Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 16.7.2018

Romarising - portréty úspěšných Romů


002 RR 36 28 cmRomarising (Romské obrození) je výstava portrétů českých občanů – Romů, jimž se podařilo prosadit se v majoritní společnosti, přestože čelili velmi silně zakořeněným předsudkům. Zahájena bude ve středu 28. června v 16 hodin v Turistickém informačním centru. Expozice Romarising je sestavena z fotografií Chada Evanse Wyatta, jehož dílo má kořeny v newyorských a pařížských uměleckých komunitách. Snímky amerického fotografa vyšly knižně ve stejnojmenné publikaci, která přináší 88 uměleckých portrétů Romů, kteří svým vzděláním, prací, profesionalitou, posláním a životním stylem odporují zaběhanému stereotypu o nenapravitelnosti této etnické skupiny.

Kromě své umělecké hodnoty - Chad Wyatt své fotografie nadmíru nestylizuje, snaží se zachytit přirozené prostředí, ale přesto konečné portréty vypadají, jako by je dlouho promýšlel – má kniha nesmírný socio–politický význam a je první svého druhu. Wyattovy fotografie byly publikovány již v knize 101 umělců v České republice, která byla oceněna titulem Nejlepší kniha fotografií roku 2000 na pražském Knižním festivalu.

 

Výstava, jíž zapůjčilo brněnské Muzeum romské kultury, je zdarma přístupná po celé léto během otvírací doby Turistického informačního centra, tedy PO – PÁ 8.30 – 17, SO, NE a SV 10 – 17. (id)

 

Dudas David 03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

David Dudáš, první romský pravoslavný kněz v České republice