby žáků ze ZUŠ Bohuslava Martinů Polička, ZUŠ R. A. Dvorského, Dvůr Králové nad Labem, ZUŠ Habrmanova, Hradec Králové, ZUŠ Střezina, Hradec Králové, ZUŠ Chrudim, ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř, ZUŠ Mělník, ZUŠ Trutnov, ZUŠ Vysoké Mýto a ZUŠ Jana Maláta, Nový Bydžov.


Celý článek...
 

KLÁT & KLÁT: Příroda živelná i plná poezie

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
13.03.17

Klat ml webVýstava  malířské dvojice, otce a syna Klátových, která byla zahájena 24. března v Městské galerii Vysoké Mýto, je zároveň připomínkou dvojitého jubilea: Jaroslav Klát starší má letos nedožitých 115 let a Jaroslav Klát mladší oslaví v dubnu pětapadesátiny. Obdobná kolekce obrazů, jíž návštěvníci spatří, byla již v minulosti veřejnosti představena v Praze a Karlových Varech – na místech, kde působil Jaroslav Klát starší a štafetu posléze převzal syn. Nyní se výstava koná v místě, kde má umělec, rodák z Cerekvice nad Loučnou, své kořeny. Prohlédnout si ji můžete do 8. května.  


Celý článek...
 

Jarní semestr UNIVERZITY VOLNÉHO ČASU

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
28.02.17

UniverzitaV úterý 14. března v 15.00 odstartoval na Klubové scéně M-klubu cyklus cestopisných přednášek v rámci Univerzity volného času. Nově pro vás otevíráme již od 14.00. Přijďte o něco dříve, popovídejte si s přáteli u šálku dobré kávy nebo čaje nebo si přečtěte váš oblíbený časopis. Časopisy budou k zapůjčení na místě. Těšíme se na vás u těchto témat:

 


Celý článek...
 

Marek Simon opět karikaturistou roku

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.01.17

Simon karikaturaVysokomýtský kreslíř Marek Simon, jehož trefné vtipy bavily celé léto návštěvníky Turistického informačního centra ve Vysokém Mýtě, získal podruhé titul Karikaturista roku. Obhájil tak vítězství v soutěži, kterou vyhlašuje Česká unie karikaturistů. Jedenáct měsíců trval souboj šedesáti českých kreslířů. Za tu dobu stihli do soutěže poslat více než 600 svých kreseb. Body se načítaly každý měsíc. Reagovat na aktuální témata a vystihnout často jejich absurditu, je silnou stránkou Marka Simona. Jeho vtipy otiskuje pravidelně Deník, vidět je můžete na portálu kurzy.cz nebo na sociálních sítích.(id)


 

Městská galerie slaví 60 let aneb Talent napříč generacemi

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.01.17

Galerie 60 letMěstská galerie Vysoké Mýto oslaví v roce 2017 své šedesátiny. Její sbírka je dědictvím pro další generace, proto jsme jako leitmotiv této výstavní sezony zvolili obdobné téma a nazvali jej "Talent napříč generacemi." Umělecké nadání, které přechází z jedné generace na druhou... Návštěvníkům představíme v průběhu roku výtvarníky, které kromě lásky k umění pojí i rodinné vazby. Výstavní sezonu zahájí v cizině oceňovaný ústeckoorlický výtvarník Richard Pešek, s nímž budou tentokrát prezentovat svůj talent i jeho děti Richard a Alena. Uvidíte obrazy, plastiky a netradičně také tanec. Právě jeviště je to, co trojici spojuje, Alena – tanečnice, choreografka a režisérka a Richard starší i mladší coby scénografové.


Celý článek...