Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 22.6.2021
Z kultury

Českomoravské pomezí na televizních obrazovkách už v sobotu 19. června

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
18.06.21

Foto archiv Českomoravské pomezíV sobotu 19. června ve 12.55 začíná na TV Nova první díl letošní série pořadu Loskuták na výletě, který přináší tipy na výlet či dovolenou v jednotlivých krajích České republiky. Pořad se v loňském roce setkal s velkým zájmem diváků, a proto vznikají v letošním roce nové díly z dalších turisticky atraktivních míst Čech, Moravy a Slezska.


Celý článek...
 

Historické hračky zaplní v létě muzeum

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
16.06.21

Ilustrační foto, archiv RMVMDen po letním slunovratu se 22. června otevře v regionálním muzeu prázdninová výstava pro celé rodiny. Představí se na ní historické mechanické hračky z 20. a 30. let minulého století ze sbírky velvarského Muzea technických hraček. Výstava zavede do světa nejrůznější typů kovových a dřevěných stavebnic, dětských her, plechových mechanických hraček a loutkových kočárků, především československé a německé výroby. Vedle technických hraček pro kluky a tatínky poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem nebudou chybět ani hračky určené malým hospodyňkám, které jistě potěší také maminky – jako jsou panenky, kočárky, pokojíčky, nádobíčko, obchůdky, šicí strojky a jiné. Většina těchto hraček je i dnes stále funkční, jako například koupelnička s porcelánovými panenkami opatřená nádržkami na vodu nebo plechový sporáček na lihový kahánek.


Celý článek...
 

Starobylou věž Litomyšlské brány vyzdobila díla mladých umělců

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
15.06.21

Foto Marek VanešVloni opravená Litomyšlská brána otevřela svá pomyslná vrátka veřejnosti. Toto historické místo bylo součástí původního městského opevnění. V dnešní době však již obrannou funkci neplní, zato nabízí zajímavý výstavní prostor s krásným výhledem na město. 


Celý článek...
 

Držte si ponožky, Lichožrouti jsou tu od 11. června do 22. srpna

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.06.21

Lichožrouti Galiny MiklínovéFilmová a ilustrační tvorba Galiny Miklínové zaplní na léto výstavní prostory vysokomýtské Městská galerie. V interaktivní Lichožroutské expozici si děti pohrají, podívají se na pohádku a vyrobí si vlastního požírače ponožek. Kromě populárních Lichožroutů se návštěvníci setkají také s večerníčkovým Kanafáskem a dalšími knižními postavičkami oblíbené ilustrátorky. Děti si odnesou zážitek i svého Lichožroutka.


 

Noci kostelů se ve Vysokém Mýtě zúčastnily stovky lidí

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
31.05.21

Noc kostelů ve Vysokém Mýtě 2021Noc kostelů byla po delší době první větší akce, která se mohla uskutečnit. Možná i proto se letošní ročník ve Vysokém Mýtě těšil velkému zájmu široké veřejnosti. V pátek 28. května se otevřelo pět vysokomýtských kostelů a modliteben, které tradičně propojovala hra pro děti. Bohatý program byl ale připraven pro každého. Průběh a atmosféru Noci kostelů zachytila tato REPORTÁŽ fotografie Aleše Felgra.


Celý článek...
 

Půjčovna koloběžek zahájila svoji první sezónu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
06.05.21

Ilustrační foto archiv Vysokomýtská kulturníV sobotu 15. května vyjely z nové půjčovny koloběžek otevřené v turistickém informačním centru první koloběžkáři. Tu se  podařilo zrealizovat s podporou města Vysokého Mýta a za finanční pomoci Pardubického kraje. K dispozici jsou zde koloběžky různých velikostí, proto si vybere opravdu každý. Na cestu zájemce vybaví nezbytnostmi, pomohou naplánovat cestu městem, zdatnějším poradí s trasou výletu po malebném okolí Vysokého Mýta.


Celý článek...
 

Svařeňská trafostanice opět ožívá výstavou

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
01.05.21

Foto archivV pořadí již osmá výstava ve Svařeni letos svým návštěvníkům nabízí pohled do sbírek modelářů a sběratelů z našeho okolí. Jsou to nadšenci, kteří se ve svém volném čase věnují vyřezávání, skládání, lepení, sestavování nebo hledání na internetu. Všechny spojuje dohromady několik vlastností, a to veliká trpělivost, smysl pro detail, a také hravost a zvídavost.


Celý článek...
 

Jak vypadala východočeská města o dvě století dříve?

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
30.04.21

Rychmburk, foto archiv Regionální muzeum ve Vysokém MýtěRegionální muzeum ve Vysokém Mýtě zahajuje sezónu v úterý 4. května výstavou Malíř Jan Antonín Venuto a jeho veduty východočeských měst. Výstava představuje výběr z Venutovy tvorby akvarelových vedut zaměřený na oblast východních Čech, kde autor prožil převážnou část svého života jako kanovník kapituly při chrámu sv. Ducha v Hradci Králové. Veduty, jako typograficky přesné vyobrazení krajinných scenérií, měst, obcí i osamělých staveb, nám nabízejí jedinečný „pohled do historie“ přelomu 18. a 19. století, kdy Venuto žil a tvořil. Výstavu zapůjčenou z Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě doplňuje autorův skicář, autentická pomůcka sloužící k záznamu krajiny v terénu. Většina z těchto záznamů se dočkala finálního provedení, náčrty nerealizované v akvarelu pak dále zvyšují unikátnost tohoto skicáře ze sbírek vysokomýtského muzea. Dalším rozšířením a obohacením výstavy jsou práce místního rodáka a vedutisty Josefa Šembery zachycující Vysoké Mýto v celé řadě autentických vyobrazení.


Celý článek...
 

Průzory Jany Krejzové virtuálně

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.11.20

Video Radek ŠtěpánVýstava keramiky Jany Krejzové nazvaná Průzory zažehne adventní náladu. Na (před)vánoční čas ji připravila Městská galerie Vysoké Mýto. Vzhledem k protiepidemiologickým opatřením ovšem ve virtuálním prostoru. Každou adventní neděli společně zapálíme svíčku a v krátké reportáži nahlédneme prostřednictvím kamery (průzoru) do tvůrčího světa vysokomýtské keramičky. Zajdeme společně do výstavního sálu, kde se koná vernisáž za zavřenými dveřmi. Vydáme se také do Újezdce u Litomyšle, kde výtvarnice žije a tvoří. Zde nahlédneme do jejího ateliéru, galerie a budeme svědky vypalování keramiky. Každý díl doprovodí zajímavé povídání Jany Krejzové a jejího hosta. Při zmírnění vládních opatření bude možné výstavu v galerii navštívit osobně.


Celý článek...