Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 31.7.2021

Koncert České filharmonie s Idou Kelarovou a pěveckým sborem Čhavorenge v České televizi i on-line


Ilustrační foto Petr KadlecČeská filharmonie pořádá ve čtvrtek 8. dubna od 20.15 v sále pražské La Fabriky mimořádný televizní koncert KAMAV TUT u příležitosti Mezinárodního dne Romů. Koncert v přímém přenosu vysílá Česká televize na programu ČT art, zhlédnout ho bude možné i na sociálních sítích České filharmonie, a to na tomto ODKAZUVystoupí na něm zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová se svou kapelou Jazz Famelija a pěveckým sborem Čhavorenge spolu s hudebníky České filharmonie a České studentské filharmonie. V pěveckém sboru Čhavorenge bude i šest talentovaných zpěváků z Vysokého Mýta. S Idou Kelarovou už spolupracovali v roce 2017 na koncertech ve Vysokém Mýtě a v Chrudimi. O dva roky později v roce 2019 sklidil pěvecký sbor a hudebníci České filharmonie velký potlesk na hudebním festivalu Smetanova Litomyšl.  

 

Během slavnostního večera se potká romská, jazzová a klasická hudba. A připomene se také deset let od založení dětského pěveckého sboru Čhavorenge. „Z velké části chci náš večer věnovat dětem. Samozřejmě dětem z Čhavorenge, ale přizvala jsem také mladého romského klavíristu Radka Bagára nebo kytaristu Milana Angela Nováka. Přátelské prostředí pro ně vytvoříme s mojí kapelou Jazz Famelija. A samozřejmě s báječnými přáteli filharmoniky!“ upřesňuje Ida Kelarová.

 

Chystaný koncert Kamav tut vychází z osmileté spolupráce mezi Českou filharmonií, Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge, který podporuje romské děti a mladé lidi nejen v jejich cestě za hudbou. Hudební večer zároveň navazuje na dva velké koncerty k Mezinárodnímu dni Romů, které se v Rudolfinu odehrály právě před dvěma lety – 7. a 8. 4. 2019 za účasti 300 účinkujících a 2000 posluchačů. Tentokrát se koncert odehraje pouze pro diváky u televizních obrazovek.

 

Během osmileté spolupráce České filharmonie a Idy Kelarové se odehrálo na sedmdesát společných koncertů a stovky workshopů v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a ve Velké Británii. V posledních dvou se Čhavorenge a hudebníci České filharmonie představili mimo jiné v severoirském Belfastu na pozvání Asociace britských orchestrů, ale také na turné v Londýně či na slovenské Pohodě.

Zdroj Česká filharmonie

Ilustrační foto Petr Kadlec