Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 26.5.2022

Vysokomýtský atlet Jakub Dudycha je novým českým rekordmanem na osmistovce


Jakub DudychaJakub Dudycha měl velký cíl, který si vzal do hlavy již v létě v roce 2021. Říkal: „V hale chci překonat český národní rekord v běhu na 800 metrů v kategorii dorostenců.“ K tomuto výkonu mu v létě chyběla víc než vteřina. Někteří nevěřícně kroutili hlavou nad smělými plány mladíka, který ve Vysokém Mýtě začínal nejprve s vícebojem.

 

Za svým snem šel tvrdě. Kladl na sebe velké nároky a často, i když předvedl kvalitní výkon, odcházel z atletické dráhy nespokojený. V halové sezóně 2022 si přitom nevedl vůbec špatně. Vévodil tuzemským statistikám ve své kategorii na tratích 800 metrů i 400 metrů. Na kratší distanci se dostal dokonce pod 50 vteřin a zcela jednoznačně vyhrál svůj mládežnický šampionát. Přesto červíček nespokojenosti vrtal v hlavě tohoto mladíka dál.

 

Hlavním cílem pro něho totiž bylo mistrovství České republiky dospělých, které se konalo 5.-6. března v Ostravě. Největší možná konkurence, největší možný tlak, obrovská kvalita soupeřů. Nejprve bylo nutné postoupit z rozběhu do finále. Taktický závod bývá nesmírně náročný. Tempo je natolik rychlé, že stačí jedno špatné rozhodnutí, a i když forma bude skvělá, postup se může zbortit jak domeček z karet. Možností k předbíhání na dvou set metrovém oválu příliš mnoho není. Hned od začátku se drželo startovní pole pohromadě a docházelo k drobným strkanicím. Jakub si výborně připravil pozici pro rychlý závěr. Odrazil atak několika soupeřů a nakonec, i přes svou velkou nervozitu, postoupil vcelku hladce.

 

Nedělní finále se těšilo velké pozorností diváků i trenérů. Český reprezentant Lukáš Hodboď oznámil útok na limit pro halové mistrovství světa v Bělehradě. Vysokomýtský dorostenec bude u toho a bude se moci poměřovat s touto obrovskou kvalitou. Pro tempo finálového závodu se obětoval další český reprezentant Jan Friš. Tento odchovanec litomyšlské a choceňské atletiky rozběhl závod opravdu svižně. Vláček běžců se hned v prvním kole trošku roztrhl. Jakub Dudycha ale držel vysoké tempo. Při náběhu do posledního okruhu bylo jasné, že národní rekord je na spadnutí. Posledních 100 m dokázal vysokomýtský borec ještě vystupňovat a cílovou pásku protnul na vynikajícím čtvrtém místě v národním rekordu 1:50,94. Národní rekord posunul o více jak 4 desetiny. Tento výkon katapultoval vysokomýtského běžce do čela evropských halových tabulek a zároveň byl splněným limitem pro mistrovství Evropy kategorie U18, které se koná v červenci v Jeruzalémě.

 

Nela RuhovaZ vysokomýtských atletů se zadařilo na republikovém šampionátu také Nele Rouhové. Ta v kategorii žákyní vybojovala bronzovou medaili ve skoku dalekém výkonem 540 centimetrů. Do soutěže nešla jako favoritka. Navíc těsně před mistrovstvím prodělala onemocnění covid-19. Na tuzemský vrchol se dokázala nominovat úplně poprvé. Tato skutečnost ale nebyla rozhodně v sektoru dálkařek znát. Vysokomýtská závodnice většinu závodu působila velmi suverénně. Od druhého pokusu dokonce vedla a držela soupeřky za svými zády. V dramatické a velmi vyrovnané koncovce ji dvě soupeřky nakonec dokázaly přeskočit. Jedna dokonce o pouhý jeden centimetr. Její bronzová medaile je ale i tak obrovským výsledkem, vždyť na šampionát se nominuje z celé České republiky pouze 16 nejlepších a v podstatě každá z těchto závodnic může zvítězit.  

 

Foto a text Lukáš Dejdar