Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 17.9.2021

Specka v karanténě aneb CO VIDíme za rouškou


Specka v karanténě, foto archiv školyVe středu 11. března všechny základní a střední školy usnuly. Usnuly ale doopravdy? Ve Speciální základní škole a praktické škole Vysoké Mýto se pracuje na plné obrátky. Pravda je, že dveře školy jsou po většinu dní zavřené a veškerý školní život teď probíhá z obýváků a dětských pokojíků. O to je možná zajímavější a intenzívnější.

 

Jako pedagogové, jsme se asi týden rozkoukávali a zjišťovali možnosti, jak našim žákům výuku zprostředkovat. Není to úplně jednoduché, protože máme žáky, kteří nemají internetové připojení, máme žáky, kteří nemohou samostatně s výpočetní technikou pracovat. O to větší nasazení a kreativitu jsme museli vyvinout. Proto u nás probíhá výuka prostřednictvím Skypu, předáváním úkolů po mailu nebo i osobně. Ještě před měsícem by nikoho z nás nenapadlo, že výuka po Skypu může fungovat. A funguje. Že žáci budou psát svým učitelům, že se jim po škole stýská. A píší. Že učitelé budou psát svým žákům, že už se těší zpátky do školy. A opravdu se těší. Že vztahy mezi pedagogickými pracovníky se projeví v tak veliké sounáležitosti a soudržnosti. A projevují. Že rodiče budou v tak velké síle stát za „svou“ školou. A stojí…

 

Každé úterý škola trochu oživne, protože se nám vrací dokončené práce žáků a předávají se ty nové. A nejsou to pouze vyjmenovaná slova nebo násobilka. Žáci tvoří herbář z jarních kytiček, pečou se svými rodiči, malují, cvičí, hrají nejrůznější znalostní hry, učí se básničky… a všechno se svými učiteli sdílí. Ne od osmi do půl druhé, ale od rána do večera.

 

Všem patří za tolik práce, kreativity, úsilí a snahy o fungování velikánský dík. Rodičům, těm především. Pedagogičtí pracovníci, asistenty pedagoga nevyjímaje, ale nekončí svoji práci přípravou a hodnocením učiva. Pustili jsme se do revizí všech našich školních vzdělávacích programů. Máme jich 5 a ten hlavní má více než 500 stran. Někteří se zapojili do dobrovolnické činnosti – hlídají děti zaměstnaných rodičů, roznášejí nákupy a obědy osamělým seniorům a, světe div se, šijí roušky. Zásobují domovy pro seniory Ledax a Naději, nemocnice, Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, soukromé firmy a nás, méně šikovné.

 

A ještě si najdou čas na vytvoření něčeho tak kreativního, jako je náš časopis COVID. Zájemci si ho mohou prolistovat a pročíst ZDE nebo na webových stránkách školy www.szs-vysokemyto.cz. Určitě to není jediné číslo.

 

Chtěla bych všem poděkovat za tak usilovnou práci a popřát všem našim občanům pevné zdraví a veselou mysl.

Alena Černá, ředitelka školy

 

Specka v karanténě, foto archiv školy Specka v karanténě, foto archiv školy Specka v karanténě, foto archiv školy