Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 30.11.2022
Z kultury

Objevení básníci mezi obrazy objevené malířky

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
23.11.22

Foto archiv Městská galerie Vysoké MýtoAutorský večer poezie a hudby je prvním veřejným počinem vysokomýtského uskupení Šlápoty, které režijně vedou Irena Truhlářová a Filip Janouch. Malou ochutnávku již okusili návštěvníci vernisáže výstavy Velký návrat Běly Kašparové v Městské galerii Vysoké Mýto. Právě tam básníci premiérově vystoupí se svým komponovaným pořadem 2. prosince od 19.30 hodin. Těm, kdo se chystají přijít, vzkazují: „S sebou - čisté boty a hladnou duši.“

Iveta Danko

 

Foto archiv Městská galerie Vysoké Mýto


 

Česko zpívá koledy aneb zpívejme a pomáhejme…

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
23.11.22

Foto archiv TICPřijměte pozvání na dvanáctý ročník akce Česko zpívá koledy. Přijďte si společně zazpívat, užít si adventní pohodu a podpořit sbírku pro Potravinovou banku Pardubice. Ve středu 7. prosince od 17:30 se v centru města potkáme s anděli, ochutnáme vánočku, zahřejeme výborným čajem. Tento čas nám zpříjemní tóny, o které se postarají žáci ze Základní školy Jiráskova. Poté si společně s dětmi z místní základní umělecké školy zazpíváme některé z oblíbených českých koled. Budeme se veselit a při tom můžeme udělat i dobrý skutek…


Celý článek...
 

Pietní setkání k 80. výročí transportů Židů z Vysokého Mýta

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.11.22

PlakátNa klubové scéně v M-klubu ve Vysokém Mýtě se v úterý 6. prosince od 18.00 uskuteční pietní setkání k 80. výročí transportů Židů z Vysokého Mýta. Studenti vysokomýtského gymnázia ve spolupráci se Soňou Krátkou z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě na základě archivních materiálů nacvičili pásmo, zachycující příběhy osob ze čtyř místních rodin. Všichni museli nastoupit do transportu a jen několik se vrátilo. Průvodce dějem je vypravěč, který zároveň doplní a zarámuje celek historickým kontextem. Přijďte s námi vzpomenout pohnuté osudy, od kterých nás dělí 80 let. Nezapomínáme. Akci pořádá Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě ve spolupráci s Gymnáziem Vysoké Mýto, městem Vysokým Mýtem a společností VYSOKOMÝTSKÁ KULTURNÍ, o. p. s.


 

Mikuláš, andělí a čerti opět na vysokomýtském náměstí

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
18.11.22
12316255 10153477362675186 7329992294356176111 nMikulášská družina sestoupí v pondělí 5. prosince v 16.00 na vysokomýtské náměstí, aby potěšila děti i jejich rodiče a prarodiče. Pak se Mikuláš a andělé v kočáře doprovázeným čertovským spřežením s Luciferem a pekelnou čeládkou vydají od Hejhalovy cukrárny na jízdu po Vysokém Mýtě.

Jak šel čas s Mikulášem a jeho družinou. Foto Petra Trpkošová


Celý článek...
 

Program Divadeliéru v listopadu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.11.22

Foto archiv DivadeliérI tento měsíc Divadeliér připravil pestrý program v podobě výstavy v prostorných výlohách domu s čp. 8 v Pražské ulici, literárního večera s Davidem Molnárem a dětského divadelního představení z repertoáru výjimečného českého loutkového divadla.

TAJUPLNÁ PŘÍRODA, 1. 11.–30. 11., výlohy Divadeliéru

Srdečně vás zveme na výstavu Zuzany Melckenbeeck Vysoké Tajuplná příroda ve výlohách Divadeliéru, která bude zahájena vernisáží 1. listopadu v 17.00 před výlohami Divadeliéru. Vystavovatelka bydlí nedaleko Vysokého Mýta v Rabouni, věnuje se výrobě uměleckých šperků s polodrahokamy, malování obrazů, tvoří velkoformátové mozaiky a další. Vystavovala jak v České republice, tak v zahraničí (např. Belgie). V současné době spolupracuje na realizaci zušlechťování a zkrášlování pivovaru ve Vysokém Mýtě. Zuzana Melckenbeeck Vysoká rovněž ilustrovala knihu Ivy Poláčkové Šolcové Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života.


Celý článek...
 

Velký návrat Běly Kašparové

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
25.10.22

Holubice, obraz Běly Kašparové Riegrové ze sbírek Městské galerie Vysoké Mýto, jímž začalo pátrání po zapomenuté rodačce.Výstava je poctou vysokomýtské rodačce, na níž se již téměř zapomnělo. Malířka, jedna z prvních žen, která absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze, vystavovala nejen v tuzemsku, ale také v Paříži. Přátelila se se známými umělci, jakými byli například Toyen a Jindřich Štyrský. Po její smrti v roce 1967 se již neuskutečnila žádná její autorská výstava. Nadcházející událost lze tedy směle označit za její velký návrat.


Celý článek...
 

Výstava Bejvávalo dobře ukáže zručnost a soběstačnost našich předků

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
21.10.22

 Foto archiv RMVMRegionální muzeum ve Vysokém Mýtě pořádá v prostorách Šemberova domu od neděle 23. října od 14.00 do 19. února 2023 výstavu Bejvávalo dobře. Není to tak dávno, kdy se většina obyvatelstva živila fyzickou prací a v mnoha oblastech byla odkázána na svoje manuální schopnosti. Moderní doba nás sice zbavila dřiny, ale také nám vzala zručnost a schopnost si vyrobit celou řadu věcí svépomoci bez složitých strojů a elektrické energie. A právě některé z běžných pracovních činností našich předků představí nová výstava v prostorách vysokomýtského muzea. na poli, žně a senoseč a také na fenomén včelařství. Zvídavý návštěvník se dozví, jak a čím se dříve mlátilo obilí nebo čím se naklepala kosa. Klát, úl, medomet, vykuřovadlo – to jsou pro změnu zásadní předměty pro chov včel, které se představí ve své historické podobě. Dále nehlédneme do oblasti ručního zpracování lnu, výroby tkaniny, jejího barvení a údržby v podobě praní a bělení.


Celý článek...
 

Automobil dříve a dnes, nová výstava v Muzeu českého karosářství

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.04.22

Foto RMVMVýstava Automobil dříve a dnes, která se otvírá 1. května v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě, je pro návštěvníky všech věkových kategorií. Představí jednotlivé díly automobilu od karoserie, přes motor až po takové maličkosti jako jsou stěrače, zámky do dveří a otvírání okének. Část exponátů je pohyblivých a nabízí srovnání, jak jednotlivé součásti fungovaly dříve a jak fungují dnes.


Celý článek...
 

Galerie letos slaví pětašedesátiny

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
04.01.22

Vysoké Mýto MGMěstská galerie Vysoké Mýto si v tomto roce připomíná půlkulaté výročí. Založena byla před 65 lety na podzim roku 1957. Tato skutečnost se promítne do připravovaného výstavního plánu. Především podzim by měl být zaměřen na narozeninové oslavy – křest katalogu, umění v prostoru, divadlo, koncerty a také jedna objevená rodačka, která vystavovala v Paříži s Toyen, Šímou, Zrzavým…


Celý článek...