Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 1.10.2022

Městská galerie slaví půlkulatiny


Galerie slaví 65Víkendem plným výstav a tvoření si Městská galerie Vysoké Mýto připomíná 65 let svého založení. Ten se uskuteční souběžně s Městskými slavnostmi a Dny evropského kulturního dědictví, které se konají 9. až 11. září. Přijďte se dívat, inspirovat, vyrábět.

 

Druhý zářijový víkend bude ve Vysokém Mýtě pořádně nabitý a přispějí k tomu i akce, které pro vás připravila galerie u příležitosti svých půlkulatých narozenin. Začneme dvěma vernisážemi, které se uskuteční v pátek. V 16.30 si ve foyer připomeneme deset let od instalace pomníku Přemysla Otakara II. a pokřtíme při té příležitosti drobnou publikaci, jejímž autorem je historik Jan Klíma. Ten také na úvod promluví společně s uměleckým kovářem Karlem Burešem, tvůrcem sochy. O půl hodiny později vystoupáme o patro výš do výstavních sálů, kde zahájíme výstavu Meet Mýto. Jak název napovídá, setkáte se zde s Mýtem, jak jej zachytili malíři v uplynulém století. Díla náleží do sbírky galerie, díky dotaci Pardubického kraje a finanční podpoře města mohla galerie nechat v uplynulých dvou letech zrestaurovat na tuto výstavu celkem čtrnáct uměleckých děl s vysokomýtskou tematikou.

 

Kromě těchto expozic můžete celý víkend navštívit také sklepení, kde vystavuje začínající výtvarnice Radka Částková. Navíc to bude poslední příležitost prohlédnout si výstavu Barevný svět krajky a loutky ve zvonici. Její derniéru doprovodí zručné krajkářky, které budou v sobotu po celou otvírací dobu, tedy od 10 do 17 hodin, paličkovat před zvonicí, v případě špatného počasí uvnitř.

 

V tutéž dobu se na náměstí v sále galerie bude odehrávat pokračování úspěšné červnové akce Herbář z dvorků, iniciované spolkem variace vm. Dvě stovky keramických kachlů vyrobených Vysokomýtskými je třeba povrchově upravit. Pokud jste tvořili, přijďte své dílo dokončit. Pohledem na něj se pak můžete ještě dlouho těšit, protože se stane součástí mozaiky, která zkrášlí zeď na autobusovém nádraží.

 


Uměním bude galerie žít také v neděli, a nejen galerie – v uličkách a zákoutích historického centra města totiž rozloží své „nádobíčko“ na dvě desítky malířů. Od 14 do 17 hodin se budou snažit zachytit každý po svém jeho podobu. V infocentru bude k dispozici mapka s nápovědou, kde kterého umělce potkáte.

 

Ve stejném čase bude příležitost udělat si radost vlastním šperkem. V sále galerie se bude konat výtvarná dílna, kde si pod vedením zkušených lektorek vytvoříte originální šperky. Petra Jůzová vás naučí drátovat, Ivana Majvaldová rýt do skla a Iva Vanžurová smaltovat. Za symbolických 65 korun si můžete odnést tři vlastnoruční výrobky. Šperkování je uzpůsobeno i pro děti.

 


Těm je pak určena i pohádka o malíři, kterou na dvorečku galerie zahrají Jiří Plhák a Jiří Vedral. Představení O ukradené tužce začne v 17 hodin, pokud by pršelo, odehraje se v sále galerie.

Iveta Danko