Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 23.9.2018

Výstava Kulatiny Zdeňka Rosáka


RosakV sobotu 10. února, v den, kdy oslavil své osmdesáté narozeniny, zahájil v Městské galerii Zdeněk Rosák svoji výstavu s příznačným názvem Kulatiny. Úvodního slova se ujal historik Jan Klíma, rovněž i hudební produkce spolu s bratrem Otakarem. Název výstavy Kulatiny nevystihuje pouze Rosákovo životní jubileum, ale odkazuje také na motiv kruhu, který se v posledních letech v jeho tvorbě často promítá. Unikátní cyklus inspirovaný tímto symbolem nekonečna je právě ve Vysokém Mýtě poprvé vystaven. Výstava potrvá do 11. března.

 

 

 

Akademický sochař Zdeněk Rosák pochází z Ivanovic na Hané, ovšem většinu života strávil v Chocni. Absolvoval automobilovou průmyslovku v Zábřehu a vysokou školu umělecko-průmyslovou ve Zlíně, obor design. Až do roku 1992 pracoval ve vysokomýtské Karose na návrzích karoserií autobusů i speciálních vozidel. Za dobu působení v tomto podniku obdržel řadu ocenění. Nejdůležitější z nich byla cena za vynikající průmyslový design pro autobus C-734. Protože externě spolupracoval i s jinými firmami, má na svém kontě mnoho dalších úspěchů, například ocenění Czech made za telefonní hovorny pro Telecom a ocenění Zlatá MEFA za kobaltový ozařovač.

 

Své designerské zkušenosti ještě donedávna předával studentům oboru Průmyslový design, grafický a tvarový design obalů na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.

 

Vedle toho se v minulosti často věnoval navrhování interiérů, do nichž v mnoha případech umisťoval své, převážně dřevěné, plastiky. Několik jich vytvořil i pro exteriéry budov a veřejná prostranství. S jeho sochařskou tvorbou jste se mohli a dodnes můžete setkávat ve Vysokém Mýtě: měděný a dřevěný reliéf s firemními motivy ve vstupní hale Karosy (1983), měděný reliéf na průčelí sportovní haly (1985), návrh a realizace výroční ceny Města Vysokého Mýta v bronzu (1990), návrh interiéru hotelu a restaurace Optimal Vysoké Mýto včetně interiérové dřevěné plastiky s motivy města (1997 – 99).

 

Nejmilejší disciplínou Zdeňka Rosáka se však stala malířská tvorba, které se naplno mohl začít věnovat až v důchodovém věku. Ve volné tvorbě našel svůj kraj a své náměty v podorlickém regionu od Vysokého Mýta přes Choceň k Orlickým horám, ale i na blízké Vysočině. Své náměty původně zpracovával přímo v terénu, pro což mu vyhovovala technika tempery, v posledních letech však své náměty promýšlí, transformuje a vytváří své oleje vlastně jen inspirován původním motivem. Jsou hodně ovlivněny kresbou, která v jeho dílech dominuje. Častými náměty jsou skály a architektura maloměsta a vesnic.

 

Obrazy a plastiky Zdeňka Rosáka jsou v majetku institucí i soukromých sběratelů po celém světě.

Iveta Danko, kurátorka MG