Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 23.4.2019

Univerzita volného času / podzim 2018


UV Sv. VaclavV úterý 9. října v 15.00 zahájila Vysokomýtská kulturní  na Klubové scéně M-klubu 7. ročník Univerzity volného času. Podzimní semestr Univerzity volného času s názvem KOŘENY ČESKÉ STÁTNOSTI bude tematicky věnován 100. výročí založení Československa. Další přednáška bude:

5. 12. v 17.00
SLÁVA A LESK ČESKÝCH KRÁLOVSKÝCH KORUNOVACÍ
PhDr. Václava Kofránková, Ph.D.

 

Korunovační ceremoniál znamenal předěl v životě každého vládce a zároveň mezník v dějinách země. Potvrzoval legitimitu panovníkovy vlády a posiloval jeho roli jako krále „z Boží vůle“. Jak vznikl český korunovační ceremoniál? Co symbolizují jednotlivé korunovační klenoty? A jak se ceremoniál proměňoval v čase? Na tyto a další podobné otázky odpovíme při naší cestě za poznáním korunovací Karla IV., Jiřího z Poděbrad a Karla VI.

 

20. 11. v 15.00
HUDBA A PŘÍCHOD SVOBODY
Vladimír Hanzel

 

Vladimír Hanzel byl 14 let tajemníkem Václava Havla – jak disidenta, tak prezidenta, a kromě jiného jeho expertem přes hudbu. Měl na starosti oficiální i neoficiální kontakt s muzikanty. Organizoval např. hudební večírek s Billem Clintonem v Redutě (1994), byl spoluorganizátorem historicky prvního rockového megakoncertu u nás – vystoupení Rolling Stones na strahovském stadiónu (1990), podílel se a byl na jeho osobních setkáních s Velvet Underground, Mstislavem Rostropovičem, Bobem Dylanem, Dizzy Gillespiem, Tinou Turner, Pink Floyd, Sinéad O’Connor, Stingem, Lou Reedem a mnoha a mnoha dalšími. Nejen o tomto tématu budou hudební ukázky a vyprávění Vladimíra Hanzela.

 

26. 11. v 15.00
JAK ČESKÉ HLAVY MĚNÍ SVĚT
Prof. Jiří Drahoš

Prof. Drahoš bude hovořit o nejzajímavějších českých vědeckých objevech současnosti i minulosti, o tom jak Akademie věd funguje, jaké má cíle a čeho se podařilo v posledních letech dosáhnout.

 

Přednášky se konají v úterý od 15.00 do 17.00 v prostorách Klubové scény M-klubu. Otevřeno vždy od 14.00 – k dispozici jsou časopisy k zapůjčení. Cena semestru 200 Kč (v ceně cyklu jsou zahrnuty materiály k přednáškám a 5x teplý nápoj), cena jednotlivé přednášky 50 Kč. Přihlášky a bližší informace v kanceláři M-klubu nebo na tel. č. 465 420 420.

 

Změna termínu a titulu vyhrazena.

 

Uskutečněné přednášky:

9. 10. v 15.00
SVATOVÁCLAVSKÝ KULT V MODERNÍCH DĚJINÁCH
Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D.

Kníže Václav, historická postava z raného středověku, měl zásadní vliv na šíření křesťanství a formování českého státu. Záhy po své mučednické smrti se stává patronem českých zemí a nejvýznamnějším českým světcem. Vzniká svatováclavský kult. Do celého 20. století, období, které nebylo právě svaté, se promítá jakýsi „spor o sv. Václava“, který koresponduje s debatou o identitě společenství zemí Koruny české. Byl Václav symbolem poddanství a podřízení se Němcům? Mnozí ho v tomto smyslu kritizovali. Nacističtí okupanti Václavovu památku vyzvedávali, zavedli řád Svatováclavské orlice, který se po osvobození stal synonymem kolaborace. Období komunismu přineslo docela jiné „patrony“ a sv. Václav se pohyboval mezi zavržením a shovívavou mýtickou reflexí. A jaký význam má svatováclavské poselství dnes?mínu a titulu vyhrazena.

 

22. 10. v 15.00
PRAŽSKÝ HRAD – SÍDLO KNÍŽAT, KRÁLŮ A PREZIDENTŮ

Miroslav Vrána

Pražský hrad je velkolepou dominantou Prahy. Patří k symbolům českého národa a je odrazem mnoha klíčových událostí českých dějin. Dává vzpomenout na věhlasné české panovníky a je také místem jejich posledního odpočinku. V reprezentativním areálu jsou uloženy nejcennější poklady naší země, důležité historické dokumenty nebo vzácné křesťanské relikvie. Vydejte se s námi za krásami této nejvýznamnější české památky zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.