Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 8.12.2019

Sodomkovo a Stratílkovo Vysoké Mýto ve znamení historických stříkaček


2019 06 08 Stratilek 039 LargeSwingová hudba, dobré jídlo a pití i zvuky motorů starých aut – typický obrázek Sodomkova Vysokého Mýta, letos však trochu v jiném kabátu. Vedle automobilů s karoserií Sodomka se 8. června na Sodomkově a Stratílkově Vysokém Mýtě představilo velké množství historických stříkaček. Hasiči z celé republiky zde svojí početnou účastí vzdali hold V. I. Stratílkovi, zakladateli vysokomýtské firmy proslulé výrobou hasičských stříkaček, jejíž 120. výročí založení si letos připomínáme. Reportáž ze Sodomkova a Stratílkova Vysokého Mýta naleznete ZDE, fotogalerii Petra Motla ZDE, Aleše Felgra ZDE a Lukáše Müllera ZDE.

 

Akci přišli pozdravit také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jeho první náměstek Roman Línek, místostarosta Vysokého Mýta Martin Krejza, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jan Slámečka a starosta Krajského sdružení hasičů Pardubického kraje Josef Bidmon.

 

Na setkání byly k vidění Stratílkovy stříkačky, ale i další hasičská technika vyráběná po znárodnění firmy v podniku THZ n. p., která byla sloučena s podnikem Karosa n. p., až po techniku vyráběnou společností THT spol. s r. o. Polička.

 

Do Vysokého Mýta přijeli zástupci 85 sborů dobrovolných hasičů, 1 hasičského záchranného sboru podniku a 5 sběratelů z 26 okresů České republiky. Na náměstí byly vidět stříkačky například až ze Strakonic, Plzně, Benešova a ze Semil. Firma Statílek byla zastoupená 74 exponáty, z toho bylo 52 dvoukolových motorových stříkaček, 10 ručních stříkaček, 7 přenosných stříkaček a 5 dopravních a automobilových stříkaček.  Firmy THZ a Karosa zde reprezentovalo celkem 21 výrobků. Zastoupení zde měly cisternové automobilové stříkačky na podvozku Praga RN, i Škoda 706 RTH, případně Tatra 138 a 148 atd. THT spol. s r. o. Polička zastupovaly 2 kusy techniky. Mimo to zde byly vystaveny dvě dvoukolové motorové stříkačky od jiných výrobců, takže celkem se na náměstí sešlo 99 kusů hasičské techniky.

 

2019 06 08 Stratilek 075 LargeNejstarším exponátem byla čtyřkolová koňmi tažená ruční stříkačka tzv. horského typu z roku 1902, kterou přivezl Sbor dobrovolných hasičů Plačice, a ruční sundavací stříkačka na dvoukolovém podvozku z roku 1903, kterou představil Sbor dobrovolných hasičů Buřany. Vystavené dvoukolové motorové stříkačky různých typů byly vyrobeny v rozmezí let 1927 – 1942. Jeden ze skvostů automobilových stříkaček na podvozku Škoda 505 z roku 1929 přivezli dobrovolní hasiči ze Štěkeně. Stříkačka je zrestaurovaná a plně funkční.  Další automobilovou stříkačku na podvozku Škoda 256B přivezli hasiči z Hasičského záchranného sboru společnosti Škoda auto a. s. z Mladé Boleslavi. Výrobní štítek této stříkačky nese rok výroby 1949. Jedná se tak o jeden z posledních kusů hasičského automobilu vyrobeného zaměstnanci firmy Stratílek již pod hlavičkou Sigma Lutím, závod Stratílek.

 

Odpolední program zpestřily hasičské ukázky. Kromě hašení ruční čtyřkolovou a motorovou stříkačkou byla představena dětská ruční stříkačka vyrobená v roce 2013 pro nejmladší hasiče obce Horní Ředice. Mladí hasiči z Horní Rovně předvedli štafetu požárních dvojic, která patří mezi disciplíny hasičského sportu. Dobrovolní hasiči z Líšnice představili sekerkové cvičení, které se cvičívalo v polovině třicátých let minulého století. Zajímavou podívanou bylo také společné nastartování vystavených dvoukolových stříkaček. Letošní setkání hasičských stříkaček firmy Stratílek vyvrcholilo společným fotografováním účastníků setkání s Vlastimilem Stratílkem, vnukem Václava Ignáce Stratílka.

 

Podle ohlasů veřejnosti i hasičů se setkání hasičských stříkaček firmy Stratílek vydařilo. Za to je třeba poděkovat jak účastníkům setkání, tak i organizátorům, kterými jsou Sbor dobrovolných hasičů Vysoké Mýto a Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, a v neposlední řadě také sponzorům a podporovatelům této akce.   

Zdroj a foto Petr Motl