Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 25.3.2019

Žáci školy SVÍTÁNÍ a klienti denního stacionáře Berenika se učili plavat


IMG 7950Mohou lidé s těžším tělesným postižením plavat? Žáci Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ a klienti denního stacionáře Berenika jasně dokázali, že ano! Ve školním roce 2016-17 absolvovali každé úterý od 28. března do 30. května celkem deset lekcí v plavecké škole Aqua Sport Vysoké Mýto. „Věnovali se nám zkušení učitelé a trenéři plavání, kteří výuku přizpůsobovali individuálním schopnostem žáků a klientů,“ konstatovala vedoucí učitelky vysokomýtské pobočky školy SVÍTÁNÍ Lenka Krčilová.

„K dispozici jsme měli celý plavecký bazén včetně šaten. Výuku obohatila celá řada rozmanitých pomůcek, které ocenili obzvlášť žáci a klienti s poruchou pohybového ústrojí. Žáky s těžším tělesným či mentálním postižením se díky nim a profesionálnímu přístupu učitelů plavání dařilo vhodně motivovat,“ poznamenala Lenka Krčilová.

 

„Pro některé žáky a klienty to byla první možnost seznámení se s tímto sportem. Plavecká škola nám vycházela vstříc. Proto i program byl šitý na míru všem. Všichni si plavání užili. Každé úterý bylo předmětem denních hovorů o tom, kdy už se půjde na bazén,“ usmívala se vedoucí učitelka vysokomýtské pobočky školy SVÍTÁNÍ.

 

Účastníci netradičního plaveckého kurzu udělali během deseti lekcí výrazné pokroky. „Postupně se zbavovali obav z plavání a začali si tuto aktivitu víc a víc užívat,“ podotkla Lenka Krčilová.

 

Součástí plaveckého výcviku byla i dechová cvičení. „Někteří klienti se poprvé odvážili potopit. Užívali si i změnu poloh – například na břiše či na zádech. To byl pro žáky s poruchou hybnosti velký zážitek,“ sdělila vedoucí učitelka vysokomýtského SVÍTÁNÍ.

 

„Hravá forma výuky plavání podporovala jejich motivaci zkoušet pro ně dříve nepoznané a podněcovala všechny k dobré náladě. U spastických žáků docházelo k postupnému uvolňování horních i dolních končetin a celého trupu,“ řekla Lenka Krčilová a dodala, že za absolvování plaveckého výcviku byli všichni odměněni zvláštním diplomem a drobným dárkem v podobě vodních zvířátek. 

 

„Plavecké škole moc děkujeme a těšíme se příští rok na viděnou,“ shodli se všichni účastníci neobvyklého kurzu.

 

Tomáš Dvořák, foto Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ

 

IMG 7954 IMG 7955