Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 29.9.2020

Součástí projektu Paměť národa se stali i dětští dokumentaristé z Vysokého Mýta


Příběh Jiřího Muzikanta

Najít ve svém okolí pamětníka, natočit jeho vzpomínky, zpracovat je, a nakonec vše představit veřejnosti, to byl úkol mladých vysokomýtských dokumentaristů, kteří se zapojili do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Projekt běží v Česku už šest let a díky finanční podpoře města byl nyní poprvé realizován i ve Vysokém Mýtě.

 

„Když Tomáš Heller z organizace Post Bellum přišel za námi s myšlenkou, že by bylo dobré ve Vysokém Mýtě uskutečnit tento projekt, v rámci kterého budou prezentovány vzpomínky pamětníků, tak jsme si říkali, že je to výborný nápad. Obávali jsme se jen, jestli o něj budou mít školy zájem,“ vysvětluje starosta František Jiraský a dodává: „To, co se potom stalo, nás velmi překvapilo, protože jsme původně počítali, že budou čtyři žákovské skupiny. Zájem byl ovšem takový, že nakonec je skupin devět a možná kdyby na to bylo více času a peněz, tak jejich počet mohl být třeba trojnásobný. Jsem velmi rád, že jsme do toho šli a že se díky organizátorům podařilo projekt uskutečnit.“

 

Na Příbězích našich sousedů se podílelo osm týmů ze základních škol a gymnázia a nesoutěžně také tým ze základní umělecké školy. Svoje výstupy představily veřejnosti 4. února v Šemberově divadle. Žáci během slavnostního podvečera seznámili diváky s příběhy pamětníků, které v rámci projektu natočili a následně zpracovali do rozhlasových či video reportáží. Všechny prezentace byly zdařilé, a tak porota neměla lehké rozhodování. Nejvíce se jí líbilo zpracování příběhu pamětníka Jiřího Muzikanta. Ten představil autorský tým ve složení Sára Lišková, Anežka Motyčková, Laura Anna Pendráková a Sofia Serbáková z Gymnázia Vysoké Mýto. Druzí byli Natálie Hamalčíková, Jana Kmetíková, Matyáš Kytlic, Josef Mráz a Václav Skipala ze Základní školy Javornického, kteří představili dokument o Miroslavu Šlechtovi. Jako třetí se umístil autorský tým ve složení Daniel Beneš, Filip Černý, Jan Kobrle a Tomáš Stráník ze Základní školy Jiráskova s příběhem Jiřího Zedníčka.

 

Při předávání cen starosta města vyzdvihl nasazení všech dokumentaristů a spolupráci obou generací. „Děkuji pamětníkům a žákům, že se do projektu zapojili. V jejich dokumentech často zaznívá „svobody si važme, svobodu si chraňme…“. Třicet let svobody, které jsme oslavili, je nejdelší období svobody v novodobých dějinách našeho moderního státu. Neměli bychom nikdy zapomínat na předchozí desetiletí dvou totalit, které zasáhly do života mnoha lidí,“ řekl starosta.

 

Tomáš Heller, ředitel Paměti národy Východní Čechy závěrem vyjádřil přání, aby žáci skrze tento projekt pochopili, že má smysl zajímat o zkušenosti minulých generací. „Často se říká, že se mezigenerační dialog vytrácí. Je to pravda. Mladí lidé, kteří se narodili do demokratické doby, nebyli konfrontováni s totalitním režimem. Málo si vyprávíme se svými prarodiči, rodiči a známými. Vyprávět si je skutečně velice důležité, protože znalost historie a příběhů našich sousedů, blízkých a známých je vlastně nejlepším lékem proti lhostejnosti. Ta je v naší společnosti bohužel velice obvyklým jevem. Proto doufám, že žáci skrze tento projekt pochopili, že má smysl vyptávat se dál. To je to, co by nás mělo spojovat, co nás posouvá dál,“ řekl Tomáš Heller.  

 

Reportáž z realizace a představení příběhů našich vysokomýtských sousedů naleznete ZDE.

 

Všechny soutěžní Příběhy našich sousedů naleznete ZDE.

 

Foto Studio Družba

 

Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů
   
Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů
   
Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů
   
Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů DSC08084 Large
   
Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů
   
Prezentace výstupů Příběhů našich sousedů