Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 17.8.2022

Vysokomýtský autodrom byl poprvé v historii dějištěm Mistrovství světa Supermoto (reportáž)


SupermotoSetkání světové elity na autodromu o víkendu 24. a 25. července doplnily závody evropského šampionátu a Mezinárodního mistrovství ČR v motocyklové disciplíně spojující jízdu po asfaltu a v terénu. „Supermoto je u nás rozšířená disciplína. Jezdíme zde české mistrovské závody, Mistrovství Evropy juniorů i rakouské mistrovství a teď nově jsme se přesunuli na trošku vyšší úroveň, a tou je Mistrovství světa v supermoto, které jsme tady viděli,“ řekl ředitel závodu Jan Dušek. „Přípravy probíhají už téměř půl roku. Samozřejmě bylo nutné udělat veškeré úpravy, které stanovila komise, která navštívila autodrom asi před třemi měsíci a řekla, co všechno se musí připravit na to, aby závody byly regulérní,“ řekl Bohuslav Fencl, předseda Autoklubu Karosa.     

 

Uspořádat mistrovství světa bylo pro organizující Autoklub Karosa velkou výzvou. „Závody jsou pro nás náročné na organizaci lidí, protože tady máme přes 90 činovníků, kteří musí zajistit všechen servis pro závodníky a pro diváky. Opravdu jsme rádi a spadl nám kámen ze srdce, že to máme za sebou a úspěšně jsme to zvládli,“ řekl Jan Dušek.

 

Historie vysokomýtského autodromu přitom sahá až do 20. let minulého století. Od vybudování autodromu v 70. letech se zde vedle řidičských kurzů pořádaly závody motokár. Dnes se na něm jezdí i silniční motocykly miniracing a zázemí zde díky dobrým technickým podmínkám areálu našli také jezdci supermoto. „Závody supermoto jsou specifická disciplína. Jezdí se třičtvrtě okruhu po asfaltové části, zbytek jedeme po off-roadové. Je to disciplína, která vychází z motokrosu,“ řekl Jan Dušek.

 

Vrcholem celého světového šampionátu byla neděle odpoledne, kdy se představila absolutní světová špička v čele s Francouzem Thomasem Chareyrem. Ten předvedl stovkám nadšených fanoušků motosportu nádhernou jízdu a stal se již po deváté mistrem světa.

 

„Byl jsem velmi překvapen a potěšen, že na hasičském stadionu a tribunách bylo mnoho lidí. Autodrom nepamatuje takovou diváckou účast jako při tomto mistrovství světa,“ řekl Jan Dušek. Radost z povedených závodů tak neměli jen diváci či jezdci, po utichnutí burácejících motorů to byli především úspěšní organizátoři celé akce. „Rád bych poděkoval celému realizačnímu týmu za tyto uspořádané závody. Je to pro nás premiéra a doufám, že to nejsou poslední závody. Snažíme se o to, abychom i v příštích letech tady jeli mistrovství světa. Samozřejmě to záleží na mnoha smlouvách, na mnoha reportech a podobně. Co je podstatné ještě říct, že bez všech partnerů by se závody nemohly v takové rozsahu odjet. Děkujeme,“ dodal Jan Dušek. 

Reportáž Vysokomýtský autodrom byl poprvé v historii dějištěm Mistrovství světa Supermoto