Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 17.7.2018

Na vysokomýtském stadionu proběhly oficiální atletické závody více jak po 50 letech


IMG 1752 bPokud nebudeme počítat závody kategorií přípravek, které díky nízkému počtu disciplín mohou mít své závody takřka kdekoliv, i na stadionech s kratší drahou než 400 m, byly včerejší závody kategorií mladšího žactva ve Vysokém Mýtě pro místní atlety velikou událostí. Na zrekonstruovaném stadionu proběhla oficiální soutěž po více jak 50 letech. Z vysokomýtských atletů se nejvíce dařilo Jakubu Dudychovi, který doběhl čtvrtý na 800 m v čase 2:29,85 s. Barbora Adamcová si vyrovnala osobní rekord na 60 m v čase 8,83 s a postoupila v této disciplíně do finále. Osobní rekord v dálce si vylepšila Kateřina Mikysková výkonem 392 cm. Ve finále se na 60 m představil také Adam Flídr. I když se závody konaly po tak dlouhé době, byly perfektně organizačně zvládnuty.

Vysokomýtští atleti prokazují už řadu let vysokou výkonnost. Oddíl se může pochlubit čtyřmi odchovanci, kteří v posledních letech oblékli národní reprezentační dres. Tři z nich startovali na mistrovství světa nebo Evropy. Zdeňka Seidlová se může pochlubit starty v reprezentaci dospělých, startovala dokonce na halovém mistrovství Evropy v Praze, kde vybojovala čtvrté místo. Adam Zenkl letos získal bronzovou medaili na mistrovství ČR mezi dospělými.

 

Naši atleti a atletky získali v posledních sedmi letech více než padesát medailí z mistrovství ČR. Novou tváří a nadějí atletiky je například talentovaná Klára Bartošková, která je mezi žákyněmi nejlepší českou závodnicí v běhu na 150 m, na 300 m je čtvrtá a na 100 m překážek šestá. A není jediná, komu jde výkonnost nahoru. Stále zlepšující se Margit Junková je už třetí v českých tabulkách mezi dorostenkami ve skoku o tyči. Matyáš Novák je mezi žáky v první desítce v republice v běhu na 60 m a patnáctý na 300 m. Natálie Řeháková zase šestnáctá v běhu na 1500 m. A přestože všichni patří k těm úplně nejlepším v republice, kde se atletice věnuje přes sedmdesát dva tisíc atletů ve více než třech stech klubech, žádný z nich nikdy nezažil závod na vysokomýtském stadionu.

 

IMG 1736Jaké to je, když přijdou fandit rodiče, kamarádi a známí? Jaké to je, necestovat před závodem? To, co je pro všechny ostatní sporty ve Vysokém Mýtě samozřejmostí, zažili včera i mladí vysokomýtští atleti. Závodili konečně doma. Start na domácím stadionu, který vloni prošel rekonstrukcí, se samozřejmě odrazil i na jejich výsledku. Za hlasité podpory svých blízkých si vysokomýtští atleti vytvořili řadu osobních rekordů.   

 

Bez rekonstrukce by se na stadionu závodit nikdy nedalo. Chyběly sektory na výšku, hod kriketovým míčkem i koulí. Vše se podařilo a díky investicím města teď mohou alespoň ti nejmenší závodit doma. To, že je atletický ovál na našem stadionu šišatý, nemělo při rekonstrukci smysl řešit, protože jeho narovnání by nám stejně nepomohlo získat do Vysokého Mýta soutěže vyšších kategorií. Stadion by musel dostat úplně novou podobu. Musel by mít minimálně šest drah na ovále, osm drah v rovince. Chybí sektor na skok o tyči, sektor na hod kladivem a diskem, sektor na hod oštěpem. To vše se na stadion omezený řekou Loučnou prostě nevejde. Proto rekonstrukce probíhala tak, aby vznikl skvělý tréninkový stadion, který umožní dobrou atletickou přípravu i pořádání závodů kategorií od přípravek po mladší žactvo. Jednou za rok by atletický klub chtěl uspořádat kvalitní mítink ve vybraných disciplínách pro kategorie dorostu, juniorů a dospělých. To, že je stadion po rekonstrukci tréninkově vyhovující, dokazuje i fakt, že už přilákal i řadu jiných týmů, které zde absolvovali jarní přípravu. Na stadionu se připravovali atleti AK Olomouc nebo tým AC Pardubice či Iscarex Česká Třebová. Zároveň umožnil také pořádání vzdělávacích akcí. Pod záštitou Českého atletického svazu se na stadionu uskutečnilo trenérské školení pro trenéry třetí třídy.

 

Lukáš Dejdar, trenér AC Vysoké Mýto

 

Foto Aleš Felgr