Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 9.12.2019
Z kultury

Vánoční jarmark v muzeu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
03.12.19

JarmarkTradiční vánoční jarmark v regionálním muzeu se bude konat ve dnech 10. až 12. prosince dopoledne od 9.00 do 12.00 a odpoledne od 13.00 do 17.00. Přijďte se pokochat pohledem na krásné rukodělné výrobky. Některé vzniknou přímo před očima návštěvníků jarmarku, jiné si budete moci koupit, či sami vyrobit.


Celý článek...
 

Vysoké Mýto zpívá s Českem koledy

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
03.12.19

Česko zpívá koledyDen D, hodina H, sbírka S – i takto by se dala vyjádřit středa 11. prosince v 18.00 na náměstí Přemysla Otakara II. Již tradiční akce Česko zpívá koledy, jejímž spoluorganizátorem jsou Turistické informační centrum a M-Klub, totiž přinese jednu výraznou a významnou novinku. Tou bude vyhlášení veřejné sbírky určené klientům Domova pro seniory Ledax Vysoké Mýto.


Celý článek...
 

Betlémské figury na výstavě v muzeu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
29.11.19

Výstava Betlémské figuryPanelová výstava v přednáškové místnosti regionálního muzea představí jednotlivé betlémské postavy a jejich zobrazení nejen v lidovém umění. Můžete se těšit na fotografie figur z ústeckých malovaných betlémů a králických vyřezávaných figurek z muzejních sbírek. Lidovou tvorbu doplní informace o ikonografickém vývoji betlémských postav v křesťanském umění. Výstava je přístupná od 1. prosince do 5. ledna 2020. 


 

Vánoční výstava v muzeu: Přiblížil se vánoční čas

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
29.11.19

Výstava regionálního muzeaProměny předvánočního a vánočního období od poloviny 19. století až do doby nedávné představí výstava Přiblížil se vánoční čas, která se do 5. ledna 2020 koná v prostorách regionálního muzea. Vernisáž výstavy se uskutečnila první adventní neděli, zazpívaly Klíčenky ze Slatiňan.Na úvod výstavy si návštěvníci mohou pohlédnout světnici venkovské usedlosti se svátečním stolem připraveným k zasednutí ke štědrovečerní hostině.  Vystaveny jsou i všechny čtyři varianty betlémů: od klasického vánočního a tříkrálového, přes méně známé dvě závěrečné verze – hromniční a postní. Autorem celé série je ústeckoorlický betlémář Jiří Knapovský. Další část výstavy představí sváteční jídelnu první a druhé poloviny 20. století. Milovníci kulinářského umění zde naleznou i několik dobových kuchařek a rozličné kuchyňské náčiní potřebné ku výrobě svátečního pečiva. Děti se naopak mohou těšit na velké množství hraček.


Celý článek...
 

XVI. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
25.11.19

Okolo světaRegionální muzeum ve Vysokém Mýtě pořádá již XVI. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA. Od pondělí 25. listopadu do soboty 30. listopadu se prostřednictvím přednášek i dalších aktivit můžete vydat do nejrůznějších koutů světa. V pondělí až pátek začínají v 18.00, v sobotu již v 15.00.


Celý článek...
 

Zpětný odraz Jindřicha Rejnarta

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.11.19

Rejnart Průřez celoživotní tvorbou malíře a skláře Jindřicha Rejnarta představuje výstava nazvaná ZPĚTNÝ ODRAZkterá je do 5. ledna k vidění v Městské galerii ve Vysokém Mýtě. Koná u příležitosti autorových letošních osmdesátin. Vitální umělec stále aktivně tvoří ve svém ateliéru v Chocni.


Celý článek...
 

Vysoké Mýto je jedním z 30 měst Paměti národa

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
10.11.19

NezapomeňmeTřicáté výročí sametové revoluce si připomene pod heslem Nezapomeňme celá Česká republika. „Sametová revoluce představuje zásadní milník našich novodobých dějin. Díky ní zmizel z Ústavy článek o vedoucí úloze strany. Po dlouhých letech byly svobodné volby. Něco, co si aktéři událostí z listopadu 1989 neuměli pár týdnů před tím ani představit. To si zaslouží nejen připomínat, ale i oslavit,“ vysvětluje motivy pro uspořádání koncertů ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. Jeden z těchto koncertů se uskuteční 17. listopadu ve Vysokém Mýtě. Program oslav ve Vysokém Mýtě a v dalších městech v celé republice je uveden na stránce Paměti národa www.nezapomenme.cz


Celý článek...
 

V Městské galerii zahájili 9. Salon malířů Vysokomýtska

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.10.19

Zahájení výstavy 9. Salon malířů VysokomýtskaVernisáží výstavy byl v neděli 20. října zahájen 9. ročník Salonu malířů Vysokomýtska. Na výstavě se prezentuje tvorba sedmnácti výtvarníků z vysokomýtského regionu. Výstava je pestrou přehlídkou motivů, technik i zpracování. Potrvá do 10. listopadu. Fotogalerii z vernisáže naleznete ZDE, foto Zuzana Pohorská.


Celý článek...
 

Knířovskou cestu zdobí nová originální lavička

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
14.10.19

LavičkaHistorie prostupuje Vysokým Mýtem a jeho okolím na každém kroku. Nejinak je tomu na prastaré Knířovské poutní cestě. Dnes už místo zpívajících poutníků na cestě potkáváme pejskaře, maminky s kočárky, chodce, běžce i cyklisty. A právě tady se spolek variace vm rozhodl instalovat lavičku z vlastní dílny. Reportáž ze slavnostního odhalení lavičky, které proběhlo 5. října, a vyprávění o tomto pozoruhodném vysokomýtském spolku, jenž se věnuje keramické tvorbě a tvorbě výtvarných objektů pro veřejná prostranství, naleznete ZDE.

 


Celý článek...
 

Spolek .proMejto se v rámci Dne architektury zaměřil na výtvarné umění ve veřejném prostoru

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
10.10.19
Od sochy k sošeV pátek 4. října se v rámci Dne architektury již tradičně uskutečnilo večerní setkání, tentokrát v Husově sboru v Hálkově ulici. Zahájeno bylo v kostele dernisáží výstavy MÍSTO UMĚNÍ za přítomnosti její autorky MgA. Petry Vlachynské a pokračovalo v modlitebně osobní prezentací díla sochaře profesora Kurta Gebauera. Zájem laické i odborné veřejnosti byl velký, přednášky se zúčastnili i nejvyšší představitelé města. Na závěr byl pro všechny opět připraven kulatý stůl, okolo kterého se dlouze debatovalo a konzumovalo občerstvení pojednané jako umělecká instalace. Naši dva hosté odjížděli s dobrým pocitem, že mohli přispět k aktuálně řešeným tématům ve městě.

Celý článek...
 

Muzejní výstava Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.10.19

Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě„Vysokomýtští junáci a skauti chodívali vždy ukázněně a tím si získávali přízeň obyvatelstva.“ (motto výstavy převzaté z kroniky skautů) Výstavní prostory Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě zaplní v neděli 13. října ve 14.00 příznivci skautského hnutí. Výstavu připravilo vysokomýtské muzeum se zástupci organizace JUNÁK – český skaut, středisko Vysoké Mýto. Bohatou studnici materiálů představoval archiv organizace a předměty v soukromých sbírkách bývalých a současných skautů. Kurátorka výstavy vyhledala pamětníky a získala záznam osobních vzpomínek. Tyto zprávy navazují na starší záznamy z devadesátých let minulého století.


Celý článek...
 

Univerzita volného času o 17. listopadu, pádu komunismu a o svobodě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.10.19

Foto Miloš FikejzPodzimní semestr Univerzity volného času je tematicky zaměřen na výročí 17. listopadu, kdy si připomínáme významné milníky - 80. výročí uzavření vysokých škol a 30. výročí sametové revoluce. V M-klubu ve Vysokém Mýtě se 15. října uskutečnila přednáška Michala Stehlíka: Listopad 1989 – Změna bez revoluce? Následovala 29. října přednáška Jiřiny Šiklové na téma Vzpomínky na sametovou revoluci. Další přednáška se uskuteční 12. listopadu. Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR přiblíží Listopadovou revoluci viděnou odjinud. Jan Zumr z Ústavu pro studium totalitních režimů bude 26. listopadu přednášet o  Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939. Jaroslav Kmenta bude 10. prosince vyprávět, jaké to je být Investigativním novinářem po listopadu 1989.


Celý článek...
 

Reportáž z vernisáže výstavy o proslulé karosářské firmě Brožík

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.03.19

DSC 1999 resizePo karosárně Petera Vrchlabí a firmě Oldřicha Uhlíka z Prahy byla v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě otevřena již třetí sezonní výstava, která je tentokrát věnovaná významné české karosárně Brožík z Plzně. Založena byla roku 1845 a v průběhu let se vypracovala na dvorního dodavatele a vyhledávaného exportéra kočárů pro královské a císařské dvory v Evropě, Africe i Asii. Jako první na území dnešní České republiky začala vyrábět karoserie na osobní automobily. V roce 1926 karosovala dokonce i luxusní vůz Škoda Hispano-Suiza pro prezidenta T. G. Masaryka. „Na výstavě se podařilo shromáždit všechny dnes dostupné kočáry a automobily, kterých se bohužel nedochovalo mnoho. Ve Vysokém Mýtě máme štěstí, že je můžeme vidět pohromadě,“ řekl ředitel Regionálního muzea Jiří Junek. Výstava potrvá do 31. 12. 2019. Reportáž z vernisáže naleznete ZDE a článek ČTK ZDE. Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě 

 


Celý článek...
 

Historie karosářské firmy Brožík Plzeň

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
12.02.19

vystava brozikV pořadí již třetí sezónní výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představuje jednu z nejslavnějších kolářských dílen a později karosáren – plzeňskou firmu Brožík. Založena byla roku 1845 a v průběhu let se vypracovala na dvorního dodavatele a vyhledávaného exportéra kočárů pro královské a císařské dvory v Evropě, Africe i Asii. Jako jedna z prvních firem začala produkovat karoserie osobních automobilů a autobusů, dokonce vyráběla také tramvaje. Proslula stavbou karoserií na nejluxusnější domácí automobily Škoda Hispano-Suiza, jedním z nich jezdil dokonce prezident T. G. Masaryk. Výstava byla zahájena vernisáží v neděli 3. března  a navštívit ji lze do 31. prosince.

 


Celý článek...
 

Regionální muzeum rozšířilo expozici firmy V. Ig. Stratílek

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
05.09.17

Rozieni expozice StratilekRegionální muzeum zve do rozšířené expozice věnované proslulé vysokomýtské firmě V. Ig. Stratílek, patřící mezi nejvýznamnější české výrobce hasičské techniky. Oproti dosavadní malé expozici nabízí nová expozice nejen představení většího počtu hasičské techniky z produkce firmy Stratílek a jejich pokračovatelů, ale především naznačuje technický vývoj a v neposlední řadě ukazuje, že i tato technika má své designové řešení, které se vyvíjelo a odráželo dobové trendy. Zvídavý návštěvník si jistě povšimne zajímavých změn hasičských karosérií.