Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 18.1.2021

Vysoké Mýto má svůj betlém (reportáž)


Video Radek ŠtěpánOd 27. listopadu zdobí okna Turistického informačního centra keramický betlém. O jeho vznik se zasloužil spolek variace vm.  Vedle klasické betlémské scény s Marií, Josefem a Ježíškem zde najdeme všechny možné figurky. „Některé z nich byly inspirované třeba i postavami, které souvisejí s Vysokým Mýtem, nebo to jsou obecné figurky, které se v betlémech běžně vídají, jako jsou pastýři, darovníci, tři králové, různá zvířátka, ovečky,“ uvedla členka spolku variace vm Jitka Klofandová. Některá ze zvířátek jsou pro český betlém velmi netypická. „Našeho tvoření se účastnily i děti, takže tam najdeme i krokodýly, kočky a slony a různá jiná exotická zvířátka. Nakonec jsme si řekli, proč to tam nedat, vždyť všichni mohou přicházet k betlému,“ vysvětluje Jitka Klofandová.

 

Vedle figurek je betlém doplněn také domky. „Jsou to vlastně keramické kachle, které jsou inspirované někdy více volně, někdy přesněji vysokomýtskou architekturou, kterou všichni známe a která vlastně tomu dává nádech vysokomýtského betléma,“ řekla Jitka Klofandová. Ten měl být původně nainstalován uvnitř Turistického informačního centra.

 

„V průběhu příprav jsme uvažovali o tom, jestli kvůli omezením a opatřením, která plynou ze současné situace, budeme moci betlém lidem zpřístupnit,“ řekla Jitka Klofandová. A tak se zrodila myšlenka betlém přesunout do oken. „My jsme se s tou myšlenkou velice rychle ztotožnili a vlastně jsme si uvědomili, že je obrovská přednost a výhoda. Betlém tak bude přístupný bez různých dalších omezení kolemjdoucím i v době, kdy je budova například zavřená,“ řekla Martina Skálová z Turistického informačního centra.

 

Celý tento projekt vznikal od února. „Předpokladem bylo, že každý týden se budeme scházet a budeme zvát někoho z veřejnosti. Na naší Facebookové stránce byla výzva, aby se lidé mohli zúčastnit. Velice často to byli naši přátelé, naši podporovatelé, kteří s námi už pracovali na jiných projektech a zajímají se o naši činnost. Pak nám to trošku zhatil lockdown, takže jsme museli činnost přerušit a vlastně jsme začali znovu v září. Nakonec se nám podařilo dát dohromady tolik figurek, abychom zaplnili čtyři okna,“ řekla Jitka Klofandová. O tom, že se dílo povedlo, se můžete přesvědčit až do 17. ledna příštího roku.

 

„Chtěla bych poděkovat dámám ze spolku za jejich milou spolupráci. A také bych jim chtěla poděkovat za to, že do svých konceptů a projektů zapojují i širokou veřejnost, a tak může přiložit ruku k dílu každý z nás. Díky tomu vzniká také prostor pro to, aby se lidé setkávali, povídali si spolu a radovali se třeba někdy jenom z maličkostí. A tím jejich práce získává daleko větší přidanou hodnotu,“ dodala Martina Skálová.       

Reportáž Vysoké Mýto má svůj betlém