Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 26.5.2022
Z kultury

Sochař a fotograf se vracejí do města svých studií

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.05.22

Foto archiv Městská galerieInstalace nové výstavy právě probíhá ve vstupní hale informačního centra. Zde bude ve čtvrtek 26. 5. v 15 hodin zahájena výstava dvou mladých umělců - Dominika Jiříčka z Litomyšle, který představí své plastiky, a fotografa Vojtěcha Hurycha z Hradce Králové. Oba pojí skutečnost, že studovali na zdejší Střední škole stavební. Každý ovšem v jiném období a osobně se poznali právě při přípravě výstavy. Ta je jednou z prvních akcí oslav, jimiž si škola letos připomíná 125 let od svého založení. Výstavu si můžete prohlédnout do neděle 19. června, a to denně od 9 do 17 hodin, vstup je volný. Iveta Danko, MG


 

Muzejní noc v expozicích regionálního muzea

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
09.05.22

Tatra 613, foto RMVMI v letošním roce proběhne tradiční festival muzejních nocí. Opět se k němu připojí vysokomýtské muzeum, které pro návštěvníky otevře ve večerních a nočních hodinách všechny své expozice. Vedle toho muzejníci představí některé technické exponáty v pohybu. Muzejní noc se uskuteční 27. května a začne v 18.00. V jejím rámci budou zdarma otevřeny všechny výstavní prostory - Muzeum českého karosářství, expozice v Šemberově domě i celý Barokní areál ve Vraclavi. V těchto prostorách budou navíc v každou celou hodinu probíhat komentované prohlídky muzejních kurátorů.


Celý článek...
 

První driblink v Čechách

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
09.05.22

Vysokomýtští basketbalisté v sezóně 1964-65. Foto sbírka RMVM.Z iniciativy gymnaziálního profesora Jaroslava Karáska se právě ve Vysokém Mýtě odehrálo roku 1897 první veřejné exhibiční utkání v košíkové na území Čech. Na náměstí Přemysla Otakara II. bude možné zhlédnout od 24. května do 12. června výstavu mapující dlouholetou historii basketbalu ve Vysokém Mýtě. Tradice pravidelných zápasů zde započala v roce 1939, tedy s odstupem více než 40 let od památného prvního utkání, i tak je to historie bohatá. Výstava na dvaceti panelech provede vývojem basketbalu v našem městě, seznámí s jeho úspěchy i výraznými osobnostmi. Svůj prostor dostane i Josef Karásek a „jeho“ památné utkání.

 

Vysokomýtští basketbalisté v sezóně 1964-65, foto sbírka RMVM.


 

Ctirad Doubek vystavuje naposledy

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
09.05.22

Foto Iveta DankoPoprvé a zároveň naposledy se v Městské galerii Vysoké Mýto představuje soubornou výstavou Ctirad Doubek. Vysokomýtský rodák, plukovník ve výslužbě, oslaví v květnu 85. narozeniny. Výstava nazvaná Poslední je podle jeho slov rozloučením s výtvarnou tvorbou, které se již kvůli špatnému zraku nemůže dále věnovat. Vystava byla zahájena 6. května a potrvá do 12. června.


Celý článek...
 

Historie a současnost pivovarnictví ve Vysokém Mýtě a okolí

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
04.05.22

Foto archiv RMVMDo historie a současnosti pivovarnictví vás zavede letošní výstava ve Svařeni. Dozvíte se zajímavé informace o bývalých pivovarech ve Vysokém Mýtě, Chocni, Litomyšli a v Košumberku.  A také to, že tyto pivovary mají své současné nástupce.  A to ve Vysokém Mýtě pivovary Mejto a Kujebák, v Litomyšli pivovar Veselka a v Chocni pivovar Splávek.


Celý článek...
 

Barokní areál Vraclav zahajuje sezónu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.04.22

Foto RMVMOd 1. května se opět otevírá barokní areál bývalých lázní, poustevny a kostela sv. Mikuláše ve Vraclavi. Návštěvníci se budou moci nechat pohltit barokním uměním, či poznat dějiny starobylé obce Vraclavi.

V budově lázní bude otevřena expozice s titulem „Tisíciletá Vraclav“ provázející návštěvníky formou archeologických a historických exponátů a fotografií dlouhou historií vsi, která vstoupila do dějin jako místo, kde začalo v roce 1108 vraždění rodu Vršovců, o němž se zmiňuje Kosmas ve své kronice. Tento příběh je zde představen zábavnou formou prostřednictvím velkého nástěnného komiksu. Opomenuta zde ale není ani lázeňská a poutní tradice místa spojená se zázračnou svatomikulášskou studánkou.


Celý článek...
 

Automobil dříve a dnes, nová výstava v Muzeu českého karosářství

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.04.22

Foto RMVMVýstava Automobil dříve a dnes, která se otvírá 1. května v Muzeu českého karosářství ve Vysokém Mýtě, je pro návštěvníky všech věkových kategorií. Představí jednotlivé díly automobilu od karoserie, přes motor až po takové maličkosti jako jsou stěrače, zámky do dveří a otvírání okének. Část exponátů je pohyblivých a nabízí srovnání, jak jednotlivé součásti fungovaly dříve a jak fungují dnes.


Celý článek...
 

Fotografovat znamená přemýšlet. I to lze vidět na fotografiích Karla Jiskry

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
22.04.22

Foto archiv Městská galerieReportáž / Úspěšný vysokomýtský fotograf Karel Jiskra začínal s focením již jako malý kluk. Hned po vojně se stal členem fotokroužku Závodního klubu Karosa, který od roku 1985 dalších pětadvacet let vedl. Jeho fotografie byly vystaveny na prestižních zahraničních přehlídkách v Německu, Francii, Anglii, Belgii, Španělsku či Skotsku, Lichtenštejnsku a Turecku. Jeho umělecká díla jsou do 22. května k vidění ve výstavních prostorách Turistického informačního centra ve Vysokém Mýtě.

Reportáž Fotografovat znamená přemýšlet. I to lze vidět na fotografiích Karla Jiskry


Celý článek...
 

Hrom do pedálu K počátkům cyklistiky (nejenom) v Pardubickém kraji

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
30.03.22

PlakátKe kořenům cyklistiky nás zavede nová výstava v regionálním muzeu. Ta nese název Hrom do pedálu! a její podtitul zní K počátkům cyklistiky (nejenom) v Pardubickém kraji. Výstava, která potrvá do 25. září, byla zahájena v neděli 3. dubna vernisáží od 14.00. V jejím rámci se návštěvníci dočkali několika zajímavých věcí. Jednak to byl závod vysokých jízdních kol „Na jednu mejtskou míli“ a zároveň koncert v Muzeu českého karosářství. Na něm se představil dětský symfonický orchestr Harmonia Iuvenis z místní základní umělecké školy. 


Celý článek...
 

Reportáž: Regionální muzeum připravilo výstavu ke 30 letům svobodného podnikání ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
19.02.22

VideoreportážVýstava připomíná nedávnou historii podniků založených, či znovuobnovených po revoluci 1989. Najdete zde příběhy více než dvou desítek místních firem, které hned v roce 1990, či 1991 začaly podnikat a se svým podnikáním vydržely až do dnešní doby. Mnohé z nich přitom patří neodmyslitelně ke každodennímu životu ve městě. Vznikaly zde firmy úplně nové, nebo se jednalo o návrat k rodinné tradici, kterou zpřetrhal totalitní režim, jako například Smékalovo pekařství.

Reportáž Regionální muzeum připravilo výstavu ke 30 letům svobodného podnikání ve Vysokém Mýtě


 

Galerie letos slaví pětašedesátiny

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
04.01.22

Vysoké Mýto MGMěstská galerie Vysoké Mýto si v tomto roce připomíná půlkulaté výročí. Založena byla před 65 lety na podzim roku 1957. Tato skutečnost se promítne do připravovaného výstavního plánu. Především podzim by měl být zaměřen na narozeninové oslavy – křest katalogu, umění v prostoru, divadlo, koncerty a také jedna objevená rodačka, která vystavovala v Paříži s Toyen, Šímou, Zrzavým…


Celý článek...
 

Divadeliér těší diváky uměním nejen skrze výlohu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
23.12.21

DivadeliérOriginální kulturní zážitek prožívá publikum, ale i kolemjdoucí při jejich představení v jednom z domů v Pražské ulici ve Vysokém Mýtě. Divadelníci zde našli způsob, jak je dál těšit kulturou, i když to kvůli koronaviru nebylo možné. Vysokomýtský Divadeliér vytvořil jeviště přímo ve výloze v centru města.

Reportáž Divadeliér těší diváky uměním nejen skrze výlohu


 

Průzory Jany Krejzové virtuálně

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.11.20

Video Radek ŠtěpánVýstava keramiky Jany Krejzové nazvaná Průzory zažehne adventní náladu. Na (před)vánoční čas ji připravila Městská galerie Vysoké Mýto. Vzhledem k protiepidemiologickým opatřením ovšem ve virtuálním prostoru. Každou adventní neděli společně zapálíme svíčku a v krátké reportáži nahlédneme prostřednictvím kamery (průzoru) do tvůrčího světa vysokomýtské keramičky. Zajdeme společně do výstavního sálu, kde se koná vernisáž za zavřenými dveřmi. Vydáme se také do Újezdce u Litomyšle, kde výtvarnice žije a tvoří. Zde nahlédneme do jejího ateliéru, galerie a budeme svědky vypalování keramiky. Každý díl doprovodí zajímavé povídání Jany Krejzové a jejího hosta. Při zmírnění vládních opatření bude možné výstavu v galerii navštívit osobně.


Celý článek...