Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.9.2021
Z kultury

Oslavy 150. výročí založení muzea ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
23.09.21

plakátHlavní oslavy úctyhodných 150. narozenin proběhnou na přelomu září a října a budou jakýmsi poděkování všem, kteří pomáhali a pomáhají vysokomýtskému muzeu v jeho snaze uchovat co nejvíce z bohaté historie našeho města i širšího regionu. V sobotu 25. září se v prostorách Regionálního muzea v Šemberově ulici otevře výstava s názvem 150 příběhů. Pro ni muzejníci vybrali 150 předmětů, které mají nějaký pozoruhodný příběh spojený například se způsobem jejich nabytí, zajímavou osobou donátora či s jejich samotným využitím.


Celý článek...
 

Veronika Bílková na cestách

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
23.09.21

Z plenérového malování v PortugalskuMěstská galerie Vysoké Mýto je místem, kde se od 24. září do 24. října poprvé velkou soubornou výstavou prezentuje veřejnosti Veronika Bílková. Sedmadvacetiletá rodačka z Dolní Dobrouče, která nyní žije v Litomyšli, představuje průřez své dosavadní tvorby. Ačkoliv je teprve na počátku své umělecké kariéry, ušla již obrovský kus cesty. Díky své píli může divákovi nabídnout obdivuhodný záběr – plenéry, portréty, ilustrace… Z každého díla sálá mladická energie autorky a zároveň její zralost.


Celý článek...
 

Kalendář na rok 2022 je na světě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.09.21

titulkaMěsto Vysoké Mýto vydalo nástěnný kalendář pro nadcházející rok. Pokřtěn byl během městských slavností při vernisáži 10. Salonu malířů Vysokomýtska. Právě oni jsou autory obrazů, jež kalendář zdobí. Křest se uskutečnil v městské galerii, která kalendář připravila k vydání. Šampaňské v sobotu 4. září otevřel starosta František Jiraský, asistovala mu ředitelka Vysokomýtské kulturní Dagmar Sabolčiková a za malíře Zdeněk Rosák. Svými díly jsou v kalendáři zastoupeni: Jindřich Rejnart, Jaromír Krosch, Ctirad Doubek, Jaroslav Šimek, Jindřich Šmégr, Jana Stiborik, Zdeněk Rosák, Miroslav Sotona, Josef Bartoň, Jaroslava Jílková, František Kotouček a Blanka Macháňová. Autorem obrazu na titulní straně je Josef Pilař. Kalendář na rok 2022 je k zakoupení v Turistickém informačním centru ve Vysokém Mýtě.


Celý článek...
 

Výstava Koncept v architektuře – interpretace studentů vysokomýtské stavební školy

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
07.09.21

VýstavaPo celé září si můžete v  prostorách Turistuckého informačního centra ve Vysokém Mýtě prohlédnout výstavu s názvem Koncept v architektuře – interpretace studentů vysokomýtské stavební školy. Studenti třetího ročníku oboru pozemního stavitelství se v rámci předmětu Architektonické kompozice věnovali tématu konceptu v  architektuře.


Celý článek...
 

Famózní Týden hudby vzdal hold legendám (reportáž)

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.08.21

Týden hudbyPředposlední srpnový týden prožilo vysokomýtské náměstí 22. ročník oblíbeného hudebního festivalu. Pět večerů nabitých hudbou připravilo tradičně město Vysoké Mýto společně s M-klubem. „My jsme v M-klubu vytvářeli dramaturgii Týdne hudby. Takovým pojítkem bylo vzdát hold legendám, které působí na české hudební scéně. Myslím si, že každý, kdo byl tady přítomen, ocenil energii Laca Decziho, který v 83 letech předvedl nádherný koncert. Stejně tak to bylo u Luboše Pospíšila. Vojta Nedvěd vzdal hold svému otci ve středu. Pak zazněli úžasní Monkey Business a krásnou tečkou byla Doga z Karviné, která zahrála v pátek,“ řekl dramaturg festivalu Vojtěch Sedláček.


Celý článek...
 

Půjčovna koloběžek zahájila svoji první sezónu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
06.05.21

Ilustrační foto archiv Vysokomýtská kulturníV sobotu 15. května vyjely z nové půjčovny koloběžek otevřené v turistickém informačním centru první koloběžkáři. Tu se  podařilo zrealizovat s podporou města Vysokého Mýta a za finanční pomoci Pardubického kraje. K dispozici jsou zde koloběžky různých velikostí, proto si vybere opravdu každý. Na cestu zájemce vybaví nezbytnostmi, pomohou naplánovat cestu městem, zdatnějším poradí s trasou výletu po malebném okolí Vysokého Mýta.


Celý článek...
 

Svařeňská trafostanice opět ožívá výstavou

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
01.05.21

Foto archivV pořadí již osmá výstava ve Svařeni letos svým návštěvníkům nabízí pohled do sbírek modelářů a sběratelů z našeho okolí. Jsou to nadšenci, kteří se ve svém volném čase věnují vyřezávání, skládání, lepení, sestavování nebo hledání na internetu. Všechny spojuje dohromady několik vlastností, a to veliká trpělivost, smysl pro detail, a také hravost a zvídavost.


Celý článek...
 

Průzory Jany Krejzové virtuálně

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.11.20

Video Radek ŠtěpánVýstava keramiky Jany Krejzové nazvaná Průzory zažehne adventní náladu. Na (před)vánoční čas ji připravila Městská galerie Vysoké Mýto. Vzhledem k protiepidemiologickým opatřením ovšem ve virtuálním prostoru. Každou adventní neděli společně zapálíme svíčku a v krátké reportáži nahlédneme prostřednictvím kamery (průzoru) do tvůrčího světa vysokomýtské keramičky. Zajdeme společně do výstavního sálu, kde se koná vernisáž za zavřenými dveřmi. Vydáme se také do Újezdce u Litomyšle, kde výtvarnice žije a tvoří. Zde nahlédneme do jejího ateliéru, galerie a budeme svědky vypalování keramiky. Každý díl doprovodí zajímavé povídání Jany Krejzové a jejího hosta. Při zmírnění vládních opatření bude možné výstavu v galerii navštívit osobně.


Celý článek...