Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 21.9.2018

Zaniklý svět na fotografiích Enrique Stanko Vráze


Enrique Stanko Vraz1Podzim je v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě již tradičně věnován cestování.  Vedle XII. ročníku cestovatelského festivalu Okolo světa pro Vás letos připravili unikátní výstavu fotografií E. S. Vráze z Náprstkova muzea v Praze. Výstava představí fotografie jednoho z nejznámějších českých cestovatelů E. St. Vráze. Vráz je patrně prvním naším cestovatelem, který fotografoval v mimoevropských zemích. Jeho první snímky pocházejí z roku 1885 ze západní Afriky. Námětem jeho fotografií je život místních obyvatel, architektura, příroda. Vrázův fond negativů a diapozitivů ve fotosbírce Náprstkova muzea v Praze je naprosto unikátní, jak rozsahem (přes 7000 inv. čísel), tak stářím i oblastmi, kde Vráz fotografoval. Výstava byla zahájena 3. října a potrvá do 24. listopadu.

 

 

 

 

 

Enrique Stanko Vráz (18. 4. 1860 – 20. 2. 1932)

Jméno E. St. Vráze se stalo symbolem českého cestovatelství, Vráz byl pravý hledač dobrodružství, objevitel neznámých končin, prostě dobrodruh v tom nejlepším slova smyslu.

Nebyl jenom cestovatelem, ale i spisovatelem, fotografem a sběratelem. Angažoval se i politicky (při volební kampani amerického prezidenta, při propagování českého národa a jeho svébytnosti v Americe). I když v Čechách strávil jen menší část svého života, vždy se cítil Čechem a představitelem českého národa světě.

 

Enrique Stanko Vraz