Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 24.1.2019

Výstava Komunismus a jeho epocha na náměstí ve Vysokém Mýtě


Vystava Komunismus 8Od 21. února do 15. března 2018 mohou zájemci zhlédnout na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě výstavu Komunismus a jeho epocha. Spolu se starostou města Františkem Jiraským a ředitelem regionálního muzea Jiřím Junkem ji zahájil náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřej Matějka. „Komunismus byl jediné hnutí moderních dějin, které zabilo více svých vůdců, funkcionářů a přívrženců než jeho nepřátelé“, dočteme se mimo jiné na výstavě Komunismus a jeho epocha. U příležitosti stého výročí bolševické revoluce v Rusku ukazuje dlouhý příběh komunismu od jeho sovětských počátků až po současné inkarnace jako například v Číně. Návštěvník tak může naši nedávnou zkušenost s komunistickou diktaturou spatřit v nových souvislostech.

 

Expozici připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s organizacemi Stiftung für Aufarbeitung der SED Diktatur a Deutsches historisches Museum, Regionálním muzeem ve Vysokém Mýtě a městem Vysokým Mýtem.

 

U příležitosti loňského stého výročí ruské říjnové revoluce popisuje výstava Komunismus a jeho epocha vzestup a pád komunismu ve 20. století. Jeho obhájci chtěli od základu změnit nejen svět, ale i lidi. Komunistické přísliby spásy a zářné budoucnosti si našly miliony stoupenců po celém světě. Zároveň se ale proměnily v noční můru pro další miliony lidí, kteří se stali oběťmi násilných komunistických režimů. Výstava představuje na 25 tabulích přes 200 dobových fotografií a dokumentů. Autorem je frankfurtský historik a publicista Dr. Gerd Koenen. Tato výstava je ideálním způsobem, jak ve školách a na veřejných místech vyzvat k vypořádání se s komunismem a jeho diktaturami, které do značné míry určovaly běh 20. století a kterým se v rámci historického vzdělávání stále dostává příliš málo pozornosti.

 

Výstava se již představila na náměstí Václava Havla, na náměstí Jiřího z Poděbrad a před Národní technickou knihovnou v Praze. (ustrcr)

 

Foto Aleš Felgr

 

Vystava Komunismus 1 Vystava Komunismus 2
   
Vystava Komunismus 5 Vystava Komunismus 7
   
Vystava Komunismus 9 Vystava Komunismus 10
   
Vystava Komunismus 11 Vystava Komunismus 12
   
Vystava Komunismus 13 Vystava Komunismus 14