Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 26.3.2023

10. ročník soutěže Řemeslo/Skill 2020 představí nové obory (aktualizováno)


Ilustrační foto Aleš FelgrVe dnech 15. – 17. září 2020 se podesáté schází na náměstí ve Vysokém Mýtě učni stavebních oborů, aby si vyzkoušeli, co se již naučili ve svých domovských školách. V nezvyklé době, kdy byla zrušena spousta tradičních přehlídek a soutěží, se budoucí mistři zedníci, obkladači, montéři suchých staveb, instalatéři a truhláři budou snažit co nejlépe vypořádat se svými soutěžními úkoly. Nejprve zedníci postaví soutěžní stavby z materiálu Heluz a Ytong a v nich budou postupně realizovat svá soutěžní zadání instalatéři, montéři suchých staveb a obkladači. Samostatně budou svůj úkol – výrobu židličky - řešit truhláři.

 

Jubilejní ročník soutěže si zaslouží představit novinku

V úterý 15. září a ve středu 16. září proběhne na náměstí workshop připravený společností Velux a SPŠ stavební Pardubice, v rámci něhož se představí nesoutěžní obory tesař, pokrývač a klempíř.  První den sestaví žáci dopředu vyrobený skelet střechy (dřevo darovala společnost Antonín Novotný z Vysokého Mýta), vyhotoví pojistnou hydroizolaci střechy a provedou klempířské práce a laťování, včetně pokládky střešní krytiny. Druhý den žáci z Rybitví provedou montáž střešního okna VELUX s důrazem na kvalitní systémové osazení do připravené konstrukce. Na závěr bude okno opatřeno ovládacím motorem, případně motorickým stínícím doplňkem. V průběhu workshopu mohou návštěvníci konzultovat předváděné práce s odborníky nebo se mohou informovat o výrobkovém portfoliu Velux.

 

Děti si mohou i letos vyzkoušet svou manuální zručnost a šikovnost 

Děti se mohou přijít podívat se svými rodiči nebo s učiteli na soutěž, ale zároveň si mohou znovu vyzkoušet různé řemeslné dovednosti a rukodělné tvořivé činnosti. Odměnami jim budou různé dárky a drobné pozornosti od sponzorů a partnerů soutěže. Na programu ve středu 16. září odpoledne se bude opět podílet MIKÁDO – středisko volného času, Vysoké Mýto.

 

Informace o učebních a studijních oborech v regionu

Starší děti, které se brzo budou rozhodovat co dál po základní škole, zde získají lepší představu o studijních a učebních oborech, protože se na náměstí bude rozmanitými aktivitami prezentovat VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto jako spoluorganizátor soutěže Řemeslo/Skill 2020 a další školy z Pardubického kraje. 

 

Konzultace pro veřejnost s odborníky ze stavebnictví

Veřejnost bude mít tradičně možnost poradit se zde s profesními odborníky ohledně stavby domů, rekonstrukcí bytů, při výběru stavebních materiálů, izolací, stavebních úprav v koupelně, včetně zařizovací sanitární keramiky, vodovodních baterií, montáži sádrokartonů, zateplovacích systémů, rozvodů vody a odpadu, vodovodních baterií, použití moderních velkoformátových obkladů a dlažeb včetně výběru módních barev a dalších designových prvků v koupelnách.

 

Nezbytná podpora partnerů

Řemeslo/Skill podporuje od začátku řada sponzorů a partnerů (viz jejich seznam jako samostatná příloha) jak finančně, tak i soutěžním materiálem. Bez jejich pomoci a podpory dalších spoluorganizátorů jako je Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto a VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto by nebylo možné soutěž v takovém rozsahu uspořádat. Velkým přínosem je i participace oborových svazů a profesních cechů – Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Cechu suché výstavby ČR a Cechu obkladačů ČR. Akce také napomáhá vytvářet prostředí pro snazší spolupráci mezi odbornými školami a firmami.

 

Tradiční podporovatel soutěže - společnost Heluz cihlářský průmysl v. o. s. – se i v letošním ročníku prezentuje jako hlavní partner moderního vzdělávání mladých stavařů. Firma zde mimo jiné představí různé zábavné formy vzdělávání, které by měly zatraktivnit obor stavebnictví a přitáhnout pozornost žáků základních škol i studentů. 

 

Nebude chybět slosovací soutěž anketních lístků o hodnotné výhry

Návštěvníci budou moci vyplnit anketní lístky, které se budou losovat odpoledne v úterý 15.9. a ve středu 16.9. Výherci získají hodnotné věcné ceny darované sponzory soutěže.

 

Lenka Ulrychová, Hynek Míka, Erudio CZ, z. s.

 

Ilustrační foto Aleš Felgr