Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 28.1.2023

Galerie letos slaví pětašedesátiny


Vysoké Mýto MGMěstská galerie Vysoké Mýto si v tomto roce připomíná půlkulaté výročí. Založena byla před 65 lety na podzim roku 1957. Tato skutečnost se promítne do připravovaného výstavního plánu. Především podzim by měl být zaměřen na narozeninové oslavy – křest katalogu, umění v prostoru, divadlo, koncerty a také jedna objevená rodačka, která vystavovala v Paříži s Toyen, Šímou, Zrzavým…

 

Meet Mýto, tak se jmenuje výstava, kterou otevřeme v září během letošních městských slavností. Prohlédnete si na ní obrazy ze sbírek vysokomýtské galerie, na nichž autoři zachytili zákoutí města i pohled na jeho panorama z různých světových stran. Výstava dokumentuje proměnu Vysokého Mýta za uplynulých sto let. Pokřtěn bude katalog, který  zároveň připomene, že město slaví 760 let od svého založení.

 

Unikátním počinem bude výstava Ozvěny Paříže plánovaná na listopad a prosinec. Návštěvníkům představí dnes již takřka neznámou malířku Bělu Kašparovou Riegrovou, která se narodila ve Vysokém Mýtě roku 1901. Svoji uměleckou dráhu započala v Paříži, kde vystavovala s Josefem Šímou či Janem Zrzavým, jezdila malovat k moři s Toyen… Měla před sebou slibnou kariéru, rozhodla se však vdát a vrátit se ještě před druhou světovou válkou do Česka. Po jejím skončení zde však nebylo „západním malířům“ přáno. Vystavovala po málu, živila se víceméně propagačním výtvarnictvím. Je pozoruhodné, že téměř stejný osud – studia, Paříž, sňatek a návrat do domoviny, posléze i odsun na okraj světa umění si v týchž letech prožila i Věra Jičínská z nedaleké Dobrušky. Jejich obrazy budou vystaveny společně.

 

Třetí výstavou odkazující na galerijní výročí bude výběr květinových zátiší, který zhlédnete s nástupem jara ve foye staré radnice.

 

Léto tradičně patří rodinám s dětmi a nejinak tomu bude tento rok. O prázdninách se vydáte za dobrodružstvím na stejnojmenné výstavě obrazů a ilustrací Václava Junka. Celé generace školáků pamatují jeho červený Slabikář vydávaný v letech 1958 až 1972. Také většina beletrie, kterou doprovodil svými kresbami, je určena dětem a mládeži: Tajemství polárního moře, Robinsoni z Kronborgu, Ponorka Narwal, V zajetí Matabelů, Swansonova výprava, Trosečníci polárního moře, Na sever od Zambezi, Vynález zkázy, Za poklady starých Inků či Hoši od bobří řeky... Úctyhodných 140 knih, na jejichž úspěchu se Václav Junek nemalou měrou podílel. Jako zručný kreslíř se srdcem kluka, který s literárními hrdiny prožívá rád nová a nová dobrodružství.

 

Vstupní halu a sklepení na celé léto obsadí milé loutky Gabriely Podroužkové. Tedy další důvod navštívit s dětmi galerii.

 

Zážitek pak doplní i výstup na zvonici, kde budou od poloviny června do půlky září k vidění práce textilních výtvarnic Hany Kozubové a Ivy Vanžurové - paličkovaná krajka, batika a loutky.

 

Na jarní měsíce připravujeme tři autorské výstavy. Malby a kresby inspirované převážně Železnými horami vystaví poprvé ve Vysokém Mýtě nejstarší člen Unie výtvarných umělců Pardubického kraje. Pětadevadesátiletý Zdeněk Sejček, historik umění, malíř, grafik a pedagog žijící a stále tvořící v Ronově nad Doubravou, odkud pochází také Antonín Chittussi, na jehož dílo je odborníkem.

 

Martin Zemanský, současný malíř z Hradce Králové, se ve své tvorbě soustředí na hlavy – pestré, expresivní někdy až teatrální. Na plátnech reflektuje trvalou i chvilkovou transformaci lidské identity.

 

„Poslední“ je název výstavy obrazů Ctirada Doubka, jímž autor sděluje divákům, že končí s malováním. Autodidakt z Tisové, dlouholetý člen Sdružení malířů Vysokomýtska a pravidelný účastník salonů, se bude poprvé prezentovat samostatnou soubornou výstavou. Jeho dílům vévodí krajina, se ctí se však popasuje i s abstrakcí. Před dvěma lety téměř přišel při úrazu o zrak, štětce a pastely byl proto nucen odložit. Výstava se koná u příležitosti jeho letošních 85. narozenin.

 

K tradičním akcím, jež bychom vám i nám opět chtěli dopřát, patří galerijní noc a komorní koncerty mezi obrazy.

Iveta Danko, kurátorka Městské galerie

 

Na snímku Úděl mateřského klína, obraz, na němž Zdeněk Chotěnovský netypicky zachytil Vysoké Mýto. archiv MG