Dnes je sobota 19.9.2020

Úspěšná sezona vysokomýtských plavců

Vysokomýtští plavci, foto Lukáš NovákV době koronavirové plavci z Plaveckého klubu Vysoké Mýto nelelkovali a bojovali na poli dálkařském. Do dnešního dne se zúčastnili všech deseti závodů v dálkovém plavání, které byly v letošní okleštěné sezoně uspořádány. Většina závodů se uskutečnila za ideálního počasí, což je slunečno a relativně teplá voda, kdy se teploty se pohybovaly mezi 20–24 °C. Velkou výjimkou byl Garoma maraton na Brněnské přehradě, kde teplota vody byla oficiálně 18 °C, ale podle vyjádření plavců místy i o dost méně. Pro představu, někteří borci v této vodě strávili hodně přes 2 hodiny.

Plavecký klub Vysoké Mýto obsadil v celkovém pořadí Českého poháru (ČP) v dálkovém plavání pro rok 2020 pěkné 13. místo ze 78 zúčastněných oddílů, a to se ziskem 2692 bodů. V průběhu dálkové sezony Plavecký klub Vysoké Mýto reprezentovalo 11 plavců, z toho 7 plavců intenzivně, což se samozřejmě projevilo i na umístění jednotlivých plavců v konečném pořadí Českého poháru.

Nejvíce bodů pro Plavecký klub Vysoké Mýto získala Justýnka Mašková (2005), která se řadí mezi nejzkušenější dálkové plavkyně ve své kategorii. Bez zkušeností s otevřenou vodou to opravdu nejde. Již druhou sezonu po sobě si vyplavala svými výsledky účast mezi elitou. Na Mistrovství České republiky v Račicích obsadila 3. místo na trati 5 km.

Mezi ostřílené borce se již pomalu mohou počítat Adam Novotný (2007) a Tomáš Winkler (2008). Oba vystoupali na stupně vítězů na již zmiňovaném Mistrovství České republiky v Račicích. Adam obsadil 3. místo a Tomáš 2. místo na stejné trati 5 km. V ČP skončili na 4. - 5. místě. Oba jsou talenty bazénového plavání  - medailisté z Mistrovství České republiky. Prosadili se ale i mezi nejlepšími dálkaři, a to hlavně díky svojí bojovnosti, odolnosti a poctivosti.

Za zmínku a pochvalu stojí určitě i výkony Nikoly Brýdlové (2004) a Terky Víchové (2005). Výsledky jsou sice průměrné, ale určitě jim nechybí bojovnost a odhodlání na trati nechat úplné maximum. Nikča si letos splnila svůj cíl, kterým bylo zvládnout trať 15 km. Obdivuhodné na tom je, že do této distance kvůli špatným tréninkovým možnostem v době Covidu 19 šla skoro bez tréninku. Terka zaznamenala na každém závodě časové zlepšení v porovnání s loňskou sezonou, její nejdelší tratí byla „desítka“.  Děvčata v ČP obsadila 6., respektive 11. místo.

Posledními pravidelnými účastníky byly Zuzka Pospíšilová (2006) a Aneta Brýdlová (2002). Pro Zuzku byla tato sezona hlavně o sbírání zkušeností, poznávání záludností při závodění na otevřené vodě. Těmi byly překonávání proudu a větru, vyrovnání se s chladnou vodou, s plaváním „tělo na tělo“ apod. Aneta je již zkušenou harcovnicí, skoro veteránkou dálkového plavání, kde již nejde tolik o výsledek, ale o samotnou účast. Aneta mezi řečí vypustila, že letos to byla pravděpodobně její poslední sezona na otevřené vodě. Tak doufejme, že její slova byla ovlivněna únavou z právě doplavané trati, a i nadále se bude podílet na výsledcích Plaveckého klubu Vysoké Mýto.

Na závěr musíme podotknout, že umístění všech plavců je o dost cennější než v minulých sezonách, protože účast na letošních závodech kvůli zrušení všech bazénových závodů byla opravdu masová. V jednom okamžiku bylo ve vodě i 150 plavců, což byl opravdový zážitek. Takže díky vám všem a za rok opět na přehradách, písnících, rybnících a kanálech nashledanou.