Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 28.11.2021

Podzimní univerzita volného času


Foto archiv Vysokomýtská kulturníPodzimní cyklus se nese v knižním duchu na výročí 130 let knihovny Vysokého Mýta. Těšit se můžete na pět jedinečných přednášek a autorské čtení spisovatelů rozdílných žánrů. První přednáška se uskutečnila 12. října. Zúčastnil se jí Dalibor Stach, režisér, spisovatel, scénárista, výtvarník a fotograf v jedné osobě. Tématem přednášky bylo Vše o životě po životě. Další bude 26. října Marta Kučíková a její Italské příběhy, 9. listopadu Milan Zacha Kučera s Černou hodinkou a 22. listopadu Klára Smolíková se bude ptát Co zmůže muzeum, co zmůžou knihy? Poslední bude 7. prosince Michaela Duffková se svým Zápisníkem alkoholičky. Pořady univerzity volného času se konají v M-klubu ve Vysokém Mýtě, začátek je vždy v 15.00.

 

26. 10. v 15.00

Marta Kučíková – Italské příběhy

Marta Kučíková jak sama uvádí se spíše, než spisovatelka cítí jako zapisovatelka a pozorovatelka dění okolo sebe. Příběhy, které píše, nejsou tzv. vycucané z prstu, ale píše i o tom, co sama zažívá a vidí. Třeba že stárnutí s sebou nenese jen nemoci, ale zejména i humor, vlídnost a lásku. Itálie ji nenaučila více milovat pizzu a špagety, ale více milovat ty postarší italské šťabajzny a postarší frajery, čili ty úžasné, životem kypící osmdesátníky a výše… Společně nakouknete pod italskou pokličku – jaké je to s autoritami v Itálii, jaký mají vztah k cizincům, co je nejdůležitější součástí jejich životosprávy, nebo  proč si za všech okolností udržuje tělesnou kondici? Během povídání proběhne i také krátké autorské čtení, které Vás ještě více naladí na italskou atmosféru.

 

9. 11. v 15.00

Milan Zacha Kučera – Černá hodinka

Bádáním v oblasti záhad se zabývá a přednáší o nich již od roku 1992. Je účastníkem a iniciátorem mnoha záhadologických expedic.

A co se dozvíte v černé hodince? Těšit se můžete na záhadná témata s filmovými ukázkami z pořadu Tajemné horizonty. Například kam se poděla Jantarová komnata? Nebo jak to bylo se Zlatým vlakem nacistů?

 

22. 11. v 15.00

Klára Smolíková – Co zmůže muzeum, co zmůžou knihy?

Kromě psaní populárně naučné literatury pro děti se souběžně věnuji muzejní edukaci. Naposledy jsem vytvořila koncepci výstavy Komenský v komiksu pro Národní pedagogické muzeum. Mnohé mé publikace (Husité, Řemesla, Jak se staví město, H.U.S. či Husův dům) vznikly na základě muzejních expozic, na kterých jsem spolupracovala. Další knihy (Spolkla mě knihovna nebo Pozor, v knihovně je kocour! nebo Cha cha chá, zasmál se Mordechaj) zase žijí druhým výstavním životem.

Na setkání přiblíží, jak přistupuje k popularizaci historie. Vysvětlí, proč ve svých knihách využívá nejen klasického textu s ilustracemi, ale také formátu komiksu. Přijďte se inspirovat.

 

7. 12. v 15.00

Michaela Duffková – Zápisník alkoholičky

Michaela Duffková je mladá matka, která se rozhodla otevřeně promluvit o své závislosti na alkoholu i o složité léčbě. Kniha podle blogu, který získal cenu Magnesia Litera.

Poslední sklenička…dnes už popáté. Chcete vědět, proč je tak těžké přiznat si problém s pitím? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Co bylo autorce motivací k léčbě a jak vypadal první rok po ní? Všechny odpovědi přináší otevřená a přímá zpověď abstinující alkoholičky.

Celý cyklus můžete zakoupit na Turistickém informačním centru ve Vysokém Mýtě. Cena semestru 200 Kč (v ceně cyklu jsou zahrnuty materiály k  přednáškám a 5x teplý nápoj), cena jednotlivé přednášky 50 Kč. Bližší informace v kanceláři M-klubu nebo na tel. č. 465 420 420.

 

Změna termínu a titulu vyhrazena.

 

Foto archiv VYSOKOMÝTSKÁ KULTURNÍ