Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 16.7.2018

Regionální muzeum připomíná československé legie a 100. výročí bitvy u Zborova


Rok legionareV neděli 18. června se v prostorách Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě konala slavnostní vernisáž výstavy Legionáři. Výstava přiblíží vznik i vývoj československých legií a seznámí s výzbrojí, výstrojí i dalším vybavením legionářů, kteří bojovali v Rusku, Itálii a Francii. Návštěvník uvidí mnoho zajímavého, mimo jiné uniformu hradní stráže ruského legionáře z doby 1. republiky z Městského muzea ve Skutči.  ,,Pravděpodobně se jedná o jediný dochovaný exemplář v České republice," uvádí ředitel Jiří Junek. Vystavené exponáty budou pocházet pouze z muzeí Pardubického kraje a přiblíží životní osudy některých příslušníků zahraničního vojska z našeho regionu. Výstava bude návštěvníkům přístupná od 18. června do 17. září.

V úterý 20. června od 10.00 bude slavnostně zahájen příjezd Legiovlaku na nádraží Vysoké Mýto, který zde bude zdarma k prohlédnutí do 25. června. Replika legendárního legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. Návštěvník si může prohlédnout vůz polní pošty nebo zdravotní vůz. Připraveny jsou komentované prohlídky, ukázky zbraní a historické techniky.

V úterý 20. června od 18.00 hodin se uskuteční v přednáškové místnosti Regionálního muzea přednáška renomovaného historika Tomáše Jakla z Vojenského historického ústavu v Praze o průběhu, důsledcích i zajímavostech bitvy u Zborova. (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)