Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 18.1.2021

Ve vysokomýtské ZUŠce se předčasně nadělovalo


Nový klavír v ZUŠce Rodinná nadace Karla Komárka v září zakoupila za 5,3 milionů korun 8 pianin a 3 klavíry, které výrobci odmítl čínský klient po návštěvě předsedy českého Senátu na Tchaj-wanu. Nástroje se nadace rozhodla věnovat českým školám. Celkem se sešlo 152 žádostí a mezi 11 úspěšnými byla i Základní umělecká škola ve Vysokém Mýtě.

 

„Výzva byla hodně specifická a byla celkem náročná na zpracování. Vykazovala se čísla, vyplňovaly tabulky, a protože nejsem tabulkový typ, tak jsem svěřila tuto náročnou práci kolegovi Vlastimilu Jurčíkovi, který vede klavírní oddělení. Za to mu patří obrovský dík, protože se to podařilo,“ řekla ředitelka Základní umělecké školy Iva Vrátilová. I díky následné týmové práci na projektu si mohli už 8. prosince rozbalit první vánoční dárek v podobě černého pianina značky Petrof.

 

„Jsem velmi rád, že žádost v grantovém schématu uspěla. Myslím si, že je velmi zajímavým paradoxem, že určité nesoulady v zahraniční politice naší vlády vedly k tomu, že z toho profituje Vysoké Mýto a jeho Základní umělecká škola a že klavír, který původně měl skončit v Číně, byl umístěn v naší škole, která mimochodem v době dočasné přítomnosti Rudé armády sloužila jako vojenské kasino,“ řekl starosta František Jiraský.

 

„Pro nás už je to taková vyšší liga. Myslím si, že z vlastních finančních prostředků bychom ho nebyli schopni pořídit do běžné třídy,“ řekla Iva Vrátilová. Krásné nové pianino bylo umístěno do třídy učitelky Ilony Vávrové. Aby ho mohli využít i ostatní klavíristé, vymysleli ve škole projekt Piano s příběhem. „Každý týden by se měla do té třídy přemístit jiná paní učitelka, nebo jiný pan učitel a svým žákům poskytnout možnost, že si vyzkouší, jak klavír zní, jaké má parametry, co je s ním všechno možné, jak kouzelně hudbu umí zpracovat pod jejich rukama. Žáci pak budou moci třeba napsat nějaké povídky o tom, jak se jim hraní líbilo, co jim to přineslo,“ řekla ředitelka.    

Reportáž Ve vysokomýtské ZUŠce se předčasně nadělovalo