Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 29.11.2021
Z kultury

Vánoční betlémská nálada láká do infocentra

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
25.11.21

Foto archiv TIC Vysoké MýtoI v letošním roce si mohou návštěvníci vysokomýtského Turistického informačního centra prohlédnout výstavu betlémů, která zdobí jeho interiér a okna od 27. listopadu do 2. února příštího roku. K vidění jsou betlémy tradiční, i zcela originální.


Celý článek...
 

Krajinou Václava Macháně

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.11.21

Potštejnská krajina, olej na plátně, 70 x 90 cm, 1982Krajinou Václava Macháně provede návštěvníky Městské galerie Vysoké Mýto výstava obrazů malíře a grafika, který by letos v prosinci oslavil sté narozeniny. Výběr z díla si můžete prohlédnout od pátku 3. prosince, kdy se v 17.00 koná vernisáž výstavy. Slovem ji uvede Marta Řezáčová a na housle zahraje Helena Vedralová. Výstava potrvá do 16. ledna.


Celý článek...
 

XVII. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.11.21

Foto archiv Regionální muzeum ve Vysokém MýtěRegionální muzeum ve Vysokém Mýtě zve na XVII. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA, který proběhne 22.-26. listopadu v přednáškové místnosti muzea. Začátky přednášek jsou vždy v 18.00.


Celý článek...
 

Výstava Bílý kanibal

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
02.11.21

Choceňský rodák a cestovatel Ladislav Kořínek, foto archiv Oblastní muzeum a galerie v MostěV Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě probíhá do 5. prosince výstava Bílý kanibal. Na vernisáži, která se uskutečnila ve čtvrtek 4. listopadu vystoupila skupina Gri-Gri, úvodním slovem provedl autor výstavy – dokumentarista a cestovatel Martin Šíla.


Celý článek...
 

Podzimní univerzita volného času

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
20.10.21

Foto archiv Vysokomýtská kulturníPodzimní cyklus se nese v knižním duchu na výročí 130 let knihovny Vysokého Mýta. Těšit se můžete na pět jedinečných přednášek a autorské čtení spisovatelů rozdílných žánrů. První přednáška se uskutečnila 12. října. Zúčastnil se jí Dalibor Stach, režisér, spisovatel, scénárista, výtvarník a fotograf v jedné osobě. Tématem přednášky bylo Vše o životě po životě. Další bude 26. října Marta Kučíková a její Italské příběhy, 9. listopadu Milan Zacha Kučera s Černou hodinkou a 22. listopadu Klára Smolíková se bude ptát Co zmůže muzeum, co zmůžou knihy? Poslední bude 7. prosince Michaela Duffková se svým Zápisníkem alkoholičky. Pořady univerzity volného času se konají v M-klubu ve Vysokém Mýtě, začátek je vždy v 15.00.


Celý článek...
 

Návrat Jana Rusňáka

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
19.10.21

Vystava RusnakSto deset let od narození akademického malíře Jana Rusňáka připomíná výstava probíhající do 28. listopadu v městské galerii. Malíř vyrostl na jižní Moravě. Jako chlapec chodil do polí a kreslil přírodu a lidi při práci. Mladá léta prožil v Praze, kde studoval u portrétního mistra Vratislava Nechleby, jemuž dělal po druhé světové válce na Akademii výtvarných umění asistenta. Zde se zdokonalil ve figurální tvorbě.


Celý článek...
 

Kalendář na rok 2022 je na světě

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
08.09.21

titulkaMěsto Vysoké Mýto vydalo nástěnný kalendář pro nadcházející rok. Pokřtěn byl během městských slavností při vernisáži 10. Salonu malířů Vysokomýtska. Právě oni jsou autory obrazů, jež kalendář zdobí. Křest se uskutečnil v městské galerii, která kalendář připravila k vydání. Šampaňské v sobotu 4. září otevřel starosta František Jiraský, asistovala mu ředitelka Vysokomýtské kulturní Dagmar Sabolčiková a za malíře Zdeněk Rosák. Svými díly jsou v kalendáři zastoupeni: Jindřich Rejnart, Jaromír Krosch, Ctirad Doubek, Jaroslav Šimek, Jindřich Šmégr, Jana Stiborik, Zdeněk Rosák, Miroslav Sotona, Josef Bartoň, Jaroslava Jílková, František Kotouček a Blanka Macháňová. Autorem obrazu na titulní straně je Josef Pilař. Kalendář na rok 2022 je k zakoupení v Turistickém informačním centru ve Vysokém Mýtě.


Celý článek...
 

Famózní Týden hudby vzdal hold legendám (reportáž)

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
24.08.21

Týden hudbyPředposlední srpnový týden prožilo vysokomýtské náměstí 22. ročník oblíbeného hudebního festivalu. Pět večerů nabitých hudbou připravilo tradičně město Vysoké Mýto společně s M-klubem. „My jsme v M-klubu vytvářeli dramaturgii Týdne hudby. Takovým pojítkem bylo vzdát hold legendám, které působí na české hudební scéně. Myslím si, že každý, kdo byl tady přítomen, ocenil energii Laca Decziho, který v 83 letech předvedl nádherný koncert. Stejně tak to bylo u Luboše Pospíšila. Vojta Nedvěd vzdal hold svému otci ve středu. Pak zazněli úžasní Monkey Business a krásnou tečkou byla Doga z Karviné, která zahrála v pátek,“ řekl dramaturg festivalu Vojtěch Sedláček.


Celý článek...
 

Půjčovna koloběžek zahájila svoji první sezónu

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
06.05.21

Ilustrační foto archiv Vysokomýtská kulturníV sobotu 15. května vyjely z nové půjčovny koloběžek otevřené v turistickém informačním centru první koloběžkáři. Tu se  podařilo zrealizovat s podporou města Vysokého Mýta a za finanční pomoci Pardubického kraje. K dispozici jsou zde koloběžky různých velikostí, proto si vybere opravdu každý. Na cestu zájemce vybaví nezbytnostmi, pomohou naplánovat cestu městem, zdatnějším poradí s trasou výletu po malebném okolí Vysokého Mýta.


Celý článek...
 

Průzory Jany Krejzové virtuálně

Email Tisk PDF

Aktuality / Z kultury
26.11.20

Video Radek ŠtěpánVýstava keramiky Jany Krejzové nazvaná Průzory zažehne adventní náladu. Na (před)vánoční čas ji připravila Městská galerie Vysoké Mýto. Vzhledem k protiepidemiologickým opatřením ovšem ve virtuálním prostoru. Každou adventní neděli společně zapálíme svíčku a v krátké reportáži nahlédneme prostřednictvím kamery (průzoru) do tvůrčího světa vysokomýtské keramičky. Zajdeme společně do výstavního sálu, kde se koná vernisáž za zavřenými dveřmi. Vydáme se také do Újezdce u Litomyšle, kde výtvarnice žije a tvoří. Zde nahlédneme do jejího ateliéru, galerie a budeme svědky vypalování keramiky. Každý díl doprovodí zajímavé povídání Jany Krejzové a jejího hosta. Při zmírnění vládních opatření bude možné výstavu v galerii navštívit osobně.


Celý článek...