Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 5.6.2020

ZÁBLESKY SVOBODY aneb konec 80. let na snímcích MILOŠE FIKEJZE


Miloš Fikejz Výstava ZÁBLESKY SVOBODY aneb konec 80. let na snímcích MILOŠE FIKEJZE zahájila sérii akcí k 30. výročí 17. listopadu ve Vysokém Mýtě. Výstava potrvá do 30. října. Fotogalerii z vernisáže výstavy, která se uskutečnila 4. října naleznete ZDE.

 

Vysokomýtský rodák Miloš Fikejz (*11.10.1959 ve Vysokém Mýtě, †15.1.2019 v Praze) by se 11. října dožil 60 let. Vzděláním i povoláním knihovník, později významný specialista na biografická či filmografická hesla osobností kinematografie a také skvělý fotograf.

 

Absolvent vysokomýtského gymnázia pokračoval ve studiích na knihovnické nástavbě v Praze. V roce 1981 nastoupil do Československého filmového ústavu (ČSFÚ) jako knihovník a pracoval zde celý život. Zhruba od poloviny osmdesátých let minulého století publikoval řadu odborných článků pro Filmový přehled, Záběr, Kino, Film a doba. Stal se velice cenným spolupracovníkem svých kolegů filmových publicistů, zejména pro nezištnou pomoc při hledání zdrojových informací. Pro monografickou řadu osobností vydávanou Československým filmovým ústavem zpracoval biografické publikace Fred Astair (1984), Dustin Hoffman (1986), Francis Ford Coppola (1988), Woody Allen (1988). Po restrukturalizaci ČSFÚ v Národní filmový archiv pokračoval v systematické práci sběru dat o filmových hercích a zpracoval daty v biografický slovník Filmoví herci současnosti - 640 profilů zahraničních herců (1996), později aktualizovaný pro vydání na CD-ROM (1998), posléze pak přepracovaný jako Slovník zahraničních filmových herců konce XX. století (2002). Obrovský význam pro filmovou historii české kinematografie má třísvazkový slovník Český film: Herci a herečky (2006-2008).


Autorsky se podílel na vydání sborníků: Pavel Juráček v krajině vlídných bludiček (1989), Pavel Juráček. Postava k podpírání (2001). Jeho práce se objevila i ve slovnících: Všeobecná encyklopedie Diderot (1996-1998; 2000-2001), Český biografický slovník XX. století (1999).


Využití jeho odborných znalostí oceňovali redakční pracovníci při zpracovávání filmové literatury a festivalových katalogů (za všechny nutno zmínit zejména každoroční katalog Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary až do roku 2018).


Fotografickou práci z počátku považoval za koníčka, později se však kvalita portrétů a momentek osobností naší i světové kultury dostala i na stránky oficiálních periodik a publikací, málo se ví o jeho fotografiích publikovaných v tehdy samizdatových Lidových novinách (mimochodem autorem portrétu Václava Havla z plakátu "Havel na hrad" je právě Miloš Fikejz).


Schopnost zachytit onu správnou vteřinu či momentku se promítá i v sérii vystavovaných fotografií připravených Knihovnou Václava Havla. Je to pozoruhodná sbírka obrazových dokumentů doby, kdy se schylovalo k občanskému probuzení společnosti. A podíl Miloše Fikejze na zprostředkování světa disentu i nám obyčejným obyvatelům tzv. šedé zóny je právě zřejmý také z vystavených fotografií.

Daniela Halousková

 

Výstava se koná ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

 

 Knihovna Václava Havla

 

 

 

 

 

 

Miloš Fikejz, foto Národní filmový archiv