Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 17.9.2021

Na TECHNOhrátkách se žáci proměnili v architekty, vodohospodáře, zedníky či instalatéry


TECHNOhrátky ve stavební škole, foto archiv TECHNOhrátkyTřetí akci osmého ročníku projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje – a první letošní na Orlickoústecku – hostila ve středu 4. března Vyšší odborná škola stavební a Střední škola stavební Vysoké Mýto. Krásy a taje technických oborů a řemesel, se tentokrát vydalo poznávat 122 žáků osmých tříd z devíti základních škol z celého regionu.

 

Mladí účastníci mají ještě zhruba rok času na volbu, s jakou střední školou spojí svou budoucnost. Ve Vysokém Mýtě jim však nepochybně úvahy zjednodušily zajímavé ukázky aktivit na šesti stanovištích. Prezentovaly se zde učební obory instalatér, truhlář, vodař a zedník a maturitní obory pozemní stavitelství – architektura, vodohospodářské stavby a dopravní stavby a geodézie. Díky různorodým činnostem si na své přišel opravdu každý.

 

Slavnostního zahájení akce v Šemberově divadle se zúčastnili radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová, regionální manažer Svazu průmyslu a dopravy ČR Richard Koubek a vedoucí kontaktního pracoviště Úřadu práce Vysoké Mýto Věra Chaloupková.

 

Kvalita na prvním místě

„Možná se vám, osmákům, zdá, že je ještě spousta času, ale ve skutečnosti už je to jen nějakých 360 dní, než si budete muset podat přihlášku na střední školu. Pokud si vyberete některou v Pardubickém kraji, bude to rozhodně krok správným směrem – a určitě vám doporučuji i tuto vysokomýtskou ´vodárnu´,“ přivítal školní výpravy radní Bohumil Bernášek.

 

„Jak název akce TECHNOhrátky napovídá, přišli jste si sem dnes pohrát a užít si zábavu při připravených soutěžních aktivitách. Ale není to pouze o tom. Může to znamenat obrat a zlom pro váš budoucí život, protože se vám tady třeba tak zalíbí, že vaše příští kroky budou směřovat právě sem. Produktem školy je její žák, a tak můžu říct, že produkty vysokomýtské stavebky znám – a rozhodně nezapřou svou kvalitu. A jako každá organizace, i náš kraj potřebuje dobré produkty k tomu, aby správně fungoval,“ řekla radní Hana Štěpánová.

 

Zlaté ručičky i moderní technologie

Velkým tahákem pro žáky byla laboratoř vodohospodářů. V ní se totiž nachází modelové vodní koryto, které vysokomýtská škola vlastní jako jediná střední škola v České republice. Osmáci se názorně přesvědčili na modelu loďky s igráčkem, jak nebezpečný je vodní válec pod jezem, nebo si zkusili do koryta nainstalovat různé překážky a sledovali, jak se umělá řeka zachová.

 

O několik místností dál se neúnavně pracovalo na počítačích. Žáci si vyzkoušeli práci architekta a model domu, který měli v programu zhotovit podle ručního nákresu, se posléze vytiskl na 3D tiskárně. Park před školou patřil stanovišti dopravního stavitelství, kde si školní výpravy s GPS v ruce vyzkoušely geocaching.

 

„V areálu dílen se pilně pracovalo rukama a zapojil se zde každý. Instalatéři učili žáky stříhat plech nebo spojovat správně trubky a truhláři si připravili výrobu velké hrací kostky, kterou si žáci sami vyvrtali, zbrousili a na památku odnesli domů. Zedníci dali klukům i děvčatům do rukou maltu a cihly a ti si tak mohli zkusit, že postavit vlastnoručně zděný pilíř tak, aby stál rovně a držel pohromadě, není taková legrace, jak se na první pohled může zdát,“ popsala manuální činnosti Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

 

V rámci vyhlášení vítězů soutěží se tentokrát na stupínek nejvyšší dostaly za manuální aktivity ZŠ Mistra Choceňského z Chocně a za vědomostní kvíz ZŠ Brandýs nad Orlicí, které si odvezly s sebou domů sladké trofeje v podobě ovocných dortů.

Zdroj TECHNOhrátky, více informací o projektu na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

 

TECHNOhrátky ve stavební škole, foto archiv TECHNOhrátky TECHNOhrátky ve stavební škole, foto archiv TECHNOhrátky
   
TECHNOhrátky ve stavební škole, foto archiv TECHNOhrátky TECHNOhrátky ve stavební škole, foto archiv TECHNOhrátky

 

TECHNOhrátky ve stavební škole, foto archiv TECHNOhrátky