Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 13.8.2020

Muzejní výstava Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě


Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě„Vysokomýtští junáci a skauti chodívali vždy ukázněně a tím si získávali přízeň obyvatelstva.“ (motto výstavy převzaté z kroniky skautů) Výstavní prostory Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě zaplní v neděli 13. října ve 14.00 příznivci skautského hnutí. Výstavu připravilo vysokomýtské muzeum se zástupci organizace JUNÁK – český skaut, středisko Vysoké Mýto. Bohatou studnici materiálů představoval archiv organizace a předměty v soukromých sbírkách bývalých a současných skautů. Kurátorka výstavy vyhledala pamětníky a získala záznam osobních vzpomínek. Tyto zprávy navazují na starší záznamy z devadesátých let minulého století.

 

Společně si připomeneme milníky stoleté historie tohoto hnutí v našem městě. Vybavení kluboven a tábornický mobiliář se na měsíc přesune do muzea. K vidění budou předměty dotýkané velkými činovníky tohoto hnutí. Osobnosti a události si připomeneme také z materiálů čerpaných z bohatého archivu organizace. Znovu tak ožijí tváře ze starých fotografií a osobnosti vzpomínané staršími generacemi dodnes – Karel a Marie Lejslovi, Karel a Helena Finkovi, Václav Tichý. Nezapomněli jsme například na Františka Frischmanna - chlapce z židovské rodiny, zemřelého v Osvětimi nebo na Frantu Hořavku – neúnavného organizátora zábavy na schůzkách a táborech, který měl štěstí a z koncentračního tábora se vrátil. Tichou vzpomínku osobnostem, odpočívajícím na vysokomýtském hřbitově, věnujeme se skauty během nedělního vernisážového dopoledne.

 

„Na skauting existují mnohé vzpomínky, často romantické, sentimentální, nejčastěji veselé. Pro mne je skauting otázkou života a smrti, ať to zní sebepatetičtěji, bez skautské výchovy bych byl koncentrák nepřežil.“ (Jiří Franěk, bratr Františka Frischmanna, vzpomíná na osobní vztah ke skautingu)

 

Skaut představuje organizaci, která za sto let své historie poznala mnohé – válku, zabavení majetku, omezení a zákaz činnosti v době vlády komunistického režimu a po Sametové revoluci nelehký návrat k životu.  V letošním roce si sto let od své činnosti připomíná mnoho oddílů v naší republice. Skautské hnutí představuje stále živou organizaci, jež má co říci i dnešním dětem. Stejně jako v minulosti skaut vede své svěřence k samostatnosti, čestnému jednání a lásce k přírodě. O tom děti z oddílu a vedoucí naše návštěvníky přesvědčí každou středu od 17.00 do 18. 00, kdy si připraví program s ukázkami ze své bohaté činnosti. Účastníci vernisáže nepřijdou v tomto ohledu v žádném případě zkrátka – po celé nedělní odpoledne skauti taktéž představí ukázky ze svých dovedností.

 

Výstava potrvá do 17. listopadu.

 

Text a foto Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

 

Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě