Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 26.5.2020

Výstava "30 let poté" v bývalé trafostanici ve Svařeni


DSC 0133Ve výstavní síň se proměnila již po šesté bývalá trafostanice ve Svařeni. Letos je zde ke shlédnutí výstava k výročí 30 let od sametové revoluce a odchodu sovětských vojsk z Vysokého Mýta. Letošní výstava s názvem „ 30 let poté“  nabízí svým návštěvníkům ohlédnutí za rokem 1989 a jeho událostmi v Československu a hlavně ve Vysokém Mýtě. Vysoké Mýto bylo jedním z měst, kterého se „okupace“ z roku 1968 citlivě dotkla a to příchodem početného  sovětského vojska. Proto jedním z prvních požadavků po převratu v roce 1989 byl odchod vojska z města. 

 

Výstava  obsahuje  opisy z kroniky města Vysokého Mýta z let 1989 a 1990, kde jsou poutavě  popsány události  této doby. Dále kopie dobových  materiálů a fotografií z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a ukázky Vysokomýtského kulturního zpravodaje z té doby.

 

Letošní téma výstavy se bytostně dotýká  všech generací v té době žijících a je důležité tyto informace předávat i generacím budoucím.

 

DSC 0132Výstava je umístěna v bývalém transformátoru z roku 1937 a je volně přístupná od června do konce října.

 

Budova stojí v centru obce Svařeň, v blízkosti historické památky - studánky s máchadlem se stráží vodníka Berta a sochy Kalvárie z roku 1839. Kolem vede cyklotrasa č. 4227. Od března 2018 je součástí trafostanice volně přístupná „sousedská knihovna“ a od listopadu 2018 ji váženého souseda dělá nový pomník padlým v 1. světové válce, který byl slavnostně odhalen u příležitosti 100 let od konce této kruté války.

Za osadní výbor Svařeň Pavla Dušková

 

 

 

plakat