Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 5.6.2020

Komentované prohlídky v kostele sv. Vavřince


Kostel sv. VavrinceKostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě je přístupný veřejnosti s možností komentované prohlídky v červenci každé pondělí, středu a v pátek v 10.00 a v 11.00. Dále je kostel otevřený každou středu odpoledne od 16.00 do 17.00. Prohlídka začíná vždy před hlavním vchodem do kostela. Otvírací doba v srpnu bude upřesněna.

 

Kostel sv. Vavřince byl založen pravděpodobně ve 2. polovině 13. století. Během 1. poloviny 14. století byl nepochybně již dostavěn, o čemž vypovídá i první dochovaná zmínka z roku 1349. V letech 1461 a 1774 při velkých požárech města vyhořel. O 13 let později město místo zničeného oltářního obrazu sv. Vavřince zakoupilo ze zrušeného kláštera v Sedlci obraz Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla. Tento obraz je největší Brandlovo dílo v českých zemích a je jedním z nejdůležitějších obrazů v umělcově životě. Byl namalován v roce 1728 pro cisterciácký klášter v Sedlci u Kutné Hory a malíř za něj dostal vůbec nejvyšší honorář ve svém životě. Mimochodem, kdyby v Sedlci zůstal, byl by dnes součástí památky UNESCO.

 

Na sklonku 19. století byl kostel v novoromantickém duchu regotizován. Unikátem evropského významu je vnitřní fresková secesní výzdoba, pokrývající všechny stěny i strop. Jejím autorem je secesní malíř a interiérový architekt Karel Vítězslav Mašek. V kostele sv Vavřince se nachází i pozoruhodná cínová křtitelnice z roku 1499.

Foto Radek Štěpán a Jaroslav Horák

 

 

Kostel sv. Vavřince Oltářní obraz od Petra Brandla