Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 15.12.2018

Stavařská soutěž zvedla letos laťku zase o kus výš


DSC 0054Stovky návštěvníků, které zavítaly ve dnech 19. – 21. září na vysokomýtské náměstí, přilákaly zvuky bouchání, broušení a řezání k mobilním halám naproti městskému úřadu. Zde přímo na dlažbě náměstí postupně vyrůstaly zdi koupelen a u nich se míhali mladí zedníci, instalatéři, obkladači, montéři suchých staveb a truhláři. Pod bystrým okem porotců plnili zadané úkoly a tvořili. Atmosféru a průběh mezinárodní soutěže Řemeslo / Skill 2017 zachytila reportáž Vysokomýtského týdeníku ZDE.  

 

„Letos nás překvapili Slováci,“ říká Lenka Ulrychová za pořádající společnost Erudio CZ a hned to doložila: „Vítězství v oborech Zedník, Truhlář a Instalatér si odvezli žáci ze SOŠ stavebné Žilina a práci nejlepších obkladačů předvedli studenti SOŠ z Považské Bystrice.“

 

Vítězem kategorie montéři suchých staveb se stala dvojice ze SŠ polytechnické Brno, Jílová a kategorii zednické práce vyhráli učni Střední školy a ZŠ Tyršova ze Žamberka. „Práci soutěžících hodnotili porotci. Ti se shodli, že úroveň dovedností v jednotlivých oborech byla vysoká, a tak někdy museli hledat opravdové odborné detaily, aby mohli určit pořadí,“ vysvětlil Hynek Míka z Erudia CZ.

 

Dvaašedesát mladých stavařů a řemeslníků z devatenácti odborných škol a učilišť z České republiky, Slovenska a Maďarska předvedlo, že se ve světě stavebnictví neztratí. Na začátku byla odvaha přijet a „naživo“ pod ostrými zraky posuzovatelů předvést, co se – často jen podle videa a učebnic – naučili s materiály, které třeba nikdy nedrželi v ruce.

 

„Moc se mi tu líbilo a přijedu určitě příště. Hlavně kvůli tomu, že se tady máme možnost „naostro“ učit profesionální práce, porovnat se s ostatními a také proto, že nás kontrolují lidi, kteří mají skvělou praxi. Při vyhodnocování nejen udílejí body, ale také řeknou, co je skvělé a které věci musíme doladit, abychom do budoucna mohli dělat zakázky za peníze,“ říká nadšeně Tomáš. Spolu s Jakubem studuje SŠ stavební a dřevozpracující v Ostravě a v kategorii obkladač se umístili jako třetí. Kluci ještě pochválili materiály, se kterými zde mohou pracovat.

 

„Na náměstí jsme koupelnu ještě neobkládali,“ usmívají se Matěj s Jarem, vítězové z Považské Bystrice. „Je to super nápad, přináší nám možnost přiučit se něčemu novému a nechat si poradit od odborníků, změřit síly s ostatními a taky samozřejmě štěstí z vítězství, které si odvážíme,“ radovali se. Maďarská dvojice Csaba Becze a József Kornóczi přijela ze stavební školy v Baje a soutěžila v kategorii zednické práce. Chlapci si poprvé vyzkoušeli práci v týmu a získali druhé místo. „Vysoké Mýto super,“ říkají jednohlasně bez překladu. Odvážejí si úplně novou zkušenost především v samostatnosti.

 

Místostarosta Martin Krejza ocenil perfektní organizaci soutěže i velké nasazení soutěžících týmů. „Tato jedinečná soutěž, která napomáhá k popularizaci stavařských řemesel, přinesla na naše náměstí příjemné oživení. Jsem rád, že patří mezi tradiční akce, které podporujeme,“ dodal místostarosta Martin Krejza.

 

DSC 0034 DSC 0040
   
DSC 0065 DSC 0076
   
DSC 0111 DSC 0149
   
DSC 0295 DSC 0443