Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 19.9.2020
Z kultury

Reportáž: V Masarykových sadech slavili vznik Církve československé husitské

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
17.09.20

ReportážOslavy 100. výročí odstartovala už ve čtvrtek 10. září vernisáž putovní výstavy Víra, naděje a láska. Tu přijel do Husova sboru zahájit královéhradecký biskup Pavel Pechanec. „Tato výstava se snaží popsat 100 let Církve československé husitské, a nejenom sto let, protože my jako každá křesťanská církev si připomínáme dva tisíce let existence jako celek. Snažíme se zachytit na panelech osobnosti a naděje, které jsou spjaty s naší osobitou historií,“ řekl biskup Pavel Pechanec. Celkem 12 panelů výstavy doplňují interaktivní prvky, které ji pomůžou zejména mladším návštěvníkům lépe prožít a pochopit. Součástí vernisáže byl koncert kapely Muziga. Valašské lidové písně o lásce, radostech i strastech lidského bytí zahrály Helena a Markéta Vedralovy.


Celý článek...
 

Kapely STO ZVÍŘAT (18. 9.) a MŇÁGA A ŽĎORP (19. 9.) vystoupí v amfiteátru

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
17.09.20

Mňága a Zďorp, foto archiv Vysokomýtská kulturníKoncerty vynikajících kapel STO ZVÍŘAT a MŇÁGA A ŽĎORP se kvůli koronavirovým opatřením uskuteční v amfiteátru M-klubu ve Vysokém Mýtě.  V pátek 18. září od 20.00  v amfiteátru vystoupí legendární kapela STO ZVÍŘAT, která slaví 30 let. V sobotu 19. září od 20.00 bude venkovní pódium patřit české hudební stálici - kapele MŇÁGA A ŽĎORP. Vstup do amfiteátru je od krytého bazénu. Vstupenky jsou v prodeji v informačních centrech ve Vysokém Mýtě, Litomyšli, Poličce a ONLINE. Na koncerty zůstávají v platnosti i vstupenky z původních termínů.


Mňága a Žďorp, foto archiv Vysokomýtská kulturní

 


 

Houslový virtuóz Václav Hudeček zahraje v kostele sv. Vavřince

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.09.20

PlakátKoncert Pardubického hudebního jara přeložený kvůli nouzovému stavu se bude konat v pátek 25. září v 19.00 v kostele sv. Vavřince. Místo původního koncertu Lesk barokní trubky a smyčců se uskuteční koncert houslového virtuóza Václava Hudečka se souborem Barocco sempre giovane. Na trubku zahraje Marek Zvolánek. Na programu budou skladby J. S. Bacha, G. Ph. Telemanna a A. Vivaldiho. Předprodej vstupenek je v Turistickém informačním centru ve Vysokém Mýtě, na www.ticketportal.cz a v místě konání koncertu.

 


Celý článek...
 

STO ZVÍŘAT, MŇÁGA & ŽĎORP, Pavel Callta a GAIA MESIAH v M-klubu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.09.20

MŇÁGA & ŽĎORP, foto archiv M-klubO příštích víkendech se v M-klubu ve Vysokém Mýtě uskuteční čtyři vynikající koncerty přeložené z jara kvůli nouzovému stavu. V pátek 18. září od 20.00 v M-klubu vystoupí legendární kapela STO ZVÍŘAT, která slaví 30 let. V sobotu 19. září od 20.00 bude pódium patřit české hudební stálici - kapele MŇÁGA A ŽĎORP. Přeložený koncert Pavla Callty s kapelou se uskuteční v pátek 25. září od 21.00. A v sobotu 26. září od 20.00 vystoupí v M-klubu GAIA MESIAH a její host Phatlip.


Celý článek...
 

Obyčejný život Jaromíra Krosche

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
28.08.20
Jaromír Krosch v ateliéruPo patnácti letech se do vysokomýtské galerie vrací Jaromír Krosch. Autorská výstava Obyčejný život prezentuje jeho figurální tvorbu. Zahájena bude 4. září v 17.00 za hudebního doprovodu Markéty Hapka Voříškové a Jiřího Vedrala. Jaromír Krosch, malíř, kreslíř a básník, narozený v roce 1955 v Ústí nad Orlicí, žije a tvoří daleko od ruchu města v malé vísce Plchůvky nedaleko Chocně. Autor vyrůstal v průmyslovém městečku – komplexy továren, barvírny, tkalci, přadleny… Výrazně jej však ovlivnilo setkání s místním výtvarníkem-návrhářem, s nímž ho seznámil otec. „Ten návrhář ve svém volném čase maloval a udělil mi spoustu rad. Některé si pamatuji dodnes, jako například, že mám stále sebou nosit malý náčrtník,“ říká malíř.

Celý článek...
 

Kaločovi - generační výstava ve Zvonici

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
28.08.20

Na úvodním snímku obraz Jiřího KaločeTvorbu rodiny Kaločovy uvidí na sklonku léta návštěvníci Zvonice. Své obrazy zde  manželé Jiří a Blanka a jejich synové Otakar a Robin. Výstavu zahájí pod širým nebem Michael Zachař, zahraje kapela Bitter Mood. Akademický malíř a sochař Jiří Kaloč (*1943) je srostlý s Orlickými horami. Ve Vrbici nedaleko Kostelce nad Orlicí vystavěl během několika desetiletí unikátní dům s ateliérem. Organickou přírodní architekturu nazval Socha domu. Krajina je středobodem jeho citlivého, do detailu propracovaného, výtvarného díla. Vystavuje již od roku 1976. Jeho obrazy jsou zastoupeny ve sbírkách mnoha galerií, včetně Národní. Je držitelem několika mezinárodních ocenění.


Celý článek...
 

Užijte si léto v Českomoravském pomezí a soutěžte o skvělé ceny

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
03.08.20

Ilustrační fotoLetní sezóna je v plném proudu a na návštěvníky turistické oblasti Českomoravské pomezí čeká spousta zážitků i zpestření v podobě několika soutěží. Pro všechny, kteří mají rádi výšky a báječné výhledy do krajiny, připravila destinační společnost Českomoravské pomezí novou soutěž „Vzhůru do oblak!“. Jak už název napovídá, provede vás tato soutěž po rozhlednách, věžích i přírodních vyhlídkách, odkud se vám představí oblíbené turistické cíle z netradičního úhlu pohledu. Soutěžní místa nenajdete jen v historických městech Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy a Vysoké Mýto. Vydat se můžete také do Toulovcových maštalí, na hrad Svojanov či zámek v Nových Hradech nebo do Mladějova s průmyslovým muzeem a úzkokolejkou. Hrací kartu se soutěžními otázkami si můžete vyzvednout v informačním centru nebo si ji stáhnout pod článkem.


Celý článek...
 

Barokní areál ve Vraclavi hostí výstavu Barokní stavitelství

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.06.20

OIlustrační foto RMVMd 30. května do 27. září je v Barokním areálu ve Vraclavi otevřena výstava Barokní stavitelství. Barokní architektura je dodnes samozřejmou součástí našich měst i krajiny, i když si to mnohdy ani neuvědomujeme. Tato výstava se nesnaží obsáhnout rozsah celé barokní tvorby, to by ani nebylo možné, vybrala si proto jen několik málo konkrétních zástupců, na kterých chce ukázat typické znaky slohu. Baroko je sloh plný okázalosti, krásy a velkých gest, to vše je ukotveno na řemeslně kvalitně provedených stavbách. Některá z těchto pravidel si výstava vzala za své přiblížit. Pojďte s námi nahlédnout do základních stavebních postupů, které se staly kostrou pro celé „divadlo barokního světa“.


Celý článek...
 

Novinky sdružení Královských věnných měst

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.06.20

logo KVMNový grafický styl, nové webové stránky, soutěž, nový letní magazín, to vše nabízejí Královská věnná města. Od 5. června jsou zpřístupněny jejich nové webové stránky, které obsahují nabídku a tipy na zajímavé výlety.  Zároveň tu najdete soutěž o atraktivní ceny z jednotlivých měst na téma cyklotipy ve věnných městech. Soutěž probíhá od 1. června do 31. srpna 2020. Když zodpovíte správně všech devět otázek, zařadíte se do slosování.


Celý článek...
 

Reportáž o nové expozici i virtuální realitě v Muzeu českého karosářství

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
23.05.20

Nová expozice MČK, Foto Martin ŠtěpánPo dvouměsíční pauze byla 11. května opět zpřístupněna vysokomýtská muzea. V Muzeu českého karosářství se otevřela zbrusu nová v pořadí čtvrtá sezonní výstava. Jejím tématem jsou Automobily Tatra a českoslovenští karosáři. Kromě panelů o historii firmy Tatra a hlavních karosáren, které se této značce věnovaly, jsou v expozici vystaveny dobové i současné modely, ale i opravdová auta. Návštěvníky zde přivítá také jedna novinka. Tou je 3D technologie, díky níž se mohou podívat na velice výjimečný automobil, který se ovšem dnešních dnů nedožil. Jedná se o automobil Ford, který byl u Sodomky karosován v roce 1936 pro Jana Antonína Baťu. Reportáž o nové expozici i virtuální realitě v Muzeu českého karosářstvíFoto Martin Štěpán


 

Automobily Tatra a českoslovenští karosáři v Muzeu českého karosářství

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.05.20

Výstava Automobily Tatra a českoslovenští karosáři, foto Martin Štěpán, RMVMV pořadí již čtvrtá sezónní výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představuje výběr automobilů na podvozcích Tatra karosovaných řadou českých firem. Zajímavým obohacením výstavy je Baťova pojízdná kancelář v 3D virtuální realitě.


Celý článek...
 

Muzeum českého karosářství se opět otevřelo, nová expozice vozů Tatra

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
11.05.20

Expozice vozů Tatra, foto Jiří NygrýnNová expozice vozů Tatra otevřela v pondělí 11. května po dvouměsíční přestávce Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě. Ve spodní části muzejního výstavního prostoru se zájemci můžou těšit mj. na vůz postavený pro hasiče z Dobrušky v roce 1931 (na fotografii dole) či třeba na tříosou Tatru 26/52 z téhož roku s nástavbou od brněnské firmy Hrček a Neugebauer. 


Celý článek...