Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 21.9.2020

Spolek .proMejto se v rámci Dne architektury zaměřil na výtvarné umění ve veřejném prostoru


Od sochy k sošeV pátek 4. října se v rámci Dne architektury již tradičně uskutečnilo večerní setkání, tentokrát v Husově sboru v Hálkově ulici. Zahájeno bylo v kostele dernisáží výstavy MÍSTO UMĚNÍ za přítomnosti její autorky MgA. Petry Vlachynské a pokračovalo v modlitebně osobní prezentací díla sochaře profesora Kurta Gebauera. Zájem laické i odborné veřejnosti byl velký, přednášky se zúčastnili i nejvyšší představitelé města. Na závěr byl pro všechny opět připraven kulatý stůl, okolo kterého se dlouze debatovalo a konzumovalo občerstvení pojednané jako umělecká instalace. Naši dva hosté odjížděli s dobrým pocitem, že mohli přispět k aktuálně řešeným tématům ve městě.
 
Druhou akcí Dne architektury byla nedělní procházka nazvaná OD SOCHY K SOŠE. Několik desítek zájemců se sešlo na náměstí Přemysla Otakara II. a odtud vyrazili po trase vedené místní sochařkou MgA. Martou Hoškovou. Mezi zastaveními zmíníme pomník Miroslava Tyrše před sokolovnou, sochu lva v Masarykových sadech, tři umělecká díla v Havlíčkových sadech, dvě plastiky v areálu Technické školy, sochu Mládí v panelovém sídlišti, bustu Aloise Jiráska u základní školy, novou ocelovou kašnu a barokní i soudobé sochy na náměstí Otmara Vaňorného. Velkým překvapením na závěr byla prohlídka současného umění - jednalo se o tři rozměrné objekty sochaře Lukáše Rittsteina umístěné v soukromé zahradě.
 
Ve Vysokém Mýtě byl letošní ročník celostátní oslavy architektury úspěšný co do počtu zájemců i co do kvality jeho obsahu. Je vidět, že obyvatele zajímá to, co může ovlivnit jejich vnímání a užívání veřejného prostoru.
Text a foto Roman Sedlák, .proMejto
 
Přednáška Přednáška
   
Přednáška Přednáška
   
Od sochy k soše Od sochy k soše
   
Od sochy k soše