Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 18.10.2019

Proběhla debata o umění ve městě


1Na konci května se zastupitelé, odborná a laická veřejnost sešli v M-klubu na semináři o tom, jak v současné době řešit umísťování uměleckých děl do veřejného prostoru. Byli pozváni sochař Štěpán Málek, publicista umění Jiří Ptáček a kurátorka galerie Šárka Zahálková, debatu moderoval historik Vladan Hanulík.

 

V prvním bloku každý z panelistů svým pohledem prezentoval dobré i špatné příklady různých objektů a uměleckých realizací. V bloku druhém se pak hovořilo o postupech a pravidlech, která jsou nutná pro transparentní řízení, na jehož konci jsou spokojeni všichni - realizátor díla, jeho objednavatel a v neposlední řadě veřejnost, která je jeho uživatelem. V závěrečném bloku přišlo na dotazy z publika - zapojil se místostarosta města, městský architekt a další. Jedním z diskutovaných témat bylo například přijímání děl darovaných soukromými osobami. 

 

Více jak dvouhodinová debata byla zorganizována spolkem .proMejto, Městkou galerií a Městem Vysoké Mýto. Účastníci se na ní dozvěděli praktické zkušenosti a teoretická doporučení, jak postupovat v problematice umění ve veřejném prostoru. Vzhledem k hojné účasti na debatě lze tvrdit, že téma je zajímavé a aktuální.

Text a foto Roman Sedlák 

 

2 3