Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 18.10.2019

Vysokomýtské TECHNOhrátky ve znamení automobilové tradice


IMG 6950Žáci osmých tříd z devíti základních škol širokého regionu si vyzkoušeli svoji zručnost na TECHNOhrátkách Pardubického kraje, které 24. dubna hostila Střední integrovaná škola technická Vysoké Mýto. Na 145 školáků si přišlo zároveň prohlédnout učebny a dílny, kde se už sedm desetiletí "rodí" vyhlášení automechanici, karosáři, autolakýrníci, nástrojáři nebo zámečníci. Mezi žáky zavítali zástupci města Vysokého Mýta a Pardubického kraje, Úřadu práce i společnosti Iveco. „Přeji si, abyste dnes v Technické škole našli odpovědi na vše, co vás o výuce a praxi zajímá. Byl bych rád, kdybyste dnes na chvíli místo mobilů, tabletů a sociálních sítí zapojili ruce a hlavu a v budoucnu třeba někteří z vás naplnili krásné české úsloví „zlaté české ručičky“, řekl při slavnostním zahájení tajemník městského úřadu Jan Vlček.

 

„Jsem velice potěšený velkou skupinou zájemců o studium na vysokomýtské Technické škole. V minulosti bývala učilištěm závodu Karosa a vzájemná symbióza firmy a školy trvá dodnes. Její žáci a studenti k nám chodí na placenou praxi a mnozí z nich zde nalezli i pracovní uplatnění. Iveco oslaví příští rok 125 let od svého založení. Firmu provází krásná tradice, z níž však čerpají celé generace pracovníků také vysokou odbornost. Zaměstnání u nás nabízí opravdu solidní perspektivu,“ uvedl Jiří Vaněk, generální ředitel Iveco Czech Republic.

 

„O účast ve Vysokém Mýtě byl mezi základními školami mimořádný zájem, proto jsme museli nevýšit počet obvyklých pracovišť na sedm. Jednotlivé aktivity umožnily účastníkům průřez prakticky všemi vyučovanými učebními či maturitními obory. V Technické škole je pokaždé výhodou prostorná dílenská hala, v níž se odehrávají veškeré činnosti a odpadají delší přesuny,“ řekl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

 

Chlapci a děvčata se se zájmem pustili do plnění úkolů, které pro ně v Technické škole připravili. V automechanické dílně například měnili pneumatiky na čas, v zámečnické prováděli montáž a demontáž šroubového spojení, v lakýrnické stříkali šablony a mezi opraváři zemědělských strojů zapojovali elektrický obvod koncových světel.

 

A kdo vyhrál? V tradičních soutěžích o hlavní trofeje – velké ovocné dorty – uspěly výpravy Základní školy Dr. Peška Chrudim, vítězové dopoledních manuálních činností, a Základní školy Radiměř, která vyhrála ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?!

Foto Petr Leníček a Helena Bártlová 

 

Technohratky ISST 2019 1 Large Technohratky ISST 2019 2 Large
   
Technohratky ISST 2019 5 Large Technohratky ISST 2019 4 Large
   
Technohratky ISST 2019 3 Large Technohratky ISST 2019 6 Large
   
IMG 6953 IMG 6960
   
IMG 6967 IMG 6981
   
IMG 6986 IMG 6990