Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 20.1.2021

Byly uděleny Výroční ceny města za rok 2014


M sto 2015 KUJEBA 0511 Na slavnostním večeru v Šemberově divadle byly 5. března uděleny Výroční ceny města Vysokého Mýta za rok 2014. Cen, symbolizovaných bronzovou soškou vysokomýtského Kujeby, bylo uděleno celkem deset, z toho devět výročních a jedna zvláštní cena za dlouhodobou činnost ve prospěch města. Přehled všech držitelů výročních cen najdete ZDE. Kromě těchto cen byla udělena cena starosty, kterou obdržel Ing. Jiří Muzikant. Spolu s vysokomýtskými sportovci, kteří se umístili na předních místech v anketě "Nejúspěšnější sportovec okresu Ústí nad Orlicí“ byli na pódium pozváni Eduard Jílek a Josef Ledajaks, kteří obdrželi diplom za svou trenérskou a sportovní činnost. FOTOGRAFIE IVANA KREJZY NALEZNETE ZDE.

 

 

 

 

 

 

 

Držitelé Výročních cen města Vysokého Mýta za rok 2014

 

 

 

 

1. Za hudbu, hudební dílo, významnou hudební interpretaci

 

Sabina Stehlíková – za 2. místo na Mezinárodní akordeonové soutěži v Ostravě, za 4. místo na nejprestižnější Mezinárodní akordeonové soutěži v Klingenthalu (Německo) a 1. místo na Mezinárodní akordeonové soutěži v Dunajské Stredě (Slovensko); držitelka ocenění „Mladý talent Pardubického kraje“.

 

 

 

2. Za výtvarné dílo, fotografii, film, videoprogram, architekturu a stylovou rekonstrukci 

 

Pavel Paclt a Miloš Říha – za videoprogram prezentující Vysoké Mýto na YouTube, za fotoprezentaci výstav ve Zvonici a výstavy Josefa Václava Myslbeka; za fotoprezentaci z rekonstrukce budovy Muzea českého karosářství promítanou v Informačním centru a umístěnou na YouTube.

 

 

3. Za literární dílo včetně dramatického, dále za herecký výkon a režii

 

Miroslav Bezdíček – za vynikající ztvárnění role Varla Frištenského v divadelní hře „Dobytí severního pólu“ nastudované divadelním spolkem Šembera.

 

 

4. Za organizaci kulturního podniku

 

 

Jaroslava Jeníková – za uspořádání 3. ročníku Benefičního koncertu pro nadaci Dobrý anděl v chrámu sv. Vavřince.

 

 

5. Za vědeckou a odbornou činnost, popularizaci vědy, přednášky, publicistickou a vydavatelskou činnost

 

Jan Černý – za spolupráci na přípravě expozice Muzea českého karosářství. Je autorem textů expozice a zapůjčitelem převážné části vystavených exponátů.

 

 

6. Za sportovní výkon

 

Martin Viktorin ml. – (kickbox) za 10x 1. místo, 5x 2. místo, 3x 3. místo; trojnásobný Mistr světa asociací WKA, WTKA a WKF a šestinásobný Mistr ČR. Je reprezentantem ČR a na slavnostním večeru NOC MISTRŮ 2014 v Praze byl vyhlášen Sportovcem roku 2014.

 

 

7. Za organizaci sportovního podniku

 

CykloBendl – Club 98 Vysoké Mýto – za uspořádání seriálu cyklistických závodů pro děti „Hledá se vítěz!“. Závody byly doplněny o praktický doprovodný program připravený ve spolupráci s ČČK a BESIPem zaměřený na dopravní výchovu a zdravovědu. Akce se zúčastnilo 1 150 dětí ve věku do 16 let.

 

 

8. Za reprezentaci města a školy

 

 

Kapela W.A.F. – za více než 40 koncertů odehraných po celé republice, za nové EP se 4 novými skladbami, za videoklip k písni „Poletíme vzhůru“, který je ve stálé rotaci hudební televize Fajnrock TV a Radia Pohoda, za organizaci společného akustického turné s písničkářem Andrewem Sychrou. Dále kapela doprovází Martina Haricha na jeho koncertech po celé ČR, v TV ÓČKO a ve Snídani s Novou.

 

 

9. Za sponzorství společenských aktivit

 

Iveco Czech Republic, a. s. – za finanční podporu slavnostního otevření Muzea českého karosářství, za podporu vysokomýtských škol, sportovních klubů, neziskových sociálních a kulturních organizací a spolků.

 

 

Zvláštní cena za dlouhodobou činnost ve prospěch města Vysokého Mýta

 

 

Josef Kučera – za celoživotní činnost a úsilí o rozvoj vysokomýtského basketbalu a za vedení kroniky basketbalového klubu od roku 1960 po současnost. Stal se organizátorem srazů bývalých a současných hráčů, oslav 95, 100, 105 a 110 let odehrání prvního zápasu v basketbalu ve Vysokém Mýtě. Při basketbalovém klubu působil jako aktivní hráč, rozhodčí i trenér.

 

 

 

Cena starosty

 

 

Ing. Jiří Muzikant

 

Muzikant

Ing. Jiří Muzikant se narodil v Horním Jelení do učitelské rodiny, jejíž inspirativní prostředí předurčilo jeho další životní cestu. V roce 1939 se rodina přestěhovala do Vysokého Mýta, kde vystudoval Vyšší vodotechnickou školu. Po studiu na Vysokém učení technickém v Brně a po několikaleté praxi přijal v roce 1962 místo profesora vodohospodářských předmětů a deskriptivní geometrie na své alma mater tj. zdejší stavební průmyslovce, které zůstal věrný až do roku 2009 do svých 79 let.

Ve škole měl vždy pověst profesora, který se plně věnuje své práci na vysoké odborné úrovni, byl pověstný svými vysokými požadavky, ale i lidským přístupem ke studentům. S řadou absolventů udržuje i po letech stále přátelské vztahy a tím napomáhá spolupráci školy se stavební praxí, propagací školy u stavebních firem i získávání sponzorských darů potřebných pro rozvoj školy.

Vedle učení se Ing. Jiří Muzikant věnoval a dodnes věnuje kultuře. Pro studenty a učitele zajišťoval desítky zájezdů na koncerty, opery i činohru do předních pražských a brněnských divadel. Byl iniciátorem a organizátorem mnoha kvalitních a hudebních vystoupení v ZUŠ či v Šemberově divadle. Vysokomýtští tak zde mohli vidět a slyšet začínající i špičkové interprety a hudební tělesa včetně České filharmonie. Ing. Jiří Muzikant byl dlouhá léta také neúnavným organizátorem oblíbených reprezentačních plesů stavební školy.

Jako pokračovatel rodinné tradice má Ing. Jiří Muzikant krásný vztah ke zpěvu, zejména sborovému. Zpívat ve sboru začal v dětství a od roku 1947 je členem vysokomýtského pěveckého sboru Otakar. Když byla v roce 1968 založena Unie českých pěveckých sborů, pracoval v jejím východočeském oblastním výboru. Do našeho města přivedl přední české sbormistry, když po mnoho let organizoval sbormistrovské kurzy pod vedením Dr. Zbyňka Mrkose. Za tuto dlouholetou činnost mu byla v roce 2009 udělena cena prof. Josefa Plavce za dlouholetou práci pro sborový zpěv.

Do sféry jeho zájmu patří také myslivost a rybaření. Od roku 1943 je členem českého rybářského svazu a od roku 1948 členem mysliveckého sdružení. Členství v těchto spolcích nebral jako oddechovou záležitost – vždy ochotně přiložil ruku k dílu. Jako ocenění jeho práce mu byla radou Českého rybářského svazu v roce 2010 udělena medaile za mimořádné zásluhy o rozvoj Českého rybářského svazu.

Ing. Jiří Muzikant se v těchto dnech dožívá významného životního jubilea. Cenu starosty obdržel za svůj kulturní, duchovní a etický přínos.

 

 

Na fotografii Lucie Šedové je Jiří Muzikant po převzetí Výroční ceny města za rok 2007 za organizaci koncertů k výročí založení stavební školy.