Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 17.8.2022

Do muzea na přednáškový cyklus Modrá krev


Erb rytířského rodu Talacků z JeštěticNa leden a únor letošního roku připravilo muzeum sérii tří přednášek, které se zaměří na šlechtu a šlechtické rody z několika úhlů pohledu. Přednášky přinesou informace jak o malých šlechtických rodech na Vysokomýtsku, tak i informace o české šlechtě v bouřlivých dobách 20. století.

 

Přednáška Šlechtické a erbovní rody ve Vysokém Mýtě

20. ledna od 18.00 v přednáškové místnosti muzea

V první přednášce nazvané Šlechtické a erbovní rody ve Vysokém Mýtě představí historik muzea Vojtěch Barcal šlechtické a erbovní rody, které působily ve Vysokém Mýtě a jeho blízkém okolí v období středověku a raného novověku. Pozornost bude věnována jejich erbům, i jejich historicky nejzajímavějším členům. Zaměříme se na rodokmeny nejvýznamnějších rodů, z nichž zmiňme alespoň Talacky z Ještětic, Lukavské z Lukavice, či Dobříkovské z Malejova. Prezentovány budou i hmotné pozůstatky jednotlivých rodů dochované nejen ve sbírkách Regionálního muzea.

 

V únoru budou následovat další dvě přednášky, které zájemce přenesou do 20. století. První z nich se zaměří na české šlechtické rody, které se aktivně zapojily do protifašistického odboje. Třetí z přednášek přiblíží osudy české šlechty po roce 1948.

 

Foto Erb rytířského rodu Talacků z Ještětic tvořený zubří hlavou s houžví v nozdrách je prakticky shodný s erbem mnohem slavnějšího rodu Pernštejnů, sbírka RMVM