Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 8.3.2021

Zemřel P. Jiří Mannl, nejstarší občan Vysokého Mýta


P. Jiří MannlStoletý občan Vysokého Mýta P. Jiří Mannl, který prožil posledních deset let na odpočinku v římskokatolické faře ve Vysokém Mýtě, zemřel 18. ledna 2021. Nejvýznamnější období jeho kněžského života je spojeno s Holicemi, kde působil přes čtvrt století. Holice mu za jeho statečné a lidské svědectví na poli mezilidských vztahů a za zásluhy o ochranu kulturního dědictví udělily v roce 2019 čestné občanství.

 

Jiří Mannl se narodil 21. května 1920 v Lukavici u Letohradu. Za druhé světové války byl nasazený na nucené práce v Německu. V době komunistického režimu sloužil u "pétépáků". V období Pražského jara v roce 1968 mu bylo umožněno studium na bohoslovecké fakultě. Knězem se Jiří Mannl stal ve svých padesáti letech.

 

Jako kněz působil ve farnostech v Pardubicích, potom v Rokytnici nad Jizerou a zároveň v Harrachově a Křížlicích. Od roku 1985 až do roku 2011 sloužil nejprve jako administrátor a později jako farář a výpomocný duchovní v římskokatolické farnosti v Holicích. Spravoval zároveň farnosti v Býšti, Vysokém Chvojnu a později ještě v Horním Jelení, Ostřetíně a také v Horní Rovni a Uhersku. Město Holice ho za jeho zásluhy ocenilo čestným občanstvím. Od roku 2011 dosud žil na faře ve Vysokém Mýtě. 

 

V jednom z rozhovorů, které poskytl vloni při příležitosti svých stých narozenin, když byl požádán, aby poradil svůj recept na dlouhověkost, P. Jiří Mannl odpověděl: „Když se na tuto otázku ptali děkana Michálka, který působil v Jablonečku a bylo mu 94 let, odpovídal, že mu vždycky chutnala fajfka a med. Fajfku rád nemám, ale med ano. Na horách, kde byla vždy větší nouze, se říká, že se tam lidé dožívají vyššího věku, a já z hor pocházím. Držím se hesla: Jez do polosyta a pij do polopita. Ve skutečnosti je to ale vůle Boží.“

Reportáž s P. Jiřím Mannlem u příležitosti jeho stých narozenin 

 

Poslední rozloučení s P. Jiřím Mannlem se uskuteční v pondělí 25. ledna dopoledne v kostele sv. Martina v Holicích a odpoledne v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě. Smuteční hosté budou mít příležitost se s P. Jiřím Mannlem individuálně rozloučit v obou kostelích vždy hodinu před obřadem. 

Smuteční oznámení

Článek Cesty Páně Jiřího Mannla na webových stránkách Římskokatolické farnosti - děkanství Vysoké Mýto

Foto archiv Římskokatolická farnost - děkanství Vysoké Mýto