Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 23.10.2018

Jedenáctý​ ​ročník​ ​festivalu​ ​Hudba​ ​pomáhá​ ​podpoří​ ​Jana​ ​a​ ​Radovana


hruza michal 2017 ji hron k 4 Projekt Hudba pomáhá, který v loňském roce oslavil desáté narozeniny, letos podpoří hned dvě handicapované děti. Jedenáctý ročník festivalu odstartoval 21. října ve vysokomýtském M-klubu, kde vystoupí Michal Hrůza. Letošní výtěžek benefičních koncertů a doprovodných akcí bude věnován Janovi a Radovanovi Jiskrovým z Dolního Újezda, kteří trpí dětskou​ ​mozkovou​ ​obrnou​ ​v​ ​kombinaci​ ​s​ ​epilepsií​ ​a​ ​oční​ ​vadou.

 

Chlapci se narodili předčasně ve 27. týdnu a museli být okamžitě převezeni na jednotku intenzivní péče do inkubátoru. „Lékaři zjistili, že mají krev na mozku a další přidružená postižení. Dávali klukům pouze týden života, ale oni to nakonec zvládli. Honzíka jsme si brali  domů po půl roce, Ráďa musel v nemocnici ještě zůstat, protože mu neodtékal mozkomíšní mok​ ​a​ ​museli​ ​mu​ ​dělat​ ​punkce​ ​každé​ ​dvě​ ​hodiny,“​ ​uvedla​ ​maminka​ ​chlapců​ ​Věra​ ​Jiskrová.

 

 Lékaři nedávali chlapcům na začátku mnoho šancí, ale i přes veškeré komplikace si je rodina mohla nakonec oba vzít z nemocnice domů. Maminka se stala pečující osobou, protože Jan s Radovanem se o sebe nedokáží postarat a potřebují pomoc i při běžných činnostech. „Celý život se mi změnil, přetočil se úplně na opačnou stranu. Všechno jsme museli podřídit klukům. Jsou to ale velcí bojovníci. Každý pokrok, který za těch šestnáct let udělali,​ ​pro​ ​nás​ ​byl​ ​velký​ ​zážitek,”​ ​řekla​ ​paní​ ​Jiskrová.

 

 Chlapci museli již v raném věku podstoupit mnoho různých rehabilitací a terapií. Maminka s nimi začala pětkrát denně cvičit Vojtovu metodu. Ve škole se také seznámili s hypoterapií a Jan s Radovanem tak mohli začít jezdit na koni. „Hypoterapie kluky začala bavit. Pomohla jim se zažíváním a také s psychikou. Dříve totiž mívali občas stavy, kdy křičeli nebo ubližovali​ ​sami​ ​sobě.​ ​Honzík​ ​také​ ​začal​ ​lépe​ ​a​ ​více​ ​komunikovat,”​ ​řekla​ ​paní​ ​Jiskrová.

 

 Jan s Radovanem potřebují denně rehabilitovat a procvičovat horní i dolní končetiny. Výtěžek letošního ročníku festivalu by měl být proto věnován na zakoupení speciální pomůcky s názvem MOTOmed. Jedná se o pohybový přístroj, který umožní klukům procvičit úplně celé tělo. Důležité je, že je při cvičení není nutné sundávat z vozíku. Kluci budou moci cvičit sami, nebo podle předem daného programu. Mělo by jim to pomoci uvolnit veškeré svalstvo​ ​a​ ​zapojit​ ​ruce​ ​i​ ​nohy.

 

 Festival Hudba pomáhá letos opět nabízí celou řadu akcí, kde mohou návštěvníci chlapce podpořit. První koncert proběhne v sobotu 21. října, kdy ve vysokomýtském M-klubu vystoupí Michal Hrůza. Následovat bude scénické čtení fejetonů s názvem „Čtení ke kafi”. Chlapcům bude věnován také výtěžek tradičních vánočních koncertů, které návštěvníkům zpříjemní​ ​adventní​ ​čas​ ​v​ ​Morašicích,​ ​v​ ​Litomyšli​ ​a​ ​ve​ ​Vysokém​ ​Mýtě. (bko)

 

LOGO hudbapomaha 801x480

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM FESTIVALU Hudba pomáhá:

 

 

MICHAL HRŮZA A KAPELA HRŮZY

21. 10./ 20.00 / M-klub, VYSOKÉ MÝTO / koncert

vstupenky lze koupit také online na www.mklub.cz.

 

ČTENÍ KE KAFI

3. 11. / 19.30 / M-klub, VYSOKÉ MÝTO / scénické čtení fejetonů z rukopisů D. Zbytovské

vstupenky lze koupit také online na www.mklub.cz.

 

PARKOVIŠTĚ PRO VELBLOUDY A HOSTÉ

26. 11. / 17.00 a 19.30 / kostel sv. Petra a Pavla, MORAŠICE / vánoční koncerty

 

PARKOVIŠTĚ PRO VELBLOUDY A HOSTÉ

17. 12. / 18.30 / Zámecká jízdárna, LITOMYŠL / vánoční koncert

 

PARKOVIŠTĚ PRO VELBLOUDY A HOSTÉ

25. 12. / 18.00 / Šemberovo divadlo, VYSOKÉ MÝTO / vánoční koncert

 

Předprodej vstupenek v IC ve Vysokém Mýtě a Litomyšli