Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 14.7.2020

Univerzita volného času uvede cyklus pěti cestopisných přednášek


IndieTradiční Univerzita volného času pořádaná Vysokomýtskou kulturní, o. p. s. nabídne v jarním semestru cyklus pěti cestopisných přednášek. S Tomášem Kubešem se 3. března podíváme do ráje zvířat na Galapády a do Ekvádoru. Tomáš Černohous si na 17. března připravil přednášku o Bali a souostroví Gili. S Lukášem Brychtou se 31. března vydáme za polární září na norské Lofoty. Rostislav Bartoň zavede účastníky 14. dubna na známá i méně známá místa Orlických hor a podhůří. A Petr Nazarev bude 28. dubna vyprávět o putování severní Indií. Přednášky se konají na Klubové scéně M-klubu vždy od 15.00 do 17.00. Cena celého cyklu je 200 Kč a jednotlivá přednáška stojí 50 Kč. Celý cyklus lze zakoupit v IC ve Vysokém Mýtě. Změna termínu a titulu vyhrazena. Více informací o přednáškách naleznete ZDE.

 

Ekvádor3.  března v 15.00

Tomáš Kubeš - Galapágy a Ekvádor

Ráj zvířat

Souostroví v Tichém oceánu bylo kdysi domovem pirátů a velrybářů. Dnes tyto ostrovy obdivují turisté a přírodovědci díky unikátním druhům zvířat, o která člověk doslova zakopává na každém kroku. Je možné se tu setkat s tuleni, želvami, žraloky, leguány zvanými Iguany. Hnízdí tu modronozí terejové, albatrosi, fregatky, tučňáci, volavky, plameňáci a mnoho dalších druhů. Tento neuvěřitelný kout proslavil svojí teorií Charles Darwin a dosud zůstává nezaměnitelným koutem světa. Během putování navštívíme i pevninu Ekvádoru, a to hlavní město Quito, sopku Cotopaxi nebo vyhlášenou lagunu Quilotoa.

 

Bali17. března v 15.00

Tomáš Černohous – Bali

Exotický ostrov a souostroví Gili

Cestopisná přednáška vás zavede na proslulý indonéský ostrov Bali a souostroví Gili. Ne nadarmo se Bali přezdívá Ostrov Bohů – kombinace bohaté hinduistické kultury s neobyčejnými přírodními krásami skutečně dělá z tohoto ostrova výjimečně krásné místo. Strmé vulkány, džungle, jezera, řeky, všudypřítomná malebná rýžová políčka a pláže s tyrkysovou vodou zdobí tento tropický ráj v souostroví malých Sund. V průběhu přednášky spolu navštívíme například kulturní centrum země Ubud a jeho opičí prales, rýžová políčka Jatiluwih (UNESCO), jezera Twin Lakes, „plovoucí“ chrám Ulun Danu, vodopády v oblasti Munduk, legendární „mořské“ chrámy Tanah Lot a Pura Luhur Uluwatu či vystoupíme na sopku Batur, odkud budeme pozorovat svítání slunce.

 

Lofoty31. března v 15.00

Lukáš Brychta – Norské Lofoty

Cestování za polární září

Souostroví Lofoty patří k nejkrásnějším přírodním pokladům Evropy. Poloha za severním polárním kruhem a vliv teplého Golfského proudu zde vytváří zcela unikátní prostředí. S fotografem Lukášem Brychtou se vydáme poznat tuto drsnou krajinu a především fenomén, který je u nás spojen spíše s Islandem – polární záři. Nechte se pozvat prostřednictvím krásných fotografií daleko na sever.

 

 

 

Krajinou příběhů14. dubna v 15.00

Rostislav Bartoň – krajinou příběhů

Krásy naší země

Beseda je sestavena z autorských fotografií pana Bartoně. Představuje v nich krásu zdejší krajiny ve všech ročních obdobích a prostřednictvím této přednášky zavede diváky na známá i méně známá místa Orlických hor a podhůří. Prezentace je doplněna historickými fotografiemi daných lokalit. Podle těchto obrázků se dá porovnat, jak se okolní krajina postupně měnila. Během povídání budou pouštěné videa sestavené z fotografií a podbarvené hudbou.

 

 

 

Indie28. dubna v 15.00

Petr Nazarov – Putování severní Indií

Z Himaláje do Váránasí. Dharamshala - místo současné tibetské exilové vlády, Rishikesh - na úpatí Himaláje se už od dob Beatles těší pověsti „hlavního města jógy“, Váránasí - jedno z nejstarších osídlených míst světa, Kumbh Mela - největší hinduistická pouť + další zajímavosti Indie, které si rozhodně nenechte ujít.

 

 

 

 

 

Ilustrační foto, zdroj Vysokomýtská kulturní, o. p. s.