Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 20.5.2018

Městská galerie zve na výstavu 3 SPOJENÁ UMĚNÍ


web PeekÚsteckoorlický výtvarník Richard Pešek, jeho syn Richard a dcera Alena se setkali na společné výstavě v Městské galerii ve Vysokém Mýtě, kde prezentují celou šíři své tvorby. Dominantní část expozice patří Richardu Peškovi, malíři, sochaři, ilustrátorovi a scénografovi, který svým obrovským talentem dosáhl ocenění po celém světě. Vystavuje převážně v zahraničí (jeho obrazy visí například v Bílém domě, má stálou expozici v prostorách Českého domu v New Yorku a jeho život a dílo se dokonce stalo maturitní otázkou v Austrálii). Absolvoval řadu zahraničních studijních cest. Jeho tvorbu lze označit za surrealistickou. Východiskem je krajina nebo lidské tělo, což propojuje technickými a civilizačními prvky a pestrostí barev.

Richard Pešek jr. je sochařem, grafikem, designerem a scénografem. Absolvoval obory sochařství a grafika na Akademii výtvarných umění. Vytváří scény pro divadelní představení, je autorem vavřínového listu, který symbolizuje Cenu Alfréda Radoka, medaile Pražského quadriennale 2007 či jubilejní ceny k 20. výročí Abilympiády České republiky. Svá díla představuje na výstavách a sympoziích doma i v zahraničí. Od roku 2007 působí jako vedoucí oborů Řezbářství a produktový design a Restaurování dřeva a řezbářství na Vyšší odborné škole uměleckoprůmyslové a Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze.

 

Alena Pešková vystudovala Taneční konzervatoř v Praze. Působí jako nezávislá tanečnice, choreografka a režisérka. Absolvuje turné v zahraničí. Spolupracuje s divadlem J. K. Tyla v Plzni, Státní operou Praha, Českou komorní filharmonií, Severočeským divadlem opery a baletu, Vienna Walzer orchestra, Manuel Theatre… Připravuje choreografie pro opery, muzikály, festivaly, vernisáže, reklamy. Vytváří celovečerní balety na vlastní libreta a režíruje opery. Je zakladatelkou nezávislého sdružení profesionálních tanečníků s názvem Ultra-minimal-ballet (UMB). Dvakrát se ocitla v širší nominaci na cenu Thálie.