Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 14.7.2020

XVI. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA


Okolo světaRegionální muzeum ve Vysokém Mýtě pořádá již XVI. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA. Od pondělí 25. listopadu do soboty 30. listopadu se prostřednictvím přednášek i dalších aktivit můžete vydat do nejrůznějších koutů světa. V pondělí až pátek začínají v 18.00, v sobotu již v 15.00.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pondělí 25. 11.

CESTA DO PRAVĚKU

 

Jiří Junek

Putování za sopečným sklem

Vyprávění o expedici Monoxylon III, která se uskutečnila na přelomu května a června letošního roku. Její účastníci se vydali na replice neolitického člunu z pevninského Řecka až na Krétu. Na své plavbě překonali jen pomocí pádlování úctyhodných 418 km a svým výkonem posunuli poznání o námořní plavbě v mladší době kamenné.

 

Petr Zítka

Jako v neolitu - ukázky štípání kamene

Pazourek či obsidián, to jsou nejznámější kameny používané pravěkými lidmi pro výrobu mnoha nástrojů. Petr Zítka nám ukáže, jak se takový kámen štípe, aby z něho vznikl funkční hrot šípu nebo čepel nože.

 

Úterý 26. 11.

Jiří Sladký

ÍRÁNSKÉ NEŘESTI, aneb Írán, jak ho možná neznáte

Jak se žije v Íránu. Neobvyklý a humornou formou podávaný pohled za oponu země větší než celá střední Evropa nabízí autor dvou knih o současném Íránu, přírodovědec a cestovatel RNDr. Jiří Sladký. Záběr na všední život 75milionové, prudce se rozvíjející země – jak se baví mladí a jak starší, co smějí anebo nesmějí ženy a co muži. Jak by se měl a naopak neměl chovat návštěvník z ciziny. Máme se v Íránu bát? Jak se kouří opium? Tajné a nejtajnější zákulisí života v  Íránu. Zaostřeno na tamní zábavu – čaj, vodní dýmky a opium. Zatímco alkohol je tabu, opium, ale také čaj a pikniky s vodními dýmkami patří k tradiční íránské "zábavné" gastronomii. Pojďme se podívat na všední život, na to, co běžný návštěvník nezahlédne.

 

Středa 27. 11.

Tomáš Grim

Poslední opravdová divočina: SEDMÝ KONTINENT

Antarktida, Falklandy, Jižní Georgie, Jižní Shetlandy a návdavkem kousek Ohňové země. Na ledový kontinent vstoupilo v celé historii o řádu méně lidí, než jich každoročně navštíví Prahu, a podstatně méně, než jich brouzdá různými kouty „divočiny“ jinde po světě. Antarktida je díky mezinárodním úmluvám a přísné kontrole návštěvnosti skutečně posledním velkým kusem divočiny na Zemi.

 

Čtvrtek 28. 11.

Kuba Frank

Povídání o ráji – SRÍ LANKA 

Jak se žije v ráji? Srí Lanka nabízí všechno - oceán, džungli, čajové plantáže, vlny na surf, čerstvé tropické ovoce, úžasnou kuchyni a úžasné příjemné lidi. Zajímá vás, kolik čaje nasbírá průměrná Srí Lančanka za den? Jak se chytají vlny a ryby na oceánu? Jaké to je potkat divokého slona v noci? Co všechno člověk uslyší a ochutná? Přednáška, která odpoví na všechny uvedené otázky je zároveň sondou do života místních, jejich kultury i tradic.

 

Pátek 29. 11.

AUSTRALSKÝ VEČER

Jiří Junek

Čtyři měsíce v Austrálii

Nejdříve se podíváme do největšího australského města Sydney a jeho okolí. Dozvíme se, jak se zde žije, cestuje, pracuje i studuje. Navštívíme slavné pláže i nedaleké Blue Mountains. V druhé části přednášky procestujeme jihovýchod Austrálie od Sydney přes Melbourne až po slavnou Great Ocean Road. Navštívíme Snowy Mountains s nejvyšší horou Austrálie Mt. Kosciuszko, legendární Zlatá pole i hlavní město Canberru.

 

Australské písně a balady

Hraje skupina Aussie

 

„Such is life“ – australští bandité a desperáti

Tak jako Amerika měla v 19. století svoje pistolníky, desperáty a bandity, měla je i Austrálie. Tam se jim však říkalo bushrangers a v mnohém se od svých amerických protějšků odlišovali. Dost často měli blíže k lidovým hrdinům a u velké části obyvatel budili značné sympatie. V přednášce navštívíme místa spjatá s takovými jmény, jako byl Kapitán Thunderbolt či Ben Hall. Skončíme u legendy všech legend Neda Kellyho a zjistíme, kolik pravdivého je na jeho slavné větě: Such is life – Takový je život.

 

Začátky přednášek vždy v 18:00 v přednáškové místnosti muzea.

 

SOBOTA 30. 11. v 15:00

KLUB MLADÝCH CESTOVATELŮ

Jakub Diblík

SRDEČNÁ KEŇA

Hledání kvalitní kávy a čaje na Keňských plantážích doplněné poznáváním odlišné kultury, kde nesmělo chybět ani setkání s exotickou zvěří nebo návštěva pobřeží Indického oceánu.


Jan Dejdar

ZÁPADNÍ AFRIKOU Z MAROKA DO DAKARU

Zajímavá cesta z Maroka napříč Saharou, přes nejdelší minové pole na světě, přes dvě divoké nespoutané země, kolem písečných dun i vln oceánu až do nejmenšího afrického státu - Gambie.

 

Jeroným Stříteský, Marek Doseděl, Šimon Doseděl, Tomáš Potštejnský

DIVOKÝ KYRGYZSTÁN A KAZACHSTÁN

Povídání o vzdáleném a turisticky neznámém Kyrgyzstánu a jihu Kazachstánu plném drsné panenské přírody, nádherných hor, zelených luk, ale i pouští a tyrkysového nebe.

 

Promítání filmu EXPEDICE MONOXYLON III

40 minut trvající dokument o cestě na replice neolitického člunu z pevninského Řecka až na Krétu a všech dobrodružstvích s tím spojených.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA