Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 1.10.2022

Na Zlaté tretře překonal Jakub Dudycha český rekord na trati 800 metrů a míří do Jeruzaléma i Cali


Foto archiv Atletický klub Vysoké MýtoVysokomýtský atlet Jakub Dudycha předvedl neuvěřitelný výkon a zapsal se do historie české atletiky. Během třech měsíců zvládl překonat český dorostenecký národní rekord na trati 800 metrů jak v hale, tak pod otevřeným nebem. Věkem ještě dorostenec dokázal svým letošním nejlepším výkonem splnit limit i pro účast vyšší kategorie a v létě bude reprezentovat Českou republiku nejen na dorosteneckém mistrovství Evropy v Jeruzalémě, ale také na mistrovství světa juniorů v kolumbijském Cali.

 

Své životní maximum předvedl při mítinku Zlaté tretry v Ostravě, kde se dostal do hlavního programu mezi největší světová esa. Stal se tak vůbec prvním vysokomýtským atletem, kterému se to podařilo. Pro mladičkého studenta vysokomýtského gymnázia to byla velká výzva i obří zkušenost. Závod měl od začátku neuvěřitelné tempo. Nejlepší závodníci chtěli útočit na nejlepší světový výkon roku kategorie dospělých. Ve startovním poli byla řada olympioniků i finalistů z mistroství světa.  Jakub Dudycha měl jasný cíl. Zkusit se udržet ve vláčku běžců co možná nejdéle a v závěru vytěžit z rychlého průběhu co nejlepší čas.

 

Prvních čtyři sta metrů byl opravdový kvapík. Dudycha probíhal prvním kolem na chvostu startovního pole za 52,60. Takto rychle nikdy závod ještě nerozbíhal. V jeho tváři bylo vidět, jak závod hrozně bolí. Tempo i přes velkou únavu organismu držel.  Posledních dvě stě metrů bylo opravdu náročných a morálně volní vlastnosti bylo třeba rozvinou na maximum.  V cílové rovince se Dudycha přeci jen ještě vzedmul k mohutnému závěru a dostal za svá záda jednoho ze soupeřů.

 

Odměnou mu byl výsledný čas 1:48,58. Stal se novým českým rekordmanem v kategorii dorostenců. Hodnotu starého českého rekordu pokořil takřka o půl vteřiny.  Nikdo v historii v tomto věku neběžel rychleji. Nás velmi těší, že navždy bude u jeho výkonu naspáno, že tento rekord padl ve vysokomýtském dresu.

 

Dudycha se vyhoupl tímto časem do čela evropských a na třetí místo světových atletických tabulek své kategorie.