Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 15.8.2020

Ve Vysokém Mýtě zahájili soutěž žáků stavebních oborů Řemeslo/Skill


Řemeslo/Skill 2019Ve Vysokém Mýtě byla v úterý 17. září zahájena třídenní mezinárodní soutěž žáků stavebních oborů nazvaná Řemeslo/Skill 2019. Sedmdesátka soutěžících z více než dvaceti škol z České republiky, Slovenska a Maďarska předvede své dovednosti na náměstí Přemysla Otakara II. ve stavebních profesích zedník/zednické práce, obkladač, instalatér, montér suchých staveb a truhlář. První skupinu soutěžících  na radnici přivítal starosta města František Jiraský. „Budete soutěžit ve stavebních disciplínách na největším čtvercovém náměstí v České republice, které je součástí památkové zóny. Naše město bylo zachováno v dobrém stavebně technickém stavu zásluhou našich předků, a hlavně vašich kolegů, kteří se v minulosti podíleli na jeho opravách, udržování a zvelebování,“ řekl starosta a pokračoval: „V současné době zájem o stavební obory klesá a já se tak trochu bojím, že naše historické stavby nebude mít jednou kdo opravovat. A že nebude mít kdo stavět nové domy a další objekty. Ve Vysokém Mýtě si vážíme řemeslníků a jsme rádi, že zde máme stavební školu s maturitními i učňovskými obory, která má v celé republice dobrý zvuk.“ Závěrem starosta poděkoval pořadatelům soutěže Řemeslo/Skill za tradičně výbornou organizaci soutěže a Pardubickému kraji za podporu. 

 

Po starostovi se ujal slova ředitel stavební školy Jiří Skalický. „Líbí se mi myšlenka, že budete soutěžit ve stavebních oborech na historickém náměstí a mám radost, že jste přijeli v takovém počtu,“ řekl ředitel Skalický a dodal: „Když se bavím s kolegy z jiných škol, tak to vypadá, že je stavební řemeslo téměř na vymření. Na druhou stranu se stavební firmy neustále ptají po našich absolventech. Jsem rád, že můžete ukázat veřejnosti, co už dokážete.“ Ředitel popřál zednickým učňům, aby se jim v soutěži dařilo. Aby řemesla, která budou v dalších dnech na náměstí na ně navazovat, jejich práci chválila.

 

Řemeslo/Skill 2019Odpoledne se na soutěžící přijel podívat Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje zodpovědný za školství. Zdůraznil podporu Pardubického kraje, jež věnuje učňovskému školství a technickým oborům. „Snažíme se stavební obory podporovat, protože je provází malý zájem žáků a jejich rodičů. Za prvé od září letošního roku zvyšujeme stipendia a za druhé pořádáme akce, na kterých chceme ukázat, že jsou tyto obory zajímavé. Takovou akcí je například Řemeslo/Skill, která se tradičně odehrává na krásném vysokomýtském náměstí za slušného zájmu veřejnosti,“ řekl radní Bernášek a doplnil: „K propagaci učňovských technických oborů slouží i Technohrátky, na kterých ukazujeme žákům základních škol, že technické obory jsou perspektivní.“  

 

 

 

Řemeslo/Skill 2019 Řemeslo/Skill 2019
   
Řemeslo/Skill 2019 Řemeslo/Skill 2019