Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 15.8.2020

Vánoční výstava v muzeu: Přiblížil se vánoční čas


Výstava regionálního muzeaProměny předvánočního a vánočního období od poloviny 19. století až do doby nedávné představí výstava Přiblížil se vánoční čas, která se do 5. ledna 2020 koná v prostorách regionálního muzea. Vernisáž výstavy se uskutečnila první adventní neděli, zazpívaly Klíčenky ze Slatiňan.Na úvod výstavy si návštěvníci mohou pohlédnout světnici venkovské usedlosti se svátečním stolem připraveným k zasednutí ke štědrovečerní hostině.  Vystaveny jsou i všechny čtyři varianty betlémů: od klasického vánočního a tříkrálového, přes méně známé dvě závěrečné verze – hromniční a postní. Autorem celé série je ústeckoorlický betlémář Jiří Knapovský. Další část výstavy představí sváteční jídelnu první a druhé poloviny 20. století. Milovníci kulinářského umění zde naleznou i několik dobových kuchařek a rozličné kuchyňské náčiní potřebné ku výrobě svátečního pečiva. Děti se naopak mohou těšit na velké množství hraček.

 

Zajímavostí výstavy pak budou originální předměty, které byly do muzea předány s poznámkou majitele, že se jednalo o vánoční dárek. Výstava také připomeneme skutečnost, že ne všechny dárky pod stromkem jsou ty vysněné. Nebudou proto chybět ukázky oblečení, ale také třeba oblíbený dárek babiček vnučkám – svatební výbava. Závěr výstavy nabídne dětským návštěvníkům dobové hry. Každý den na výstavě najde jedno dítě malé překvapení v adventním kalendáři. A pozor – polibek pod jmelím zaručí štěstí po celý následující rok 2020.

 

Muzejníci myslí i na děti, které mají v životě méně štěstí. V rámci charitativní akce Krabice od bot je v muzeu možno odevzdat krabici od bot naplněnou dárky pro neznámé dítě (označení věk a pohlaví na hrabici je nutností). Další informace naleznete ZDE.

Foto archiv Regionální muzeum Vysoké Mýto