Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 13.9.2025

Mistrovství ČR modelářů s rychlými čluny


Petr Lejsek, ml. se svým modelem připravený k nástupu na finálovou jízduKlub lodních modelářů Vysoké Mýto, po úspěšném MČR stavitelů maket lodí, byl i pořadatelem zcela odlišného odvětví lodního modelářství, posledního mistrovského podniku závodů FSR-V - rychlých člunů se spalovacími motory ve dnech 6. – 8. září.  Závod již několik let pořádá na rybníku Hluboký u Holic. Autokemp poskytuje závodníkům potřebné zázemí a tak se v pátek 6. září zaplnil auty i přívěsy téměř šedesátky závodníků vč. šesti německých a čtyř rakouských, kteří dovezli celkem 87 rychlých člunů pěti obsahových tříd. Tentokrát nepřijeli závodníci ze Slovenska a Polska, kteří měli ve stejném termínu závody doma.

 

 

 

 

V sobotu po skončení prezentace a uložení potřebných dat do PC se v 10 hodin rozvlnila hladina rybníka dvanácti modely mladých nadějí – tedy „elévů“ což je mládež od 6 let, kterým mechaniky dělají většinou otcové (ale i mamky). Je to radostný pohled s jakým zaujetím své modely řídí, i když někdy je to i trošku jízda  klikatá, než přesné dodržování tratě, kterou tvoří 5 bójí, vytvářející tak okruh tvaru uzavřeného písmene M. Mají také své jízdy kratší – jen 15 minut. Počítání kol je automatické - modely mají čipy s odlišnými frekvencemi a podjetím pod načítací smyčku se v PC přičte kolo a čas projetí.

Pak už šlo o skutečné boje tříd seniorů společně s několika juniory v obsahových třídách motorů 3,5; 7,5 a 15 se žhavicí svíčkou a 27 a 35 s klasickými benzinovými motory. Každá třída odjede dvě rozjížďky  a v nedělním dopoledni pak vrcholí závody finálovými jízdami, do kterých postoupí vždy 12 nejlepších z rozjížděk. Z vysokomýtských závodníků byl tentokrát nejúspěšnější ve třídě V-3,5 Petr Lejsek ml. na 5. místě ( z čs. Závodníků třetí). Václav Till, dvakrát ve finále zastavil a dolaďoval motor a skončil devátý a mladičký Jan Kobrle v elévech desátý.

Vítězové jednotlivých tříd : FSR-V elévové : Tomáš Kuban, Přerov, V 3,5: Christian Kucera, Wien, V 7,5 : Pavel Raška, Přerov, V 15 : Lukáš Vítek jun., M. Budějovice ( loňský juniorský mistr světa) a třídy V 27 a V35 ovládl Luboš Runkas z M. Budějovic.

 

Elévové na startovním platu při řízení svých modelů. Vlevo domácí Jan Kobrle, jehož model zastavil na trati a tak musí vyčkat, až svážecí člun model doveze zpět, aby mohl v závodě pokračovat