Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 18.10.2021

Letiště hostilo letadla z ČR, Slovenska i Německa


obr2Vysokomýtské letiště v sobotu 20. června hostilo letadla československé výroby z České republiky, Slovenska a Německa. Kromě letadel dorazili i příznivci letecké techniky a létání. Přes zpočátku špatné počasí se podařilo většině přihlášených letadel přiletět. Na letišti jsme tak mohli obdivovat celkem 63 letadel. V nejednom případě se jednalo o historický velmi cenné stroje. Diváci tak mohli obdivovat například 3 stroje Aero Ae-145. Jedná se o letadlo z Aero Vodochody, které bylo projektováno hned po válce a první stroj vzlétl v červnu 1947. Více informací je možné získat ZDE.

Kromě těchto krasavců mohli diváci obdivovat dodnes provozované L-200 Morava, který vzlétl poprvé v roce 1957. Tento stroj se již 2x podíval na severní pól čímž se nemůže pochlubit mnoho letadel. V odpoledních hodinách se diváci mohli seznámit s účastníky druhé výpravy na Severní pól a poslechnout si jejich velmi zajímavé vyprávění. Více informací o tomto velmi oblíbeném a spolehlivém letadle je možné získat ZDE

 

 

obr3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dále si mohli diváci prohlédnout v hojném počtu zastoupená letadla Zlínské produkce Z-105, Z-205, Z-42, Z-43, Z-142, Z-143, … Která dodnes tvoří základ většiny aeroklubů. Nesmíme však opomenout aerodynamicky velmi zdařilé a ekonomicky úsporné letadlo Choceňského Orličanu L-40 Metasokol. Více informací ZDE.  

 

 

obr4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Statické ukázky byly doplněny ukázkami letecké pilotáže, která vyvrcholila společným letem celkem 29 letadel, čímž byl překonán dosavadní rekord. Jako pověstnou třešničkou na dortu bylo na závěr divácky oblíbené srážení balónků letícím letadlem, kde mohli diváci obdivovat postřeh pilotů a obratnost letadel.

 

 

obr1

 

 

 

 

 

 

 

 

Členům aeroklubu ve Vysokém Mýtě se opět podařilo velmi pěkně reprezentovat naše město a zajistit kvalitní zázemí pro tuto velmi zajímavou akci. 

Těšíme se na setkání s Vámi na další akcích pořádaných na letišti ve Vysokém Mýtě.

 

 

obr5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Text a foto Pavel Pinkas