Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 19.9.2018

Olympiáda dětí a mládeže ČR se vrací do Pardubického kraje


ODM 2018Olympiáda dětí a mládeže České republiky se vrátila po 15 letech do Pardubického kraje. Historicky první olympiáda se zde konala v červnu 2003. Do Litomyšle, Chocně a Svitav se tehdy sjelo přes 3 000 účastníků. Od 28. ledna do 2. února Pardubický kraj tentokrát hostí zimní Olympiádu dětí a mládeže. O medaile se bojuje v jedenácti sportovních disciplínách - alpském lyžování, běžeckém lyžování, ledním hokeji, skicrossu, snowboardingu, biatlonu, krasobruslení, rychlobruslení, lyžařském orientačním běhu, taneční soutěži a šachách.

 

Mladí olympionici jsou ubytováni po městech Pardubického kraje, a to v Litomyšli, kde je také olympijský dům, České Třebové, Vysokém Mýtě, Chocni, Letohradu, Čenkovicích a v Dolní Moravě. Očekává se účast dohromady až 1 722 sportovců, trenérů, servismanů a vedoucích výprav. Olympiádu dětí a mládeže 2018 pořádá Pardubický kraj pod patronací Českého olympijského výboru. Tato největší sportovní akce pro děti a mládež navozuje svým charakterem atmosféru skutečných olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy. Jednotlivé výpravy sestavují příslušné krajské úřady na základě nominačních kritérií jednotlivých sportovních svazů.

 

Hry se uskuteční na sportovištích v Pardubickém kraji:

• alpské lyžování ve Skiparku Čenkovice

• běžecké lyžování v Biatlonovém areálu Letohrad

• lední hokej v zimních stadionech v Chocni a České Třebové

• skicross ve Skiareálu Větrný vrch, Dolní Morava

• snowboarding ve Skiareálu Větrný vrch, Dolní Morava

• biatlon v Biatlonovém areálu Letohrad

• krasobruslení v Zimním stadionu Litomyšl

• rychlobruslení v Zimním stadionu Litomyšl

• lyžařský orientační běh v Biatlonovém areálu Letohrad

• taneční soutěž ve Smetanově domě v Litomyšli

• šachy v Evropském školícím centru v Litomyšli

 

Hry VIII. zimní olympiády dětí a mládeže ČR v Pardubickém kraji budou zahájeny 28. 1. v 15.00 v pardubické TIPSPORT ARENĚ. Přibližně dvouhodinový program nabídne slavnostní nástupy všech krajských výprav, taneční a hudební vystoupení a v neposlední řadě také složení slavnostních slibů tak jako na světové olympiádě. Ceremoniál bude na základě vstupenky přístupný i pro širokou veřejnost.

Neodmyslitelnou součástí olympiády je také její maskot, a tím bude klokanice Bibi Olympia. Předlohou maskota je vzácná albínka klokana rudokrkého, která se narodila v Letohradu. Letos ji slavnostně pokřtil známý herec a režisér Jiří Mádl. 

Více informací na webových stránkách a Facebookové stránce Olympiády dětí a mládeže.